Psychologia architektury, czyli świat kolorów a nasze samopoczucie | IH - Internity Home

Psychologia architektury, czyli świat kolorów a nasze samopoczucie

Na pewno nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż taka dziedzina jak psychologia architektury w ogóle istnieje. Jest ona dość nową dziedziną lecz niezwykle ważną, ma ogromny wpływ na przestrzeń, w której przebywamy na co dzień i na to, jak się w niej czujemy.

W architekturze od zawsze poszukuje się archetypów miasta idealnego, zarówno schematu jak i jego elementów. Ponoć najlepszym wzorem są miasta średniowieczne. Architekci więc celowo wprowadzają do zabudowy na planie głównym, uliczki, ławki czy fontanny. W takim otoczeniu czujemy się najlepiej.

Mat. pras. BXBstudio
Mat. pras. BXBstudio

Czym jest psychologia przestrzeni?

Psychologia przestrzeni łączy w sobie elementy architektury i oczywiście psychologię. Najważniejszym aspektem, jest relacja człowieka z otoczeniem oraz sposób, w jaki człowiek buduje swoją przestrzeń i w jaki sposób przestrzeń kształtuje człowieka.
To również analiza zależności pomiędzy miejscem, w którym człowiek żyje lub pracuje, a efektywnością działań, samopoczuciem czy ogólnie pojętym dobrostanem.

Istnieje zależność między, źle urządzonym wnętrzem a negatywnym wpływem na nasz zdrowie psychiczne, ale również fizyczne. Psychologia architektury jest jeszcze ważniejsza dla miejsc użytku publicznego, takich jak szpitale czy uczelnie.

Impulsy sensoryczne – kolory

Psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Jeśli kolor wpływa na nasze samopoczucie to zadecydowano to wykorzystywać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, poprzez eksponowanie zmysłu wzroku na odpowiednie barwy. Zapoczątkowali to mieszkańcy Egiptu, Chin i Indii. Dlatego warto pamiętać o właściwych kolorach również w naszych wnętrzach.

Biały

Kolor ten może już znienawidzony przez większość lecz otaczanie się nim łagodzi emocje, przynosi spokój i odprężenie. W rozbielonym mieszkaniu łatwo zebrać myśli i dać odpocząć oczom. Białe wnętrza nie są jednorodne, ponieważ są różne odcienie bieli. I nawet biały kontakt na białej ścianie będzie się odróżniał.

Mieszkanie projektu Na Antresoli
Mieszkanie projektu Na Antresoli

Biały doskonale odbija światło, powiększając tym samym przestrzeń. Jest też neutralnym tłem dla innych kolorów. Wycisza, koi zmysły, nie zgasi więc zapału osób dynamicznych i zdecydowanych. Może jednak w nadmiarze działać zbyt stymulująco na osoby samotne i pozbawione energii.

Niebieski

Patrząc pod kątem psychologicznym to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację. Jest wskaźnikiem dobrej komunikacji i pomysłowości oraz symbolem elegancji. To mój ulubiony kolor i każde wnętrze z niebieskimi odcieniami zwraca moją uwagę!

Proj.: Ewa Dziurska; fot. i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz
Proj.: Ewa Dziurska; fot. i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

 

 

Różowy

W znaczeniu psychologicznym, różowy to kolor osób pewnych siebie, odważnych, nie bojących się ryzykować. Pomimo swojego delikatnego i przyjemnego odcieniu, barwa nie jest odpowiednia dla osób, podłamanych psychicznie. Może bowiem je przytłaczać i pogłębiać złe samopoczucie. Z drugiej strony, róż to kolor dla osób, które potrzebują bliskości, ciepła, miłości i zainteresowania ze strony innych. Ludzie wybierający kolor różowy charakteryzują się skłonnością do wzruszeń i uczuciowością. Jest to bowiem najbardziej kobiecy i delikatny kolor. Dowodzi przywiązania, łatwości w okazywaniu uczuć oraz niezmiernej życzliwości.  A jak pięknie prezentuje się w łazience sami zobaczcie!

Proj. Pracownia KODO

Żółty – Yellow Mellow

Kolor słońca, budzi radość, dodaje pozytywnej energii i pobudza do działania. Wzmacnia kreatywność i pomaga w podejmowaniu decyzji, dlatego jest szczególnie polecany do pomieszczeń przeznaczonych do nauki. Żółty rozładowuje napięcia, jednak za dużo tego koloru może irytować. Ta pogodna i dynamiczna barwa ze względu na swe właściwości pobudzające do działania, nie nadaje się do sypialni. Żółty będzie za to doskonałym kolorem do chłodnych, niedoświetlonych wnętrz, pozbawionych dostępu do słońca.

 

Sofa Pianca
Sofa Pianca

Pomarańczowy – Cantaloupe

To bardzo pozytywna barwa, kojarzy się z ciepłem, komfortem. Jednocześnie pobudza nas do działania, pozwala pozbyć się złych emocji.  Z medycznego punktu przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w tej kolorystyce powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga poczucie głodu. Jest to dobry kolor do jadalni w tonacji jaśniejszej a trochę mocniejszy sprawdzi się w kuchni. Dlatego bardzo często ten kolor jest wykorzystywany w restauracjach. Jednak dla osób na wiecznej diecie to chyba nie jest najlepszy kolor do jadalni. Kolor ten należy stosować z umiarem, gdyż ściany malowane na ten kolor przytłaczają i pomniejszają wnętrza. Jeżeli pomarańczowy kolor to raczej w dodatkach. A najlepszym rozwiązaniem jest wybranie ciepłego Cantaloupe, melonowo-łososiowy odcień pomarańczy.

 

Płytki Wow Design

Schudy Studio - melonowe zasłony w salonie
Schudy Studio – melonowe zasłony w salonie

Fiolet 

Symbolizuje zainteresowanie sferą duchową. Lubi się z introwertykami, stawia na jakość i skłonności do luksusu. Zwraca na siebie uwagę i stymuluje do rozwoju.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków