Projekty kuchni z wyspą | IH - Internity Home
kuchnia z wyspą
proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | zdj. Tom Kurek | Stylizacja: Eliza Mrozińska

Projekty kuchni z wyspą

We współczesnym budownictwie dominuje układ przestrzeni otwartej, czyli łączącej kuchnię, jadalnię i salon. Świetnym pomysłem na oddzielenie kuchni od strefy jadalnianej i wypoczynkowej jest zastosowane wyspy kuchennej z hokerami. To rozwiązanie wielofunkcyjne: zapewnia miejsce do przygotowywania posiłków, spożywania ich oraz wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Wyspy kuchenne bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w niewielkich, jak i przestronnych wnętrzach. W kuchniach o mniejszym metrażu lepszą opcją może być półwysep kuchenny, zwany barkiem. Charakteryzuje się tym, że z jednej strony jest połączony z szafkami kuchennymi, albo ścianą. W przeciwieństwie do wyspy, nie jest ulokowany na środku pomieszczenia. Marzysz o stylowej i praktycznej kuchni? Zobacz, jak zaaranżować nowoczesną kuchnię z wyspą.

 

kuchnia z wyspą
proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | zdj. Tom Kurek | Stylizacja: Eliza Mrozińska

 

Projekty kuchni z wyspą, czyli jak wkomponować ją w strefę dzienną

Chcesz stworzyć funkcjonalną i stylową przestrzeń? Zdecyduj się na kuchnię z wyspą. Projekt takiego wnętrza powinien być dobrze przemyślany – mebel nie może zakłócać ciągu komunikacyjnego, ani utrudniać przygotowywania posiłków. Co więcej, wyspa musi być integralną częścią zabudowy kuchennej. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej jako elementu tzw. trójkąta roboczego, na który składa się zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Wyspa może przyjąć jedną z wymienionych funkcji i tym samym sprawić, że kuchnia stanie się bardziej ergonomiczna.

 

projekt kuchni z wyspą
projekt: Kamińska Stańczak Design | fot.: Marcin Grabowiecki | Stylizacja: Eliza Mrozińska

 

Jak stworzyć dobry projekt kuchni z wyspą? Po pierwsze, stwórz plan dostępnej przestrzeni i rozplanuj umieszczenie poszczególnych części wyposażenia. Przemyśl odległości pomiędzy strefami, sprzętami i meblami. Po drugie, wybierz styl, w którym chciałbyś wykończyć kuchnię. Wyspa fenomenalnie komponuje się z większością znanych stylów wnętrzarskich. Niezależnie od tego, czy lubisz nowoczesne, czy też klasyczne przestrzenie, dobrze dobrana wyspa stanie się jej pięknym dopełnieniem. W stylizacjach klasycznych postaw na wyspę drewnianą z subtelnymi dekorami. We wnętrzach nowoczesnych dobrze sprawdzi się model w jasnym kolorze o prostej formie. Do przestrzeni w stylu glamour strzałem w dziesiątkę będzie natomiast wyspa z elementami marmuru.

 

kuchnia z wyspą
projekt: Klara Ostrowska | fot.: ONI Studio

 

Funkcjonalny projekt wyspy kuchennej – jak wykorzystać ją w kuchni?

Wyspa kuchenna wykorzystywana jest bardzo często jako miejsce do spożywania posiłków. W małych mieszkaniach zazwyczaj zastępuje stoły jadalniane. Dobrze zagospodarowana jest znakomitą alternatywą dla kącika jadalnianego. Nawet jeśli masz duży dom, w którym udało Ci się wygospodarować miejsce na stół i krzesła, wyspa świetnie sprawdzi się do spożywania szybkich posiłków w niepełnym gronie rodzinnym. Zastanawiasz się, jak wykorzystać wyspę kuchenną w kuchni? Poznaj najlepsze inspiracje!

 

kuchnia z wyspą
proj. Jan Sekuła Zarysy | fot. Tomo Yarmush

 

Wyspa jako miejsce do gotowania

Uwielbiasz przygotowywać posiłki dla rodziny i przyjaciół? Dzięki wyspie kuchennej możesz organizować uroczyste kolacje z pokazami umiejętności kulinarnych. Zachwyć swoich bliskich show rodem z programów telewizyjnych. Wystarczy, że umieścisz na wyspie płytę indukcyjną. W ten sposób goście będą mogli podziwiać Twoje widowiskowe poczynania. Pamiętaj, aby nad wyspą zamontować okap. Wybierz designerski model, który dodatkowo podniesie atrakcyjność Twojej przestrzeni.

 

projekt kuchni z wyspą
proj. Razoo Architekci | zdj. Migdał Studio

 

Wyspa jako strefa zmywania

Nie cierpisz zmywania naczyń? Możesz umilić sobie tę czynność w bardzo prosty sposób. Zamontuj zlewozmywak na wyspie, który możesz wykonać z tego samego materiału, co blat. Świetnie w tej roli sprawdzają się płytki wielkoformatowe dostępne w ofercie showroomów z Grupy Internity Home i Prodesigne. Innym patentem na poprawę funkcjonalności kuchni jest umieszczenie zmywarki na wysokości umożliwiającej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń, bez konieczności nachylania się.

 

kuchnia z drewnianą wyspą
Projekt: Hanna Pietras, Julia Pałuba | Zdjęcia: Mood Authors

 

Wyspa jako spiżarnia

Lubisz robić duże zapasy żywności, ale nie masz na nie miejsca? Wybierz wyspę kuchenną wyposażoną w liczne szafki, półki, szuflady czy wnęki. Możesz w ten sposób zyskać mnóstwo dodatkowego miejsca do przechowywania produktów spożywczych albo sprzętów kuchennych. Co więcej, w wyspie możesz zamontować lodówkę do wina lub lodówkę specjalnie na napoje.

 

nowoczesna kuchnia z wyspą
Projekt: bello.studio (https://bellostudio.pl/) | foto: Patryk Polewany (https://polewany.com/)

 

Wyspa jako dekoracyjna część pomieszczenia

Chcesz zastosować wyspę kuchenną wyłącznie do oddzielenia kuchni od salonu? W takim razie zamień zwykłą wyspę w piękny, dekoracyjny barek. Wybierz model o frezowanych lub ryflowanych frontach, wzbogacony o dekory albo ustawiony na designerskich nóżkach. Niech mebel zwraca na siebie uwagę. Dodatkowo ustaw na nim piękną porcelanową zastawę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, bukiet ciętych kwiatów albo rzeźbę. Świetnym wyborem może okazać się wyspa z przeszklonymi wnękami, które osłonią Twoje cenne przedmioty przed kurzem, zanieczyszczeniami i nadmiernym promieniowaniem UV.

 

kuchnia z wyspą
Projekt: P2 Pikiel & Piltz www.p2design.pl | fot. Jakub Nanowski PERSPEKTYWA

 

Wyspa kuchenna – element spójny czy kontrastowy?

Wyspa kuchenna to znakomite rozwiązanie dla każdej kuchni. Element ten daje szerokie możliwości aranżacyjne. Możesz wykorzystać go jako integralną część kuchni. W takiej aranżacji wyspa powinna mieć takie samo lub bardzo podobne wykończenie do pozostałej zabudowy kuchennej. Zdecydowałeś się na białą, minimalistyczną kuchnię? Uzupełnij swoją stylizację o białą wyspę z delikatnym ryflowaniem od strony salonu. Taki mebel będzie współgrał z zabudową, a jednocześnie doda pomieszczeniu charakteru i bardziej ozdobnego wyrazu.

 

minimalistyczna kuchnia z wyspą
proj. DOMagała Design | fot. Tom Kurek

 

Co więcej, wyspę można również wykorzystać jako element kontrastujący zarówno z wykończeniem kuchni, jak i salonu. Taki zabieg aranżacyjny to znakomita opcja zwłaszcza dla osób, które nie boją się stawiać na nietuzinkowe rozwiązania. Lubisz designerskie i oryginalne aranżacje? Umieść w minimalistycznej przestrzeni, w której dominuje biel, wyspę w wyrazistym kolorze, np. butelkowozielonym, granatowym czy bordowym. Analogicznie, w ciemnych pomieszczeniach glamour lub industrialnych odświeżającym i rozjaśniającym dodatkiem może być jasna wyspa, np. marmurowa czy wykończona betonem architektonicznym.

 

kuchnia z kontrastową wyspą
proj. luumo. | fot. Tom Kurek

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź