Wraz z pierwszymi dniami grudnia, nadejście zimy staje się faktem. Uciekając przed niesprzyjającą aurą, zaszywamy się w naszych czterech kątach, jednocześnie aranżując azyl, który pozwoli nam przyjemnie spędzać długie wieczory. Nieodłącznymi elementami zimowego centrum dowodzenia są miękkie poduchy, grube koce, zapachowe świece i gorący napój w ulubionym kubku. Jeśli jeszcze nie stworzyliście własnego zimowego kącika, zapraszamy na inspirująca podróż po najbardziej przytulnych wnętrzach.
Ciepło terakoty
Terakota to kolor będący synonimem ciepła. Jego niezwykła moc aranżacyjna została dostrzeżona przez architektów stosunkowo niedawno, ale natychmiast została doceniona. Barwa oscylująca pomiędzy różem, pomarańczą, brązem a ceglastą czerwienią, natychmiast nadaje wnętrzu przytulności. Świetnym przykładem zbudowania takiego klimatu za sprawą odcieni terakoty jest realizacja pracowni Kontent. Aranżacja otula, sprzyja relaksowi oraz odwołuje się do odczuć, jakie wywołuje obcowanie z przyrodą: spokoju, wyciszenia i odprężenia. Dlatego też dominuje tutaj drewno oraz przyjemne barwy, inspirowane kolorami znanymi z naturalnych krajobrazów. Elementy te pozwoliły na wykreowanie mikroświata, uwodzącego ciepłem różowej terakoty.
Zobacz całą realizację
Apartament w drewnie i kolorach terakoty | Proj.: STUDIO KONTENT
Granat ma ogromny potencjał aranżacyjny. Pięknie łączy się z wieloma barwami, takimi jak pudrowy róż czy musztardowy, natomiast zestawienie go z bardzo modnymi odcieniami terakoty jest niezwykle udanym eksperymentem. Udowadniają to liczne projekty polskich i zagranicznych architektów wnętrz, a duet ten został okrzyknięty najbardziej przytulnym połączeniem roku. Właśnie taka parę do swojego projektu zaprosili architekci z Czeczko Design Studio.
Od początku zakładaliśmy, że wprowadzimy do tego wnętrza zdecydowany kolor. Wiedzieliśmy też, że nie będą to ściany. Próbowaliśmy różnych wersji kolorystycznych – szary, granatowy, żółty… Ale dopiero elegancki rudy idealnie wpasował się w stylistykę mieszkania. Nadal wnętrzu zupełnie innego wymiaru. Dziś gospodarze śmieją się, że rudy sufit jest punktem wyjścia każdej rozmowy z gośćmi wchodzącymi do mieszkania – mówi Mateusz Czeczko
Niespodziewany dla samych architektów był sposób, w jaki ten kolor oddziałuje na wnętrze. Mieszkanie ma bowiem położenie wschodnio-zachodnie, jest więc dość ciemne i rzadko operuje w nim bezpośrednio światło słoneczne. Zastosowanie w tym przypadku zdecydowanego koloru po raz kolejny łamie stereotyp – nie przytłacza wnętrza, nie zaciemnia, ale zmienia jego klimat w bardzo szlachetny sposób. Połączenie rudej terakoty z granatowymi akcentami, tj.: sofa, poduchy dekoracyjne i grafiki, nadało przestrzeni eleganckiej przytulności.
Najbardziej przytulne połączenie kolorów: granat i karmel
Zobacz całą realizację:
32 metrowe mieszkanie pełne niecodziennych rozwiązań | Proj: Czeczko Design Studio
Przytulne wnętrze okiem stylisty IH
Poduszki, pledy, miękkie tkaniny
Najszybszym sposobem na nadanie wnętrzu przytulności jest ubranie go w fakturalne tekstylia. Architekci i specjaliści od home stagingu dobrze wiedzą, że nic tak nie wpływa na pozytywny odbiór przestrzeni, jak liczne poduchy, warstwowo nakładane koce i pledy, mięsiste zasłony oraz miękki dywan. Idealnym tego przykładem jest realizacja pracowni Framuga. Dość minimalistyczna przestrzeń o ograniczonej ilości wyposażenia, zyskuje pożądaną przytulność, dzięki wprowadzeniu do niej tekstyliów. Punktem wyjścia dla projektu była jesienna paleta barwna. Królową salonu jest ruda sofa ubrana w kolorowe poduchy i ciepłe pledy. Znajdziemy je też w sypialni, na łóżku, które wprost zachęca, by się w nim schować przed zimą.
Moda na przytulny dom – poznaj sposób na szybką metamorfozę wnętrza
Zobacz całą realizację:
Dom pod Kampinosem, a w środku przytulna nostalgia w kolorach jesieni
Projektanci z pracowni Pomysłownia, również wykorzystali tekstylia do zaaranżowania przytulnego azylu. Tutaj, podobnie jak w realizacji powyżej za atmosferę przytulności odpowiadają fakturalne tkaniny. Welurowa sofa w musztardowym odcieniu, wraz z zapraszającymi poduchami, stanowi centrum relaksu. Takich miękkich rozwiązań nie brakuje również w sypialni, gdzie wykorzystano zabieg z warstwowym układaniem tekstyliów.
Zobacz całą realizację:
Znamy przepis na zimowy azyl
Przytulne wnętrza w objęciach weluru
Welur natychmiast przywodzi na myśl przytulność, a zarazem elegancję. Właściwości tego materiału bardzo chętnie wykorzystywane są przez architektów, szczególnie w małych przestrzeniach, gdzie przyjemny klimat trzeba zbudować przy pomocy niewielu elementów. Niezwykłą kreatywnością w tym temacie wykazały się architektki Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz. Projektując małe mieszkanie dla pewnej siebie kobiety kochającej róż, wydzieliły strefę sypialni „mobilną ścianą” w formie welurowej kurtyny. Różowa tkanina podkreśla butikowy charakter aranżacji i można ją swobodnie zsuwać i rozsuwać, otwierając tym samym widok na dalszy plan. Miękkość zasłony przeniesiono na ściany sypialni za sprawą tapicerowanego zagłowia. Przed częścią sypialnianą stanęła welurowa sofa w szlachetnym odcieniu granatu, która stanowi przedsionek strefy relaksu.
Różowe wnętrza – pozytywne, piękne i stylowe | Top 7 projektów
Zobacz całą realizację:
Subtelność różu, miękkość weluru i elegancja złota w kobiecym mieszkaniu
Różowy welur jako nośnik przytulności został wykorzystany, również w realizacji Moniki Mitręgi. Estetyka Urban Glam zyskała przyjemny klimat dzięki dużej ilości miękkich tekstyliów. Granatowa sofa ubrana jest w poduchy, podobnie jak łóżko sypialniane, za którym znalazła się tapeta z motywem liści palmy. Taki egzotyczny akcent sprawia, że lato w tym miejscu trwa cały rok.
Zobacz całą realizację:
wnętrza otulone welurem
Zobacz // próbki i ekspozycję