Przemyślane układy pomieszczeń, rozwiązania przestrzenne oraz elegancka aranżacja sprawiają, że apartament projektu VIVA DESIGN jest zarówno wygodnym miejscem do życia, jak i fascynującym dziełem sztuki. Projekt ten stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia funkcjonalności, nowoczesnego designu i osobistego stylu klientki.
Z pasji do piękna
Apartament o powierzchni 130 m2 składa się z przestronnego salonu, kuchni połączonej z jadalnią, sypialni właścicielki, dwóch pokojów dziecięcych, dwóch łazienek oraz pralni. Początkowy układ pomieszczeń został gruntownie zmieniony, co pozwoliło na uzyskanie bardziej spójnego i funkcjonalnego wnętrza. Przesunięcie trzech ścian pozwoliło na stworzenie zamkniętej strefy salonu oraz otwartej przestrzeni kuchni z jadalnią. Zarówno z salonu, jak i z sypialni właścicielki można bezpośrednio wyjść na taras, który okala apartament w kształcie litery L.
„W apartamencie mieszka właścicielka prywatnej firmy działającej w branży kwiatowej, która jednocześnie jest pasjonatką sztuki i designu. Jej wyjątkowe wyczucie stylu oraz dbałość o detal znacząco wpłynęły na końcowy efekt projektu” mówi projektantka Barbara Steciak. „Dzięki ścisłej współpracy i doskonałemu porozumieniu między klientką a zespołem VIVA DESIGN, powstało wnętrze, które nie tylko spełnia wszystkie oczekiwania funkcjonalne, ale także zachwyca estetyką” dodaje.
Klasyczna, francuska elegancja
Wnętrze jest urządzone w styl francuskim, który w rzeczy samej jest eklektyczną mieszanką składającą się z klasycznej elegancji oraz nowoczesnego designu. Inspiracją były kamienice Paryża umiejętnie łączące styl historyczny z nutą modernizmu. Ich wnętrza są nonszalanckie i pełne awangardy. A przede wszystkim ponadczasowe.
Ciekawym elementem jest ściana za telewizorem, która powstała w wyniku odgrodzenia części wejścia od strefy salonu. Na jej plecach jest wnęka z komodą i siedziskiem w odważnym różowo fuksjowym kolorze. Pojawił się pomysł, aby po drugiej stronie stworzyć także wnękę i powiększyć optycznie salon.
„Chciałam, aby ta ściana była bardzo dużym kontrastem w stosunku do ściany przeciwległej, która była wyłożona sztukaterią. Padł pomysł na wykorzystanie paneli trójwymiarowych, które ułożone poziomo i odpowiednio podświetlone stworzyły bardzo rzeźbiarską przestrzeń. Dopełnieniem jest minimalistyczna szafka RTV, którą zaprojektowaliśmy według naszego projektu w całości ze spieku ceramicznego. Ma ona odniesienie do stolika kawowego w podobnym materiale” opowiada Barbara Steciak.
Wnętrze pełne detalu
W tym wnętrzu jest bardzo dużo detalu, od lamp po odnowione kaloryfery, a kończąc na sztukaterii. Mimo to wnętrze jest niezwykle spójne. Wynika to z zastosowania ograniczonej palety barw w całym apartamencie i przeplatania różnych motywów, kolorów, detali. Jeden motyw spaja wszystko, a jest nim sztukateria w klasycznym stylu. Eklektyzm daje wiele swobody, choć narzuca również dyscyplinę, aby umiejętnie wszystko połączyć i nie zrobić wizualnego “bałaganu”. Warto wspomnieć, że Barbara Steciak jest wielką fanką sztuki. Dla niej obraz, czy rzeźba stanowią dopełnienie projektu. Również wspomnianego apartamentu, gdzie widzimy obraz Pawła Kina.
„Sztuka we wnętrzach istniała zawsze. Możemy tu przywołać czasy historyczne, jak i te bardziej współczesne. Natomiast zauważa się trend, w którym sztuką zaczyna interesować się coraz szersze grono odbiorców. Sztuka daje nam bardzo intymny moment obcowania z pięknem doświadczenia kreacji i myśli autora, przebywania jakby z nim samym. Daje także poczucie luksusu i przynależności do kręgów artystycznych. Posiadanie dzieł sztuki jest synonimem dobrobytu, spełnieniem własnych ambicji i marzeń. Ja sama, mając wykształcenie artystycznej i czerpiąc z mojej prywatnej pasji, chętnie doradzam Klientom przy doborze obrazów, czy rzeźb. Uważam, że to powoduje, że wnętrze jest kompletne” mówi projektantka.
Dwie skrajnie różne łazienki
W projekcie apartamentu znajdują się dwie łazienki, które są skrajnie różne pod względem aranżacji i stylistyki. Inspiracje klientki były bardzo odważne, choć podczas pracy okazało się, że baza powinna być w miarę stonowana.
„Zaproponowałam, żeby “pozwolić sobie” na więcej ekspresji w jednym pomieszczeniu. I za zgodą inwestorki — mój wybór padł na mniejszą łazienkę. Tutaj zestawiłam dwa ulubione kolory klientki: fuksjowy róż i zgaszoną zieleń. Fantazja poprowadziła mnie do eksperymentu z fakturami, wzorami i kolorem. Tak naprawdę pomysł na tę łazienkę zrodził się od lampy Foscarini Big Bang w kolorze czerwonym. Pomyślałam, dlaczego by nie odwrócić kolorystyki i umieścić białą lampę na kontrastowym tle. Potem wszystko potoczyło się lawinowo, wybór barokowej sztukaterii, płytki nawiązujące do kafelków w kamienicach, motyw rafy koralowej na tapecie, teatralność i iluzja luster odbijających wszystko dokoła” mówi Barbara Steciak.
Cały pomysł na wnętrze apartamentu zrodził się z inspiracji eklektyzmem. Z osobistych rozmów z inwestorką: fascynacją kolorem, potrzebą “kolorowania życia”, poszukiwaniem odzwierciedlenia charakteru, temperamentu, osobowości klientki. Współpraca na linii architekt-klient to nie kompromis. Rolą architekta jest pokazanie możliwości, wysłuchanie potrzeb i tego, co Klient lubi, a następnie opracowanie koncepcji, która trafia w 100% w potrzeby klienta.
____________
VIVA DESIGN to pracownia architektoniczna, której doświadczenie liczy ponad 15 lat. Podstawą współpracy jest audyt potrzeb klienta, za który odpowiada projektantka Barbara Steciak, właścicielka VIVA DESIGN. Dzięki temu projektowane przez zespół pracowni wnętrza powstają w odpowiedzi na indywidualne oczekiwania Inwestorów zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Projekty VIVA DESIGN docenione zostały przez międzynarodowe jury takich konkursów jak: European Property Award, German Design Award, A`Design Award.