Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Moim zdaniem jest to wyćwiczony frazes, który może i ładnie brzmi, ale mało kiedy ma coś wspólnego z rzeczywistością. Ja ujęłabym to nieco inaczej. W aranżację tego miejsca musimy włożyć bardzo dużo serca… tak jak podczas gotowania. Każdy składnik ma do siebie idealnie pasować, nawet jeśli jeden jest bardzo słodki, a drugiemu nie brakuje pikanterii. Wtedy wszystko razem się dopełnia, tworząc doskonałą kompozycję. Jednym z podstawowych składników aranżacji kuchni są płytki. Aby Wam nieco ułatwić ten żmudny, a jakże ważny proces, podpowiadam jakie płytki do kuchni w zależności od koloru mebli możemy wybrać. Zaprezentowane propozycje pochodzą z oferty showroomów z Grupy Internity Home i Prodesigne.
Białe meble kuchenne
Choć niedawno wspominaliśmy na łamach naszej strony, że aktualnie dużą popularnością cieszą się kolorowe meble kuchenne, to zdajemy sobie sprawę, że bardziej stonowane barwy są wyborem ponadczasowym. Aby większości z Was ułatwić wybór ceramiki do kuchni, przyjrzymy się trzem najbardziej uniwersalnym i mam wrażenie – popularnym – rozwiązaniom.
Na pierwszy ogień pójdą białe kuchnie. Zupełnie nie dziwi mnie, że cieszą się tak dużą sławą, biorąc pod uwagę fakt, że stanowią doskonałą bazę do wyczarowania ciekawej aranżacji. Ponadto często nie możemy pochwalić się dużym metrażem, a biel optycznie powiększa przestrzeń. Jeszcze jedną zaletą białych kuchni jest to, że łatwo do nich dobrać ceramikę a także są łatwe w utrzymaniu w czystości.
Tradycyjne kafle i heksagony
Jedną z bardziej interesujących propozycji są tradycyjne kafelki, które możemy kojarzyć z pieców kaflowych obecnych w domach naszych dziadków. Ich nowoczesna interpretacja sprawia, że idealnie wpasowują się nawet w tak nowoczesne pomieszczenia, a przy tym przywołują smaki tradycji.
Jeśli zależy Ci na przełamaniu monochromatycznego charakteru kuchni, możesz postawić na kolor kafli w innym kolorze niż tradycyjna biel. Ciekawy akcent może pojawić się również na podłodze, np. w formie ciekawego wzoru czy kształtu płytek. W poniższym projekcie białej kuchni architektki z WZ Studio postawiły na heksagony w trzech kolorach.
Płytki heksagonalne – najładniejsze propozycje we wnętrzach
Tradycyjne kafle i płytki w geometryczny wzór na podłodze
Poniżej znajdziecie kolejny projekt białej kuchni, w którym znalazły się tradycyjne kafle. Przypadek? Nie sądzę. Ostatnio architekci bardzo lubią wracać do sprawdzonych rozwiązań. W tym przypadku zastosowano białą fugę, która w ogóle nie wyróżnia się na tle ceramiki w tym samym wybarwieniu. Ciekawą alternatywą dla tego rozwiązania, jest zastosowanie kontrastowej fugi w ciemnym (nawet czarnym czy grafitowym kolorze), której atutem jest łatwe utrzymanie w czystości. Jednak w tym przypadku architekci postanowili, gdzie indziej przenieść mocniejsze akcenty. Czarny blat ze zlewozmywakiem i baterią w tym samym wykończeniu a także podłoga w geometryczny wzór, przełamują dominację bieli.
Nasz stylista poleca
Złota mozaika w roli głównej
Poniżej mamy zupełnie inną niż dotychczas aranżację kuchni. Pomimo, że znalazły się tu tradycyjnie białe meble, to skontrastowano je z modną zielenią na ścianach. Ten projekt pokazuje, że białe meble stanowią doskonałą podstawę do lekkiego szaleństwa w aranżacji. Wcale nie trzeba ograniczać się do kolorystyki black & white. Złota mozaika doskonale dopełnia obecną tu zieleń a beżowe (ponadczasowe i nigdy niewychodzące z mody) płytki na podłodze uspokajają całość.
