Hotel Warszauer, będący architektoniczną ikoną w krajobrazie Krakowa, zdobywa kolejne międzynarodowe nagrody. Do imponujących zwycięstw w konkursach, takich jak Nagroda Architektoniczna Polityki, Polska Architektura XXL, Saint-Gobain Glass Design Award, czy nominacji do ArchDaily 2023 Building of the Year Awards, dołączyła właśnie wygrana Architecture MasterPrize Awards 2023 w kategorii Architektura Hotelowa. Mnożące się światowe wyróżnienia stanowią niezaprzeczalny dowód na wyjątkowość Warszauera, utrwalając jednocześnie jego rosnącą pozycję na scenie architektury nowoczesnych obiektów butikowych.
Pomysł na krakowski hotel Warszauer zrodził się, kiedy jego właścicielka poczuła tęsknotę za stylowym i kosmopolitycznym miejscem na krakowskim Kazimierzu. Kiedy przypadkowo odkryła wąską działkę, wciśniętą pomiędzy XVII-wieczną synagogę a sąsiednią kamienicę, do głowy przyszły jej nieoczekiwane rozwiązania. Do współpracy przy projekcie zaprosiła pracownię Indo Architekci, która dostała niełatwe zadanie wkomponowania budynku w unikatową tkankę historycznego Kazimierza, dzielnicy pełnej kulturowych odniesień. To tylko krótkie streszczenie historii powstawania butikowego hotelu, który zachwyca przyjeżdzających do Krakowa. O tym jak wyglądała praca nad wielokrotnie nagradzanym projektem, rozmawiamy z Marcinem Mikosem i Jackiem Michalikiem z Indo Architekci.
Olga Kisiel-Konopka: Pracownia Indo Architekci została założona w 2003 roku. W przeciągu tego czasu sukcesywnie realizowaliście szereg projektów o różnorodnej funkcji i skali. Zdobyliście liczne prestiżowe nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach. Dzisiaj Wasza siedziba mieści się w samym sercu historycznego Krakowa, co nie tylko podkreśla Wasze związki z lokalnym dziedzictwem, ale również umożliwia trafne zrozumienie i reagowanie na współczesne wyzwania branży. Jesteście mocno wrośnięci w historyczny kontekst a jednocześnie rozumiecie teraźniejszość. Hotel Warszauer jest nie tylko odzwierciedleniem historycznych korzeni Kazimierza, ale także świadomym krokiem w kierunku nowoczesnej, przemyślanej architektury, respektującej kontekst miejsca. Jakie były Wasze główne inspiracje i koncepcje przy tworzeniu projektu?
Indo Architekci: Hotel powstawał w historycznej tkance krakowskiego Kazimierza, więc największą inspiracją było dla nas bezpośrednie otoczenie. Nasza pracownia znajduje się niedaleko tego miejsca i codziennie obserwujemy, jak zmienia się ta część Krakowa. Dlatego skupiliśmy się na poszukiwaniu nowoczesnego materiału na fasadę. Chcieliśmy, aby nasz projekt harmonijnie współgrał z unikalnym kontekstem Kazimierza, oddając hołd jego historii, jednocześnie nawiązując do współczesnych tendencji architektonicznych.
Olga Kisiel-Konopka: Fasada Warszauera ze szkła Saint-Gobain Glass nie tylko umożliwia obserwację bezpośredniego otoczenia z pokoi hotelowych, ale działa jak swoiste lustro, odbijając barwy otaczającego środowiska. Jak udało się Wam osiągnąć to połączenie?
Indo Architekci: Przy tworzeniu fasady hotelu Warszauer, priorytetem dla nas było znalezienie najnowocześniejszych technologicznie rozwiązań. Połączenie Corianu i szkła, materiałów bardzo czystych, sprawiło, że w elewacji odbija się to, co się dzieje dookoła a gościom hotelowym pozwala na obserwację otoczenia. Jednym z kluczowych wyzwań, jakie napotkaliśmy, było zabezpieczenie pokoi przed hałasem z zewnątrz. W związku z tym poszukiwaliśmy szkła, które nie tylko dostarczałoby pożądany efekt odbicia światła, ale także skutecznie izolowałoby od dźwięków z otoczenia i intensywnego światła. Spośród wielu analizowanych opcji, szkło Saint-Gobain Glass wyróżniło się jako idealne dla nas rozwiązanie, gwarantujące ochronę przed promieniowaniem słonecznym w stopniu, który spełniał nasze oczekiwania. Nie ograniczaliśmy się jedynie do efektu wizualnego. W naszym projekcie kluczową rolę odegrały parametry, takie jak wpływ promieni słonecznych i tłumienie hałasu. Dlatego postawiliśmy na szkło Saint-Gobain COOL-LITE® SKN 165II, które nie tylko spełniło nasze estetyczne oczekiwania, ale sprostało także najważniejszym wymaganiom funkcjonalnym.
Olga Kisiel-Konopka: Jak się dowiedzieliście o konkursie Saint-Gobain Glass Design Award?
Indo Architekci: Kiedyś często braliśmy udziały w konkursach, ale teraz podchodzimy do tego zagadnienia zdecydowanie bardziej selektywnie. Dla nas tego rodzaju zmagania są możliwością wyrażenia się bez żadnych ograniczeń inwestorskich i pokazania tego co myślimy o architekturze i jak ją traktujemy. Kiedy zobaczyliśmy informację o konkursie Saint-Gobain Glass Design Award na jednym z portali, przypomnieliśmy sobie, że użyliśmy tego szkła w projekcie hotelu, na którego renomę działa dodatkowo właśnie częściowo szklana fasada. Nie wykorzystywaliśmy produktów Saint-Gobain Glass z zamierzeniem wygrania w konkursie, dowiedzieliśmy się o nim dopiero potem. Wygrana w kategorii „Harmonia z otoczeniem” ogromnie nas ucieszyła. Dodatkowo, otrzymaliśmy niedawno wiadomość od zespołu Architecture MasterPrize, że Hotel Warszauer zwyciężył w Konkursie Architecture MasterPrize Awards (AMP) 2023 w kategorii Architektura Hotelowa. Architecture MasterPrize to wiodąca światowa nagroda w dziedzinie architektury i wzornictwa.
Olga Kisiel-Konopka: Szkło w architekturze nie tylko pełni funkcje techniczne, ale również inspiruje architektów do tworzenia innowacyjnych, nowoczesnych projektów, które łączą funkcjonalność z estetyką. Czy w Waszych projektach pełni ważną rolę?
Indo Architekci: Mamy świadomość, że szkło jest integralną częścią fasady czy okna, ale też elementem, który trzeba zaprojektować, dlatego bardzo świadomie podchodzimy do jego wyboru. Kraków, z swoim bogatym dziedzictwem historycznym, jest jednym z miast, gdzie ochrona dziedzictwa kulturowego odgrywa ważną rolę w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. W trakcie planowania i realizacji projektów architektonicznych musimy skrupulatnie uwzględniać restrykcje narzucone przez konserwatorów zabytków, a nam udało się zrobić projekt, który jest współczesny, pokazuje nowoczesne materiały, a znajduje się w bardzo zabytkowym miejscu.
Olga Kisiel-Konopka: Czy Wasz projekt uwzględnia zasady zrównoważonego budownictwa?
Indo Architekci: W kontekście wyzwań związanych z zrównoważonym rozwojem, pytanie o uwzględnienie zasad ekologicznej budowy staje się istotnym elementem analizy naszych nowych projektów. W przypadku hotelu Warszauer, istniała świadomość wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych, choć obiekt nie jest duży. Inwestorzy skoncentrowali się głównie na aspektach ekonomicznych związanych z utrzymaniem budynku. Przykładowo, zastosowanie białej fasady stanowi środek mający na celu zminimalizowanie nagrzewania się budynku. Ponadto, kolorystyka, grubość ocieplenia i rodzaj użytego szkła Saint-Gobain Glass, przyczyniły się do stworzenia struktury o niskiej emisji, co stanowi kluczowy element zrównoważonego budownictwa.
Olga Kisiel-Konopka: Dziękuję za rozmowę.
Częściowe wyposażenie wnętrz: | Prodesigne |
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję