Aranżacja ściany - trendy 2020 | kolory, wzory i ciekawe rozwiązania
proj. Magma, zdj. Fotomohito

Aranżacja ściany – trendy 2020 | kolory, wzory i ciekawe rozwiązania

Aranżacja ściany powinna być odrębną dziedziną sztuki, podzieloną według kierunków i sztukmistrzów w swoich dziedzinach. I choć, a może właśnie za sprawą tego, że coraz bardziej dąży się do zminimalizowania ilości ścian na rzecz niczym nieograniczonej przestrzeni, każdej ścianie powinno poświęcić się wystarczająco dużo czasu i czułości. Ściany tworzące konstrukcję naszego domu obecnie stanowią również jego dekorację. Dlatego nikt świadomie nie zostawia ich samym sobie. Jeśli jesteście ciekawi, jakie rozwiązania będą królowały w 2020 roku w dziedzinie aranżacji ścian – zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

 

Lamele, czyli ażurkowa ściana z drewna

Ażurowe ściany wykonane z drewnianych szczebelków są wyrazem potrzeby przestrzeni, światła i przytulności we wnętrzach. Tak wykonane ściany oraz sufity (co możemy zaobserwować na jednym z poniższych projektów) są wykonywane na indywidualne zamówienie przez stolarza, dzięki czemu mamy zupełną swobodę w aranżacji z nimi w roli głównej.

Doskonale sprawdzają się w roli samej dekoracji, na przykład ściany, którą chcemy dodatkowo podkreślić. Świetnie odnajdują się także jako przepierzenie, subtelnie wydzielając strefy w otwartym pomieszczeniu. Jeszcze ciekawszy efekt otrzymamy, gdy zadbamy o oświetlenie tak zaprojektowanego wnętrza.

 

Ażurkowa ściana z drewna | proj. Na Antresoli, zdj. Agata Piątkowska Fotograf
Ażurkowa ściana z drewna | proj. Na Antresoli, zdj. Agata Piątkowska Fotograf
aranżacja ściany 2020
Ażurkowa ściana z drewna przechodząca na sufit daje wrażenie przytulności w salonie (proj. Kowalczyk – Gajda Studio Projektowe)
Ażurowa ściana z drewnianych szczebelek za łóżkiem w sypialni | proj. Na Antresoli, zdj.  Bartek Rąkowski
Ażurowa ściana z drewnianych lameli za łóżkiem w sypialni | proj. Na Antresoli, zdj. Bartek Rąkowski

 

Murale w modnych kolorach

Inspiracja modernizmem we wnętrzach będzie obecna również jeśli chodzi o aranżację ścian. W jaki sposób? Wpływy Bauhausu na projekt architekci często wyrażają za pomocą geometrycznych pól barwnych, tworzących w efekcie swoiste murale.

W IH znajdziemy również tapety i płytki, które wpisują się w tę estetykę. Pamiętajmy jednak o tym, aby tak zaaranżowana ściana pasowała do całego wnętrza i podkreślała jego urodę. W tym przypadku sprawdza się modernistyczna zasada ,,mniej znaczy więcej”. Dlatego nawet przy tak odważnej dekoracji lepiej wykazać się umiarem. Jedna ściana w całym wnętrzu podkreślona w ten sposób w zupełności wystarczy. Ważne jest również odpowiednie dobranie kolorów. Najlepiej, przed przystąpieniem do czynu, stworzyć kompozycję z próbnika kolorów RAL. Niezastąpiona okaże się również pomoc eksperta. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji. 

 

5 kolorów które zdominują rok 2020! Sprawdź >>

 

Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)
Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)
 

aranżacja ściany 2020
proj. Hyz Projektuje, zdj. Kąty Proste
proj. Monika Ziętarska
proj. Monika Ziętarska

 

Ściana 3D

Aranżacja ściany w 2020 roku będzie skupiała się na zróżnicowanych fakturach. We wnętrzach, w których gości oszczędny minimalizm, gra różnymi teksturami wychodzi na pierwszy plan, dlatego w projektach urządzonych w tym duchu, tym bardziej warto zadbać o takie detale. 

Ścianę 3D można stworzyć na kilka sposobów. Do wyboru mamy tapety, na przykład w ofercie marki Arte, które zachwycają nie tylko pięknym tłoczeniem, ale też niesamowitą miękkością, bowiem są wykonane z aksamitu. We wnętrzach, które są narażone na działanie wilgoci i zmienne temperatury, lepiej sprawdzą się płytki strukturalne. Piękne propozycje znajdziemy w ofercie marki 41zero42, Wow Design, L’antic czy Mutina. Za pomocą takiej ceramiki możemy w efektowny sposób udekorować na przykład ścianę nad blatem w kuchni, strefę umywalkową, wc lub prysznicową w łazience. 

 

aranżacja ściany w salonie 2020
proj. Marta Piórkowska – Paluch
aranżacja ściany
Podwyższona „lamperia” w salonie | proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek

 

Inna ciekawą możliwością, którą architekci często wykorzystują aranżując ścianę za łóżkiem w sypialni, jest tworzenie z drewna zindywidualizowanych wzorów, które w kolejnym etapie pokrywa się w całości farbą. Efekt takiego rozwiązania możemy zaobserwować na poniższym projekcie.

 

Ciekawa ściana w sypialni za łóżkiem | proj. Comfy Life
Ciekawa ściana w sypialni za łóżkiem | proj. Comfy Life

 

Tapeta na ścianie nie tylko w pokoju

Innym interesującym trendem w 2020 roku, obok którego nie możemy przejść obojętnie, jest tapeta w łazience. Przy obecnej zaawansowanej technologii nie jest to żadna fanaberia czy widzi mi się. Dzięki linii Wet System od Wall & Deco teraz każdy może sobie pozwolić na ten luksus. Co ważne tapety te są na tyle „zahartowane”, że nie straszna im nawet bezpośrednia styczność z wodą. Tym samym architekci często je stosują nawet w strefie prysznicowej. 

 

Tapety Wall & Deco są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home. Sprawdź nasze adresy >>

 

Tapeta od Wall & Deco w strefie prysznicowej | proj. Finchstudio, zdj. Kroniki Studio
Tapeta od Wall & Deco w strefie prysznicowej | proj. Finchstudio, zdj. Kroniki Studio
aranżacja ściany w łazience 2020
Tapeta marki Wall & Deco w łazience wg projektu Na Antresoli (zdj. Agata Piątkowska)

 

Surowe piękno, czyli beton pod każdą postacią

W 2020 roku swoją dobrą passę będzie wiódł nieśmiertelny beton. Co ciekawe jego obecność jest dozwolona nie tylko w typowych loftach. Moda na styl eklektyczny, który daje przyzwolenie na łączenie przeróżnych kierunków w ramach jednego projektu, cały czas rośnie w siłę. Dlatego beton możemy znaleźć zarówno w towarzystwie mebli vintage, jak i w ultra nowoczesnych łazienkach w formie wielkoformatowych płyt. 

 

aranżacja ściany
Płytka wielkoformatowa IH Selection imitująca beton w łazience | proj. Ewa Tarapata, zdj. Katarzyna Wrona
Aranżacja ściany telewizyjnej w salonie | proj. Duet Studio
Aranżacja ściany telewizyjnej w salonie | proj. Duet Studio
Betonowa ściana w salonie pięknie kontrastuje z przytulnym aksamitem na meblach | proj. luumo., zdj. Tom Kurek
Betonowa ściana w salonie pięknie kontrastuje z przytulnym aksamitem na meblach | proj. luumo., zdj. Tom Kurek

Nutę loftowego sznytu zapewnią płytki imitujące beton

 

Płytki na ścianach zawsze w modzie

W 2020 roku, jak nigdy wcześniej, władzę absolutną w dziedzinie aranżacji ścian, zdobywają płytki – i to nie byle jakie! Nic nie robi wrażenia jak innowacje a w dziedzinie projektowania wnętrz to płytki wielkoformatowe robią furorę. Za ich sprawą możemy tworzyć wspaniałe, efektowne wnętrza.

Za sprawą wielości wzorów możemy postawić na motywy florystyczne, albo industrialne, faktury imitujące szlachetne kamienie albo modernistyczne wzory. Te możliwości i coraz większa dostępność płytek w dużym formacie sprawia, że mamy coraz większą odwagę projektować wnętrza z nimi w roli głównej – nie tylko łazienki, ale też na przykład sypialnie, albo salony. Doskonale sprawdzają się również w przestrzeniach publicznych. 

 

Płytki z motywem roślinności Casalgrande Padana są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home
Płytki z motywem roślinności Casalgrande Padana są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home
Włoskie płytki Marazzi są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home
Włoskie płytki Marazzi są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home
Płytki drewnopodobne wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię - klimat wellness w łazience
Płytki drewnopodobne wprowadzają do wnętrza spokój i harmonię – klimat wellness w łazience
aranżacja ściany
Wielkoformatowe płytki na ścianie w salonie (proj. Finchstudio)
design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

 

Ściana w stylu wabi – sabi

W kontekście trendów we wnętrzach na 2020 rok, nie sposób nie wspomnieć o japońskiej filozofii wabi – sabi, głoszącej ideę poszukiwania piękna w niedoskonałości. Odkryta cegła, surowy tynk czy ściany wykonane przez mistrzów zawodowo zajmujących się tworzeniem niedoskonałych ścian – to kwintesencja tego kierunku. W aranżacji wnętrz prywatnych warto zestawiać tak zaaranżowaną ścianę z ciepłymi kolorami i przytulnymi materiałami (takimi jak na przykład drewno czy złoto). Tym samym osiągniemy pożądaną harmonię. 

 

aranżacja ściany
źródło: @gregory.room
proj. PB Studio
proj. PB Studio

 

Powrót lamperii

Trendy są niekiedy wyrazem powrotu do sprawdzonych rozwiązań. Lamperie są tego wspaniałym przykładem. Choć zapewne niektórym mogą kojarzyć się z szarym okresu PRL – u i szkolnymi klasami, współczesne rozwiązania proponowane przez architektów wnętrz, udowadniają, że ta metoda dekoracji ścian ma ogromny potencjał, z którego żal nie korzystać. 

Źródeł odrodzenia tego trendu upatruje w powrocie do łask mocniejszych kolorów. Przyzwyczajeni do biało – szarych wnętrz często sceptycznie patrzymy na projekty podkreślone nasyconą barwą. Lamperie nie tylko stanowią sprawiedliwy kompromis, ale też umiejętnie zaprojektowane potrafią podwyższyć pomieszczenie, tym samym dodając optycznie kilka metrów kwadratowych wnętrzu. 

 

Nowoczesna lamperia | Najciekawsze pomysły i praktyczne porady

 

lamperie w salonie
proj. In Architekci
proj. Hyz Projektuje, zdj. Kąty Proste
proj. Hyz Projektuje, zdj. Kąty Proste
Kompromis mocnego koloru ze stonowanym - nowoczesne lamperie | proj. Duet Studio
Kompromis mocnego koloru ze stonowanym – nowoczesne lamperie | proj. Duet Studio
Oryginalnie zaaranżowana ściana telewizyjna | proj. PB Studio
Oryginalnie zaaranżowana ściana telewizyjna | proj. PB Studio

 
 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków