Hemester czyli szwedzki sposób na udane wakacje

Hemester czyli szwedzki sposób na udane wakacje

Trendy lifestylowe kreowane przez Skandynawów inspirują inne nacje do zmiany swoich nawyków i sposobu życia. To, co dla mieszkańców północy jest stałym elementem codzienności, dla innych narodów jest nowe i fascynujące. Warto podkreślić, że najczęściej metody na poprawę jakości życia stosowane przez Norwegów, Szwedów czy Duńczyków, są proste i nie wymagają wyrzeczeń. Kiedy już na łamach naszego portalu omówiliśmy takie zjawiska jak hygge, lagom, döstädning oraz skogluft, czas na kolejny bardzo ciekawy i inspirujący trend, który wykroczył już daleko poza granicę Skandynawii i zyskuje coraz większą popularność również w naszym kraju. Mowa tutaj o hemester, czyli szwedzkim sposobie na udane wakacje. 

Balkon w bloku – urządzamy miejską oazę | Inspiracje i wybór produktów

Wakacje blisko domu

Szwedzkie słowo hemester powstało z połączenia słów hem, czyli dom, z semester czyli wakacje, a w 2009 roku zostało oficjalnie uznane jako nowe szwedzkie słowo. Jednak samo określenie hemester swoją popularność zyskało stosunkowo niedawno, dzięki trendowi na zrównoważone podróże oraz dzięki aktywistce klimatycznej Grecie Thunberg, która wezwała Szwedów do rezygnacji z lotów międzynarodowych. Wówczas hashtag „#hemester” osiągnął tysiące postów na Instagramie, zyskując tym samym międzynarodowe zainteresowanie. Zatem co tak właściwie oznacza hemester? Najprościej rzecz ujmując są to wakacje spędzone w domu, jednak często określa się tak, również wyjazdy w obrębie kraju, w którym żyjemy. Zazwyczaj jest to wieś, okolice jezior, parki narodowe, ale także miasta. Największymi zaletami takiego typu spędzania wolnego czasu, poza kwestiami ekologicznymi oraz finansowymi jest większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość poznania bliżej tego, co było zawsze w zasięgu ręki, a co ignorowaliśmy na rzecz zagranicznych eskapad. 

Egoé – Kolekcja Preva.

Nowy wymiar wypoczynku – pergole modułowe i meble ogrodowe Egoé

Prywatna enklawa

Szwedzi cenią sobie posiadanie domków letniskowych, a tradycja ta wciąż jest bardzo popularna. Statystki pokazują, że ma go około 20 proc. Szwedów, a ponad 50 proc. ma do nich dostęp poprzez znajomych i rodzinę. W swoich enklawach spokoju odpoczywają mieszkańcy miast niezależnie od grubości portfela. Zamożniejsi mają po prostu lepszy standard, gdyż z zewnątrz wszystkie domki wyglądają podobnie i niepozornie. Wynika to z tego, że w Szwecji obnoszenie się pieniędzmi jest w złym tonie. Jeśli chodzi o nasze polskie podwórko, tradycja posiadania działek zdawała się powoli zanikać, gdyż w czasie wolnym większość z nas wybierała wyjazdy do kurortów. Jednak ostatnie dwa lata przyniosły ogromną zmianę w tym temacie, a Polacy coraz chętniej powracają do tzw. RODO-sów, czyli rodzinnych ogródków działkowych, znajdujących się niemal w każdym mieście. Doceniliśmy, także posiadanie działek i domków letniskowych poza miastem.

Niesamowita rewitalizacja domu z lat 60. w pięknym otoczeniu przyrody

Hemester
Rewitalizacja domu z lat 60. w pięknym otoczeniu przyrody | proj.: MP Studio Architektury www.moszczynskapuchalska.com
Box Leva od Egoé – można w nim zorganizować kompletną kuchnię.

Hemester i aktywny wypoczynek

Należy podkreślić, że hemester nie ma nic wspólnego ze słodkim lenistwem i nic nierobieniem. Szwedzi podczas wyjazdów za miasto remontują swoje domki letniskowe, malują je i dbają o ogród. Odpoczynkiem są dla nich wypady na kajaki, łódki czy pływanie w jeziorze. Chodzą też na długie spacery do lasu, zbierają jagody oraz grzyby. Bliskość natury sprawia, że Szwedzi zaczynają być też bardziej towarzyscy. Organizują pikniki lub kolacje na świeżym powietrzu, na które zapraszają sąsiadów z pobliskich domków czy rodzinę. Homester oznacza więc aktywne spędzanie czasu blisko natury i w zgodzie z nią. 

Całoroczny mikro domek czyli pełnia szczęścia na 30m2

Hemester
Mikro azyl, w którym jest wszystko, co potrzebne do życia. | Realizacja Tiny Smart House; Proj.: Nasze Nowe, Eliza Ziemińska-Żak; Fot. Anna Nowak
Oprawy zewnętrze TENEBRA od Contardi

Turysta we własnym mieście

Hemester to nie tylko wyjazdy na łono natury, ale także eksplorowanie własnego miasta. Trend ten zachęca do spędzania wolnego czasu na miejskich wycieczkach i zachwycaniem się tym, na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Poza spacerami wśród zabytkowych uliczek, starych kamienic i budynków, warto wstąpić do muzeum czy galerii. Coraz więcej miast organizuje również otwarte targi, na których obok kuchni z różnych stron świata, dostępne jest, także regionalne jedzenie. Jedną z takich inicjatyw jest np. Off Brzeska w Warszawie lub Off Piotrkowska w Łodzi. 

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” | Internity Home partnerem wystawy

Odnowiona kamienica na ulicy Foksal w Warszawie. | Fot. mat. Ghelamco Poland

Zapytaj // naszego eksperta

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków