Styl francuski z kobaltową nutą | Proj.: Bednarska studio

Styl francuski z kobaltową nutą | Proj.: Bednarska studio

Wobec niewielkiego lokalu na warszawskiej Woli, Inwestor miał bardzo konkretne oczekiwania: styl francuski miał tu zostać połączony z oryginalnymi elementami wykończenia oraz niebanalnymi kolorami. Zadanie przeniesienia klimatu paryskich kamienic do warszawskiego mieszkania, zostało powierzone Aleksandrze Bednarskiej – właścicielce Bednarska Studio. Prace zaczęto od sporej rewolucji w układzie lokalu, by pomimo ograniczonego metrażu, stworzyć tu ważnienie przestronności. W rezultacie przeprowadzonych zmian oraz wyjątkowej aranżacji wnętrza, powstało bardzo eleganckie mieszkanie, gdzie francuska klasyka spotyka się z kobaltową nutą, oliwkowymi akcentami, a także detalami w postaci złota.

Styl francuski | 5 pomysłów jak przenieść go do polskich wnętrz

Francuska rewolucja

Mieszkanie, znajdujące się przy ul. Siedmiogrodzkiej w Warszawie, posiada powierzchnię 35m2 oraz loggie. Jak wspomina architekta Aleksandra Bednarska, jego największym minusem była mała ilość miejsca do przechowywania. „Postanowiliśmy wyburzyć ściankę na wejściu, która początkowo tworzyła wnękę na lodówkę. Po wyburzeniu ścianki pojawiła się przestrzeń na szafę o wielkości ok 60x60cm, dostępną od strony holu. Lodówkę przesunęliśmy obok. Kolejnym krokiem było przesuniecie o ok 25cm ściany dzielącej przestrzeń dzienną i sypialnię i zamkniecie pomieszczenia wysokimi, szklanymi drzwiami.”.

Architekt Aleksandra Bednarska
Fot.: Krzysztof Wądołowski (concierge House) / Aleksandra
Bednarska- Bednarska Studio; Proj. i stylizacja wnętrza: Aleksandra Bednarska | Bednarska Studio

Część przeznaczona na sypialnię, pierwotnie wynosiła 220 cm, co dawało jedynie 15 cm na przejście. Dodatkowo, aneks ten był otwarty i nie było możliwości zorganizowania w nim miejsc do przechowywania. Po przeprowadzonych zmianach, wydzielono intymną przestrzeń sypialnianą, do której prowadzą wąskie, przeszklone drzwi o czarnych profilach. Przestrzeń została wykorzystana co do milimetra – znalazło się tu łózko o szerokości 160 cm oraz spora zabudowa meblowa. Ciekawym akcentem sypialni stała się tapicerowana wnęka, pełniąca rolę zagłowia, której boki oraz szczyt zostały wykończone złotą taflą.

Architekt Aleksandra Bednarska
Fot.: Krzysztof Wądołowski (concierge House) / Aleksandra Bednarska- Bednarska Studio; Proj. i stylizacja wnętrza: Aleksandra Bednarska | Bednarska Studio

Tapicerowane zagłowie do łózka | Top 20 inspirujących projektów

Kleinowski błękit

International Klein Blue posiadał wyjątkowe właściwości – zapewniał matową powierzchnię o niezwykle głębokim nasyceniu, a pokryte nim powierzchnie nabierały niematerialnego charakteru (…).

Jedną z cech wnętrz w stylu francuskim jest jasna baza, która sprawia, że ​​pomieszczenie staje się „nieskomplikowane”. Właśnie delikatna biel stanowi ulubiony kolor paryskich apartamentów – nie tylko dlatego, że jest przyjemna dla oka – jasne ściany są tłem, na którym można tworzyć kompozycję z mebli i dekoracji, ale także mocniejszych akcentów barwnych. W warszawskim mieszkaniu, zgodnie z oczekiwaniami Inwestora pojawił się barwny twist. Architektka wprowadziła do przestrzeni, piękny odcień kobaltu, przywodzący na myśl kleinowski błękit. Kolor ten został zamanifestowany za sprawą oryginalnych krzeseł, zestawionych ze stołem vintage. Powtórzono go równiez na abstrakcyjnym obrazie, znajdującym się nad komodą w salonie.

Architekt Aleksandra Bednarska
Fot.: Krzysztof Wądołowski (concierge House) / Aleksandra
Bednarska- Bednarska Studio; Proj. i stylizacja wnętrza: Aleksandra Bednarska | Bednarska Studio

Kleinowski błękit i bauhaus w eksperymentalnym mieszkaniu architektów

Pocztówka z Paryża

Francuskie akcenty we wnętrzu są subtelne, ale jednocześnie jasno nawiązują do stylu kamienicznego. Nie mogło więc zabraknąć sztukaterii w formie listewek na ścianach, a także dekoracyjnej rozety w sypialni, z której zwisa żyrandol. Na szczególną uwagę zasługuje parkiet ułożony w jodłę francuską, kładziony metodą tradycyjną. Piękny detal stanowią lakierowane fronty meblowe w dwóch wykończeniach: płycinowym i tzw. ,,żyletki”. Styl francuski musi być dopełniony motywem vintage, dlatego w strefie jadalnianej, przy wyjściu na loggie, stanął stół z odzysku, który dzięki renowacji zyskał drugie życie. Dopełnieniem paryskich inspiracji we wnętrzu jest łazienka. Znalazły się tutaj płytki marmurowe z wyrazistym żyłowaniem. Architektce udało się zmieścić w pomieszczeniu wannę, pełniącą funkcję prysznica, dzięki zastosowaniu szklanej ścianki. Biżuteryjnym akcentem jest złota armatura w szczotkowanym wykończeniu, a także dekoracyjny kinkiet marki Aromas


Projekt i stylizacja: Aleksandra Bednarska | Bednarska Studio

Zdjęcia: Krzysztof Wądołowski (concierge House) / Aleksandra Bednarska- Bednarska Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków