Płytki są najczęściej wybieranym produktem do wykańczenia ścian i podłóg w łazience. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że doskonale sobie radzą z panującym tam specyficznym mikroklimatem – wilgoć, częste zmiany temperatur – sami wiemy jak jest. Warto na to spojrzeć również z innej strony, bowiem to wybrane kafelki mają największy wpływ na ostateczny wygląd naszej łazienki. Z tych wszystkich względów, często wybór płytek okazuje być największym wyzwaniem podczas urządzania tego wnętrza. Poziom trudności rośnie, gdy nasz salon kąpielowy okazuje się być małym pomieszczeniem, dlatego dziś postanowiłam Wam pomóc i podpowiem czym się kierować wybierając płytki do małej łazienki. Kubki w dłoń i zaczynamy!
Jakie płytki do małej łazienki?
Czy wiecie, że odpowiednio dobrane płytki nie tylko pomogą nam w aranżacji wymarzonej łazienki, ale też wpłyną na optyczne powiększenie wnętrza? Istnieją bowiem pewne triki, którymi dziś się z Wami dzielę. Złota lista poniżej.
I wtedy wchodzę ja… cała na biało? Niekoniecznie!
Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają, natomiast ciemne pomniejszają. My – kobiety – wiemy o tym najlepiej, bo gdy złapiemy nadprogramowe kilogramy, w początkowej fazie „gubimy je” w czarnych ciuszkach, dopiero potem na siłowni. Tak samo jest z aranżacją wnętrz. Mamy małą łazienkę? Wybierzmy jasne kafelki, które ją optycznie powiększą. Dobrymi i ponadczasowymi kolorami będzie biel, kość słoniowa i subtelna szarość / popiel.
Obecnie na rynku mamy naprawdę ogromny wybór płytek w tym wybarwieniu. Oprócz tych tradycyjnych, możemy wybrać imitujące modny beton, albo szlachetny marmur. Możemy również przebierać w ich kształtach i metodach ułożenia. Chevron? Heksagony? Puzzle? Nie ma problemu!
Trendy w aranżacji płytek w łazience
Pamiętajcie, że nawet jeśli zdecydujecie się na białe płytki, nie musicie automatycznie godzić się na nudę w łazience. Mocne akcenty kolorystyczne, na przykład w postaci kolorowej armatury czy geometrycznych kształtów są jak najbardziej wskazane!
Podłoga usłana… wzorami
Ciekawym pomysłem na zaaranżowanie małej łazienki jest wyłożenie ścian jasnymi kafelkami, a dla zabicia nudy – zdecydowanie się na mocny wzór na podłodze. Ten trik również wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni i przede wszystkim wygląda nieziemsko dobrze.
Tu także mamy duże pole do popisu jeśli chodzi o wybór ceramiki. Możemy wybrać wzorzyste płytki zwane patchworkiem. Możemy również postawić na biało – czarną kostkę w nowojorskim stylu, albo geometryczne płytki w różnych kolorach (najbezpieczniejsze będą: czerń, szarość i biel).
Projekty łazienek, które musisz zobaczyć!
Nie tylko za pomocą płytek możemy optycznie powiększyć wnętrze. Niezastąpione okazują się lustra, przeszklenia, a także odpowiednio dobrane oświetlenie. Sprawdzonym trikiem jest również wyłożenie ścian ceramiką tylko do połowy, a resztę (włącznie z sufitem) możemy pomalować farbą w jednolitym kolorze.
Więcej blasku!
W przypadku mniejszych pomieszczeń warto również zainteresować się wysoko – połyskowymi fakturami, ponieważ one mają tę samą moc co jasne kolory – nadając wnętrzu głębi, optycznie je powiększają.
Oprócz tradycyjnych płytek o połyskującej powierzchni, możemy zdecydować się na bardzo modną obecnie mozaikę. Najbardziej zjawiskowo wygląda ułożona na całej powierzchni ścian czy podłogi, ale w przypadku mniejszych wnętrz lepiej sprawdzi się w roli zaznaczenia wybranej strefy, na przykład umywalkowej, albo prysznicowej.
Troszkę iluzji
A teraz przejdziemy do hitowego rozwiązania, jakim są płytki 3D. Wbrew pozorom wcale nie kradną miejsca łazience, wręcz przeciwnie! Ich trójwymiarowa faktura dodaje głębi i… oczywiście powiększa wnętrza. Jednak to nie jedyny atut tego rodzaju ceramiki, bo przecież na pierwszy rzut oka widać, że płytki 3D „robią” całą stylizację łazienki, czyniąc ją ciekawym wizualnie wnętrzem.
Płytki 3D, czyli pomysł na oryginalną aranżację wnętrza
Naturalnie piękna łazienka
Na koniec, jak wisienka na torcie, płytki drewnopodobne, które pokochaliśmy jak jeden mąż miłością od pierwszego wejrzenia. Nie dość, że imitują nasz ukochany i ponadczasowy materiał, jakim jest drewno, to jeszcze doskonale łączą się z uwielbianą przez nas bielą (i tak bardzo pożądaną przy mniejszych metrażach). Ponadto niejednorodna faktura płytek imitujących drewno, dodaje wnętrzu głębi, czyniąc je większym niż w rzeczywistości jest. I czego chcieć więcej?
TOP 5 kolekcji płytek drewnopodobnych
W naszych showroomach znajdziesz największy wybór płytek
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą