Śledzenie nowych trendów pojawiających się w świecie aranżacji wnętrz, jest kluczową częścią pracy Redakcji Internity Home. Wiele z tych stylów nie trafia do mainstreamu, pomimo iż są bardzo interesujące i inspirujące. Natomiast ich wybrane elementy, mieszane są z bardziej popularnymi estetykami i chętnie wykorzystywane przez architektów. Postanowiliśmy więc zebrać 8, naszym zdaniem, bardzo interesujących trendów, które warto obserwować.
1. New Mediterranean
Styl śródziemnomorskich wnętrz zachwyca swoją swobodą i naturalnością, a jego kształt określił nie tylko klimat i uwarunkowania geograficzne, ale w równym stopniu historia, kultura oraz tradycyjne rzemiosło. Współczesne interpretacje tradycyjnego stylu śródziemnomorskiego, poskutkowały powstaniem jego nowoczesnej odsłony – New Mediterranean. Aranżacje w tym stylu wykorzystują tradycyjną architekturę i znamienne dla niej elementy, natomiast nadają wnętrzom minimalistycznego charakteru z dużą dozą przytulności i wakacyjnego luzu.
Charakterystyka stylu New Mediterranean
Prostota, elegancja, rustykalny sznyt oraz harmonijna fuzja różnych tendencji obecnych w projektowaniu to główne cechy stylu. Stawia się tutaj na ograniczone wyposażenie oparte na wyjątkowej selekcji najlepszego wzornictwa, a także uwypukla surowość ścian, ich nierówności, a także eksponuje naturalne cechy materiałów, wynikające z upływu czasu: pęknięcia, zmiany koloru, chropowatość. Dominującymi formami są opływowe kształty w tym łuki wieńczące drzwi czy nisze. Podczas kreowania wnętrz w stylu New Mediterranean najistotniejsze jest stworzenie poczucia spójności aranżacji, gdzie żaden element nie dominuje nad innymi, a poszczególne części składowe: kolorystyka, wyposażenie oraz dodatki tworzą przytulną, spokojną i nierozerwalną całość.
Kolory
Paleta barwna aranżacji w stylu New Mediterranean jest bardzo stonowana i inspirowana architekturą oraz krajobrazem krajów śródziemnomorskich. Dominują tutaj ciepłe neutrale i kolory ziemi: złamana biel, beż, brąz. Paletę uzupełniają dyskretne akcenty barwne tj. terakota, ochra, żółć, błękit czy zieleń. Podczas wybierania kolorów bardzo ważne jest zachowanie spójności wizualnej, zatem barwy muszą harmonijnie się przenikać, a żaden z kolorów nie powinien przyciągać uwagi. Dlatego też akcenty barwne występują w rozbielonych i pastelowych wersjach. Częstym wyborem do aranżacji New Mediterranean są bardzo modne odcienie szampańskie oraz kolor sheashell czyli jasny róż, naturalnie występujący wewnątrz muszli morskich.
Wnętrze w śródziemnomorskim stylu
2. New Nordic
Kiedy złote czasy stylu skandynawskiego nieubłaganie się kończą, na salony wkracza jego młodszy brat – New Nordic. Reprezentuje on ewolucję estetyki krajów północnych w stronę ciepłych tonów, organicznych linii i obłych kształtów. Jednocześnie nadal mamy tutaj do czynienia z pochwałą minimalizmu, jednak wyrażoną poprzez surową selekcję wyjątkowych przedmiotów i materiałów. Wnętrza w stylu New Nordic są ciepłe i dają poczucie otulania przestrzeni oraz znajdujących się w niej osób. Inspirowane naturalnym krajobrazem Skandynawii, stanowią godne zastępstwo biało-szarego scandi.
Charakterystyka stylu New Nordic
Wnętrza w stylu New Nordic charakteryzuje przyjemna, otulająca atmosfera, którą budują ciepłe neutrale oraz organiczne formy. Ważnym elementem aranżacji w estetyce New Nordic jest wybór mebli i dodatków. Surowa selekcja pozwala na zachowanie minimalistycznych podstaw stylu, jednak dzięki opływowym liniom można uzyskać wyjątkową przytulność. Stawia się tutaj na obłe wykończenie mebli, okrągłe i owalne blaty, a także organiczne linie dodatków.
Kolory
Najchętniej wykorzystywaną bazą kolorystyczną są złamane biele, odcienie szampańskie oraz beże. Rolę akcentów barwnych przejmują pastelowe odcienie terakoty, brzoskwini, karmelu i czekoladowego brązu. Paleta wzbogacana jest również o rozbieloną zieleń, błękit, a także szarość z ciepłym podtonem tj. Ultimate Grey.
Nowa odsłona scandi
3. Modern rustic
Styl modern rustic powstał w wyniku poszukiwań estetyki, która z jednej strony będzie oddawać przytulność i urok wiejskich domów, a z drugiej będzie osadzona we współczesnych trendach. Mariaż dwóch tak skrajnych tendencji, wydaje się dość karkołomnym zadaniem, jednak tylko pozornie. Dzięki połączeniu surowych wykończeń, naturalnych materiałów, ciepłej kolorystyce ziemi oraz minimalistycznej estetyce, otrzymujemy wnętrze idealnie wpisujące się w obecne trendy.
Charakterystyka stylu Modern rustic
Kluczem do uzyskania stylu moder rustic jest otwarty plan, nowoczesne wyposażenie, wyeksponowane detale architektoniczne oraz płynne przejścia pomiędzy tym co na zewnętrz, z tym co wewnątrz. Uwypukla się tu piękno niedoskonałości – szczególnie przy adaptowaniu starych budynków. Wówczas z umiłowaniem podkreślane są oryginalne elementy architektoniczne, takie jak ceglane ściany, drewniane belki, nadproża czy sklepienia. Natomiast w nowych budynkach korzysta się z materiałów z recyklingu: starego drewna czy cegieł po rozbiórkach budynków. Ponadto istotne jest zacieranie granicy między tym co na zewnątrz, a w środku. Oznacza to duże okna i przeszklenia, dzięki którym nie tylko przestrzeń staje się jasna, ale i można podziwiać widoki natury i krajobraz za oknem.
Kolory
Wnętrza w stylu modern rustic charakteryzuje paleta barwna oparta na naturalnej i ciepłej tonacji. Jej zadaniem jest wykreowanie przytulnej oraz zapraszającej atmosfery. Tło stanowią wykorzystane materiały wykończeniowe: odcienie drewna, kamienia czy kolor wyeksponowanej cegły. Idealne uzupełnienie palety stanowią złamane biele, beż, brązy i kolory ziemi. Mocniejszy akcent barwny wprowadzą dodatki w kolorze terakoty, pomarańczowej ochry lub zgaszonej żółci.
Przytulnosć w klimacie rustic
4. Cottagecore
Estetyka cottagecore powinna zainteresować każdego miłośnika wnętrz z duszą. Początki stylu sięgają 2018 roku, ale dopiero sytuacja związana z pandemią, przyniosła wzrost zainteresowania koncepcją laifestylową, która swoje odzwierciedlenie ma również w urządzaniu wnętrz. Inspiracją dla powstania Cottagecore jest życie poza miastem, bliskość natury i sielankowe cottage houses pełne przytulności.
Charakterystyka stylu cottagecore
Wnętrza inspirowane koncepcją cottagecore, charakteryzują się rustykalną stylistyką nawiązującą do angielskiej wsi. Głównym imperatywem jest stworzenie sielankowej, przytulnej atmosfery, rodem z brytyjskich cottage houses. Ważnym aspektem jest wprowadzanie do wnętrz rzemiosła i własnoręcznie wykonanych dekoracji. Wykorzystuje się też meble z duszą, naznaczone upływem czasu, wprowadzające nostalgiczną atmosferę. Pięknie zastawiony stół, na którym króluje ceramika, ciekawe szkło i samodzielnie wykonany bukiet, staje się elementem umilającym codzienne posiłki. Aranżacje w stylu cottagecore w centrum zainteresowania stawiają regały wypełnione starymi książkami, kompozycje z suszonych roślin oraz obrazy w ozdobnych ramach. Wszystkie te elementy mają tworzyć przytulną przestrzeń, gdzie czujemy się bezpiecznie i z przyjemnością spędzamy czas, ciesząc się z najprostszych aktywności.
Kolory
Wnętrza w stylu cottagecore wypelnia pogodna kolorystyka, oparta na błękitach, żółcieniach oraz czerwieni. Chętnie łączy się ze sobą różne wzory: pasy, motywy kwiatowe oraz kraty.
Wybór stylisty
5. DARK NORDIC
Nadejście jesieni i nieuchronnie zbliżająca się zima, stanowi idealny moment na pojawienie się kolejnej wariacji na temat stylu skandynawskiego: klimatycznego, patetycznego i ubranego w ciemne barwy Dark Nordic. Estetyka ta, zawdzięcza swoją nazwę palecie barwnej, która tworzy patetyczny, a za razem bardzo nastrojowy i przytulny klimat.
Charakterystyka stylu Dark Nordic
Poza ciemną kolorystyką, we wnętrzach w stylu Dark Nordic, znajdziemy fakturalne dzianiny, welur oraz buklę, dzięki którym można tworzyć warstwy, zapraszające, by się w nich skryć. Dark Nordic szczególnie odnalazł się w wysokich kamienicznych wnętrzach, wśród sztukaterii, gdzie pomalowane na ciemno ściany, nadają przestronnym pomieszczeniom przytulności. Nastrojowa kolorystyka jest idealnym tłem dla mebli vintage, jednocześnie współtworząc ciepłe oraz zachęcające wnętrza.
Kolory
Ciemne, nastrojowe i eleganckie barwy stanowią punkt wyjścia dla aranżacji w stylu Dark Nordic. Czerń jest jednym z kolorów najczęściej utożsamianym z tą estetyką, jednak nie jedynym. Równie często pożądany klimat wnętrz, uzyskuje się dzięki zastosowaniu szlachetnych odcieni ciemnych zieleni: leśnej, zgaszonej szałwii czy głębokiej zieleni z dodatkiem czerni. Kolejnym intrygującym kolorem, który pomoże zbudować aranżację w stylu Dark Nordic jest bordo. Głęboki i szlachetny odcień czerwonego wina idealnie komponuje się ze skandynawską estetyką i jest dobrym tłem dla wyselekcjonowanego designu. Dobrym wyborem jest też ciemny granat.
Klimatyczne wnętrze w ciemnych barwach
6. Greek chic
Wkroczenie greek chic do współczesnych wnętrz, zapowiedział pod koniec 2021 roku Pinterest. Jak potwierdzają twórcy platformy zanim coś pojawi się wszędzie, znajdzie się na Pintereście, a 8 na 10 przewidywań ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Według raportu trendów Pinteresta, staniemy przed prawdziwym odrodzeniem hellenistycznego świata, natomiast ważną rolę w popularyzacji tych wątków odegra pokolenie Z. Wśród najchętniej eksplorowanych motywów znajdą się znane z historii sztuki, rzeźby oraz kolumny. Wariacje na temat Venus z Milo czy Dawida, a także kolumn i głowic korynckich, będą odzwierciedlane w małych, trójwymiarowych skalach, jak i tych jednowymiarowych, np. na tapetach.
Chcąc wprowadzić klimat greek chic do wnętrz, należy uwspółcześnić antyk. Pamiętajmy, że cała sztuka nie polega na tym, by stworzyć scenografię, a inkorporować stylizowane elementy do aranżacji wnętrz. Podczas interpretacji mitologicznych tematów, myślmy detalami, a tę przygodę warto zacząć od dodatków: statuetek, dekoracyjnych liści palm, masywnych waz. Motywy antycznej Grecji można wprowadzić również w nieco większej skali, np. pod postacią tapet czy płytek. Urozmaicanie przestrzeni mitologicznymi wizerunkami, świetnie sprawdzi się we wnętrzach o różnym stylu: klasycznym, minimalistycznym, nawiązującym do estetyki New Mediterranean czy bardziej szalonych wnętrz w typie Avant Basic.
GREEK CHIC WEDŁUG STYLISTY INTERNITY HOME
7. Avant Basic
Avant Basic ma szansę wyznaczyć nowy kierunek w aranżacji wnętrz. Tutaj więcej znaczy lepiej, a aranżacjami rządzi kolor, nietuzinkowe formy oraz „kiczowate” dodatki. Styl ten czerpie z lat 60. i 70., w tym kultury funk z jej psychodelicznymi akcentami. W stylu tym można również odnaleźć postulaty Memphis Group – humor, zabawę oraz radykalizm, uderzający w zrównoważoną estetykę minimalizmu. Avant Basic przywraca rangę estetyce kiczu oraz pop-artu, ale na jego kształt silny wpływ miała również moda początku lat 00.
Charakterystyka stylu Avant Basic
Nazwa składa się ze słów avant, oznaczającego coś oryginalnego, odbiegającego od normy oraz basic, czyli czegoś podstawowego, mainstreamowego. Trend zdaje się być przeniesieniem na język wnętrz tendencji modowych, zaczerpniętych z wczesnych lat 00. oraz vintage i funky charakterystycznego dla drugiej połowy lat 60. i początku 70. Nowy maksymalizm, czerpie również ze stylu Memphis, pop-artu, przy tym nie odwraca cię od ikon designu. Wnętrza w stylu Avant Basic wyróżniają się również elegancją i niezwykłą umiejętnością łączenia, pozornie niepasujących do siebie elementów. Nie brakuje w nich designerskich mebli i dodatków, a także ikon designu. Znajdziemy tutaj obłe formy sof, stoliki na fantazyjnych podstawach, lustra o falujących krawędziach. Wśród dodatków królują kolorowe świece w oryginalnych świecznikach, wazony oraz lampy.
Kolory
Bardzo istotną rolę w tworzeniu estetyki Avant Basic gra kolor. Nieoczywiste zestawienia pasteli z nasyconymi barwami, a także zasada, że nie ma kolorów, które do siebie nie pasują. Wszystko sprowadza się do ekspresji indywidualności, której przejawem jest awangardowa przestrzeń.
nowy eklektyzm
8. Barbiecore
Barbiecore swój początek ma w modzie, ale coraz odważniej przenika do wnętrz. Styl określany przez projektantów hiperróżowym eskapizmem, powstał za sprawą najsłynniejszej na świecie lalki– Barbie. Estetyka Barbiecore zachęca nas do obudzenia swojego wewnętrznego dziecka i zrealizowania nostalgicznych marzeń we własnych czterech kątach.
Charakterystyka stylu Barbiecore
Wielu projektantów wnętrz podkreśla, że nie ma złych czy dobrych sposobów na stworzenie aranżacji w stylu Barbiecore. Trend ten stanowi świetną okazję do eksperymentowania z własnym stylem – do kreowania przestrzeni, która sprawia nam radość. Chodzi tu głównie o puszczenie wodzy fantazji, zajrzenie w głąb siebie, powrócenie do czasów dzieciństwa i stworzenie azylu, wywołującego radość.
Kolory
Barbiecore uwielbia łączyć wszystkie odcienie różu, a we wnętrzach mile widziana jest zabawa spektrum różowego. Obok jasnych, pudrowych pasteli, zobaczymy mocne i zdecydowane fuksje, a nawet malinowe akcenty, Towarzyszą im kontrastowe detale w turkusie, kanarkowej żółci czy fiolecie.
ZESTAW WYBRANY PRZEZ STYLISTĘ
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję