Styl marynistyczny w nietuzinkowej odsłonie | Proj.: Asymetric Studio

Spocka pracownia projektowa Asymetric Studio, prowadzona jest przez Wiolettę Chmielewską i Jakuba Bałandę. Architekci kładą nacisk na indywidualny kierunek projektowy, który jednocześnie spełnia wymogi funkcjonalne i estetyczne inwestora. Ich aranżacje opowiadają spójną i ciekawą historię, opartą na współczesnych rozwiązaniach formalnych i materiałowych z jednoczesnym szacunkiem do historii. Kiedy otrzymali zlecenie na stworzenie mieszkania na wynajem w Gdańsku wiedzieli, że musi się ono wyróżniać spośród licznych ofert tego typu, a jednocześnie nawiązywać do nadmorskiego klimatu i wakacyjnej atmosfery. Architekci postanowili zrewidować styl marynistyczny i przemycić go do urządzanego mieszkania w bardzo nietuzinkowy sposób. Dodatkowo zadbano, by aranżacja sprzyjała relaksowi, nie pozbawiając jej energetycznych, barwnych akcentów. Nie zabrakło również rozwiązań funkcjonalnych, które poza odpoczynkiem umożliwiają pracę i przebywanie w gronie najbliższych. 

Styl marynistyczny

Zabawa stylem marynistycznym. | ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

Classic Blue kolorem roku 2020 – Jak go wykorzystać we wnętrzach

Mieszkanie na 12 piętrze

Mieszkanie znajduje się na 12 piętrze w nowym budynku mieszkalnym na gdańskim Przymorzu. Lokal o powierzchni 38m2 składa się ze strefy dziennej, sypialni oraz łazienki. Architekci zaczęli prace nad projektem od wyburzenia ściany działowej między salonem i sypialnią. W jej miejscu stanęło przeszklenie, wydzielające funkcje pomieszczeń przy jednoczesnym, optycznym powiększeniu przestrzeni. Ponadto uproszczono ciąg komunikacyjny, co pozwoliło zorganizować sporo miejsc do przechowywania. Bardzo ciekawym zabiegiem jest „trzon funkcjonalny”, który powstał z połączenia zabudowy od strony korytarza z szafami sypialni. Kubik, pomalowany na błękit w odcieniu Classic Blue, stał się głównym akcentem mieszkania. Poza miejscami do przechowywania, skrywa w sobie dyskretne miejsce do pracy, które bywa niezbędne na wyjazdach służbowych. Sypialnia oddzielona od części dziennej ścianką ze szkła zbrojonego, może służyć jako przedłużenie strefy dziennej, ale też działać niezależnie w przypadku, gdy trzeba odciąć się od reszty mieszkania. Natomiast łazienka jest powściągliwa i spokojna. Monochromatyczne i dość surowe wnętrze, ociepla drewniana komoda z lat 60. Odrestaurowana i zabezpieczona przed wodą, pełni nową funkcję – szafki podumywalkowej.

Styl marynistyczny

Sprytnie ukryta strefa home office. | ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

Styl marynistyczny inaczej 

Punktem wyjścia do projektu wnętrza było celowe odejście od standardowego wyglądu mieszkań na wynajem zlokalizowanych w nadmorskiej części Polski. Architekci z Asymetric Studio dążyli do stworzeniu atrakcyjnej i nietuzinkowej przestrzeni, mając do dyspozycji dość ograniczony budżet. Chcieli wprowadzić do aranżacji nadmorski klimat, przy jednoczesnym uniknięciu dosłowności. Zatem styl marynistyczny przemycono w skojarzeniach i detalach. Mamy tutaj charakterystyczne połączenie granatu i bieli, ale przełamane akcentem barwnym w postaci różowego odcienia terakoty, znamiennego dla dachówek gdańskich kamienic. Okrągłe lustra w czarnej ramie, znajdujące się w sypialni i łazience, przywodzą na myśl, charakterystyczne dla stylu marynistycznego okna wpisane w okrąg. Ponadto architekci wykorzystali drewno jako materiał na podłogę, ale też w licznych dodatkach czy elementach, takich jak uchwyty meblowe. Uzupełnieniem wyposażenia są krzesła o wyplatanej macie, które można odnaleźć w nadmorskich kawiarniach. 

Mieszkanie z widokiem na Gdańsk w pięknych kolorach | Proj.: Inbalance

Minimalistyczna łazienka z komodą z lat 60. | ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków