Łazienkowe trendy 2023 | Na co zwrócić uwagę | IH - Internity Home

Łazienkowe trendy 2023 | Na co zwrócić uwagę

Według opinii wielu architektów łazienka często jest jednym z najciekawszych pomieszczeń do zaprojektowania. Zapewne wynika to z faktu, że w kwestii aranżacji tego miejsca jesteśmy bardziej odważni. Pod uwagę bierzemy nie tylko indywidualne potrzeby i wynikające z nich ponadczasowe rozwiązania, ale też szeroko pojęte trendy. Jeśli akurat jesteś w momencie urządzania łazienki lub jej remontu – dobrze trafiłaś/eś. Znajdziesz tu nie tylko zbiór efektownych kierunków, ale też propozycje produktowe z oferty showroomów z Grupy Internity Home, gdzie oferujemy kompleksowe urządzenie wnętrza z dedykowanym specjalistą do kontaktu.

 

 

Łazienka w stylu sensual – trend 2023

Trendem, który wysuwa się na prowadzenie w 2023 roku jest wnętrze w stylu sensual. Ma to swoje odzwierciedlenie również w projektach łazienek. Kierunek ten możemy łączyć nie tylko z potrzebą bliskości z naturą, ale też z tym, że coraz częściej skupiamy się na elementach życia, które zaspokajają potrzebę bezpieczeństwa i równowagi. Jednocześnie poszukujemy więcej zabawy i zmysłowego podejścia do projektowania.

 

łazienka trendy 2023
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COIstudio
Łazienka w stylu sensual

 

Krótko mówiąc, kierunek ten kładzie nacisk na zmysły i odczuwanie nimi bardziej niż kiedykolwiek. Multisensoryczne podejście do projektowania koncentruje się na stosowaniu zróżnicowanych tekstur wykonanych z rzadko spotykanych materiałów. Płytki – tak popularne w aranżacji łazienki – przestają być płaskimi powierzchniami. Cenimy te ręcznie wykonane z naturalnych materiałów oraz pełne niedoskonałości, jak na przykład kafelki w stylu zellige.

 

 

Trend ten przekłada się również na popularność kolorystyki głęboko związanej z naturą. Tym razem jednak wędrujemy w gradienty kojarzone z pustynnym krajobrazem (ziemiste odcienie, takie jak pomarańcz czy brąz, delikatne szarości i beże oraz osławiona w ostatnim czasie terakota).

W tak urządzonych łazienkach dominują organiczne kształty oraz nieregularne i niedoskonałe formy. Popularne stają się łuki oraz tekstylia nadające wnętrzu wakacyjną i bardzo przytulną atmosferę.

 

 

Niedoskonałe piękno

Choć wciąż jesteśmy zalewani idealnymi obrazkami w mediach społecznościowych, a może właśnie przez to, nasze decyzje zakupowe mogą przybrać zupełnie odwrotny kierunek. Dlatego zwrot ku niedoskonałości, jako elementarnej części naszego życia, będzie miał ogromne przełożenie na wygląd naszych łazienek.

Oprócz wspomnianych wyżej płytek zellige, w grę wchodzi również ceramika ,,ozdobiona” nieregularnymi pęknięciami inspirowanymi japońską sztuką kintsugi. Nie bez znaczenia pozostaje kierunek wabi – sabi, promujący odnajdywanie piękna właśnie w niedoskonałości. Nie bez powodu w naszych wnętrzach coraz częściej pojawia się ręcznie robiona ceramika a warsztaty oscylujące wokół tej tematyki cieszą się coraz większą popularnością. Niedoskonałe, ale nasze, nie spod taśmy przedmioty mogą stać się fokusowym elementem łazienki.

 

Trochę Japonii, trochę Skandynawii, czyli styl japandi w pełnej krasie

 

 

Atrakcyjnym składnikiem aranżacji stają się także nieobrobione, surowe powierzchnie, jak na przykład betonowy sufit lub ściana, ukazująca pod zdartymi warstwami tynku, klimatyczną czerwoną cegłę. Popularnością cieszą się również zardzewiałe metale, które możemy wprowadzić do wnętrza chociażby poprzez wielkoformatowe płytki. Oprócz metalizowanych powierzchni, warto zwrócić uwagę również na spieki naśladujące szlachetne kamienie (nie tylko w standardowych kolorach – coraz częściej spotykamy w łazienkach błękit, granat, zieleń czy róż), drewno oraz wcześniej wspomniany beton.

 

 

Wszystko wskazuje na to, że kolor rdzy będzie dominującą barwą w aranżacji łazienek w 2023 roku.

 

 

Vintage mood

Odrodzenie elementów vintage jest widoczne na każdym kroku, również w aranżacji łazienki. Dlatego coraz częściej zamiast grzecznych szafek pod umywalkę pojawiają się klimatyczne komody retro idealnie korespondujące z nowoczesnymi stylami. Trend ten ma swoje przełożenie również w doborze oświetlenia. Fokusowym elementem dekoracyjnym stają się kinkiety – szklane kule. W ten sposób powstają uduchowione przestrzenie, które łączą autoekspresję z historyczną nostalgią.

 

 

Powrót do lat 70.

Ważnym aspektem mody vintage w aranżacji wnętrz jest powrót estetki lat 70. Wszyscy poszukujący nietuzinkowych rozwiązań mogą sięgnąć po psychodeliczne wzory, skręcone, faliste linie i nieregularne kształty. Takich elementów najlepiej szukać w dekoracyjnych płytkach, tapetach, ramach luster, oświetleniu dekoracyjnym czy w segmencie małych meblach jak stoliki – pomocniki, które możemy postawić w strefie mokrej.

 

 

Modne kolorowe szkło, chromowane i błyszczące powierzchnie również mają swoje źródło w tej dekadzie. Nie bez znaczenia będą także pastele, ale nie w tradycyjnym wydaniu. Zamiast landrynkowych wnętrz, design lat 70. proponuje bardziej nasycone pastelowe barwy, albo przynajmniej łączenie ich z odważnymi lub bardzo jasnymi kolorami. W tym nurcie dobrze będzie się prezentowała modna kolorowa ceramika, która odczarowuje nudne projekty łazienek, zastępując białe umywalki, miski wc czy nawet wanny, elementami w świeżych energetyzujących kolorach.

 

Proj.: ohe archteam

 

Kontakt do specjalisty:

  Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty


  Zapytaj // naszego eksperta

  Ewa Banasiewicz-Kieliszek

  Specjalista // Wyposażenie wnętrz
  ×

  Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

  doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
  ×

  Specjalista branży oświetlenia

  Oświetlenie dekoracyjne
  ×

  Zobacz // próbki i ekspozycję

  Internity Home Białystok

  Internity Home Katowice

  ul. Porcelanowa 23

  Internity Home Kraków

  ul. Krakusa 11

  Internity Home Warszawa

  Duchnicka 3, Warszawa

  Internity Home Warszawa

  ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

  Internity Home Łódź

  Wróblewskiego 19a, Łódź

  Prodesigne Kraków

  ul. Praska 47, Kraków