Heksagony i chevron
Coraz częściej możemy się przekonać, że dużym trendem jest ceramika nawiązująca swoim wyglądem do naturalnych materiałów, na przykład marmuru i innych kamieni, betonu, albo drewna. W poniższym projekcie zastosowano na ścianie i podłodze włoską ceramikę uznanego brandu – Marazzi, którego produkty możecie kupić w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne.
W tej realizacji bardzo podoba mi się zabawa formą. Z jednej strony mamy heksagony, z drugiej prostokątne płytki, które ułożono w tradycyjną jodełkę. Całość dopełniono pięknymi miedzianymi detalami.
Płytki w jodełkę, czyli przepis na nietuzinkowe wnętrze
Luksusowe światowe marki znajdziesz w naszych showroomach
Biała cegła w scandi klimacie
Często marzymy o tym, żeby w naszej kuchni pojawiła się cegła na ścianie nad blatem. Ja również podzielam ten zachwyt. W połączeniu z drewnem stanowi ona nietuzinkowy duet. Dla wszystkich zwolenników tego rozwiązania mam bardzo dobrą wiadomość. W ofercie wielu marek znajdują się płytki wyglądające jak tradycyjne cegły, na przykład 41zero42, albo Wow Design – dostępne w naszych showroomach.
Biała cegła doskonale podkreśla wnętrza urządzone w skandynawskim klimacie.
Postaw na nietuzinkową ceramikę
Kuchnia wierna klasyce
Pora na kuchnię, która każdym swym elementem komunikuje o zamiłowaniu do klasycznej estetyki. Białe kafle, witrynki w meblach, okazały ceramiczny zlew i doskonale do niego dobrana bateria, sprzęt agd w stylu retro oraz oczywiście płytki na podłodze, które również nawiązują do klimatu vintage. Ten projekt pokazuje, że odpowiednio dobrana ceramika jest w stanie dopełnić, a nawet podkreślić charakter aranżacji.
Nasz stylista poleca
Patchwork i płytki imitujące beton
Kolejnym z trendów w świecie ceramiki są patchworkowe płytki. Patchwork w rzeczy samej to metoda szycia polegająca na zszywaniu ze sobą różnych skrawków materiałów. W ten sposób jest tworzony zupełnie nowy wzór. Ze świata krawiectwa i poniekąd ekologii, przeniosło się to rozwiązanie również do ceramiki. W ten sposób powstały bardzo wzorzyste płytki, których print na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo chaotyczny. Z tego względu takie płytki potrzebują stonowanej reszty, na przykład właśnie białych mebli, w tym samym wybarwieniu ścian i jednolitej podłogi, na przykład w postaci płytek imitujących beton.
Nasz stylista poleca
Szare meble kuchenne
Szare meble w kuchni to także bardzo popularne rozwiązanie (szczególnie ostatnio). W naszych domach znajdziemy te od bardzo jasnych (prawie białych), aż po ciemny grafit. Te pierwsze lepiej sprawdzą się w małych wnętrzach. Dodatkowym sprzyjającym elementem będą wysokopołyskowe fronty, które pięknie odbijają światło. Te ciemne, a nawet matowe, mają prawo bytu w większych kuchniach (uwaga, wbrew pozorom matowe powierzchnie są trudniejsze w utrzymaniu w czystości).
Jednakże niezależnie od wyboru, musicie wiedzieć, że szarość, podobnie jak biel, stanowi wspaniałą bazę i pasuje niemalże do wszystkich kolorów. Zobaczcie nasze inspiracje!
Nowojorski sznyt i płytki tylko w strategicznych miejscach
Poniższa kuchnia zachwyca nie tylko samym wyglądem, ale też ciekawymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Jeśli chodzi o same płytki, to zauważcie, że pojawiają się one tylko w najbardziej newralgicznych miejscach. Kafelki nad blatem imitujące marmur i ułożone w chevron pojawiają się tylko za płytą indukcyjną. Natomiast na podłodze na większości powierzchni pojawiły się drewniane deski, a wzorzyste płytki z nowojorskim stylu są tylko przy meblach.
Moim zdaniem to bardzo dobre posunięcie, zważając na fakt, że w tym miejscach najłatwiej o zabrudzenia, a dobrej jakości ceramika jest materiałem, który bardzo łatwo wyczyścić i ogólnie utrzymać w dobrym stanie.
Jakie płytki na podłogę w kuchni wybrać?
Zabawa formą i wzorem
Przed Wami bardzo nowoczesna aranżacja kuchni, którą dodatkowo podkręcają zastosowane płytki. Na ścianie nad blatem znajduje się ceramika w kształcie plastrów miodu z imitacją marmuru, a na posadzce czarno – białe w bardzo geometryczny wzór. To dość mocne połączenie doprawione sztukateriami przełamują nowoczesne meble na nóżkach, które dodają lekkości stylizacji tego wnętrza.
Wzorzyste płytki na podłodze – hit czy kit?
Nasycone kolory
Gdy mamy grafitowe, a nawet czarne meble, dobrze sprawdzą się płytki w nasyconych kolorach (warto postawić na bordo, fiolet, albo butelkową zieleń). To wszystko możemy doprawić złotymi akcentami, na przykład w postaci armatury i uchwytów mebli.
Szarości są passé, czyli wprowadzamy modną butelkową zieleń do wnętrz!
Mini heksagony w eklektycznym wnętrzu
Coraz częściej decydujemy się na otwarte przestrzenie w mieszkaniach. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się przy mniejszym metrażu, na przykład w kawalerkach. Najczęściej wygląda to w ten sposób, że łączymy salon z mini aneksem kuchennym. O wszystkich wadach i zaletach tego rozwiązania pisałam w tym tekście.
Wybierając płytki do kuchni, która jest połączona z resztą mieszkania, należy zwrócić uwagę na to, aby pasowały do wyglądu całego wnętrza. W tym przypadku zdecydowano się na położenie ceramiki tylko na ścianie nad blatem (podłoga jest drewniana). Wygląd mini heksagonów przypominający bardziej tłoczoną tapetę aniżeli zwykłe płytki, sprawia że aranżacja kuchni doskonale koresponduje z designem salonu.
Czy wiecie, że istnieją tapety odporne na wodę? Poznajcie te produkty >>
Płytki zainspirowane teksturą tkanin
Oto kuchnia, która udowadnia, że w małym pomieszczeniu sprawdzają się nie tylko białe meble. Tutaj zastosowano szare, które doskonale współgrają z ciekawą podłogą. Zastosowano tu płytki z linii Tex od Mutiny, które swoją fakturą nawiązują do tekstury tkanin.
Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, na ścianie nad blatem aż do samego sufitu ułożono białe kafelki w połysku. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo dobrym projekcie oświetlenia. Musicie wiedzieć, że jest ono bardzo istotne, bowiem dobrze doświetlone wnętrze wydaje się być bardziej przestronne.
Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do nowoczesnego domu?
Z nami wyczarujesz kuchnię marzeń
Drewniana kuchnia
Drewniana kuchnia należy do najbardziej klasycznych i przy tym ponadczasowych rozwiązań. Z tego względu nie mogło zabraknąć tego rodzaju mebli kuchennych w moim dzisiejszym zestawieniu. Zobaczcie poniżej nasze propozycje płytek. Sądzicie, że wszystkie będą dobrze komponowały się z rysunkiem drewna?
Drewniana kuchnia na 20 sposobów
Patchworkowa podłoga i marmur na ścianie nad blatem
Drewniana kuchnia wcale nie wymaga jedynie klasycznych rozwiązań. Poniższa realizacja jest tego wzorcowym przykładem. Choć nad blatem pojawił się ponadczasowy marmur, to na podłodze zdecydowano się patchworkowe płytki z kolekcji Azulej od Mutiny zaprojektowane przez Patricię Urquiolę. Tak mocny wzór mógłby za mocno zdefiniować wnętrze, dlatego znajdują się tylko na fragmencie podłogi.
Zobacz wszystkie kolekcje marki Mutina, które możesz zobaczyć i kupić w naszych showroomach >>
Znajdź w naszym salonie produkty skrojone na miarę swoich potrzeb
Mini i maxi heksagony, czyli zabawa formą
W przypadku tej kuchni mamy do czynienia z fajną zabawą formą. Mini heksagony na ścianie nad blatem i te nieco większe na podłodze ciekawie ze sobą korespondują i tworzą zgrany związek. Możemy tu podpatrzeć również inny świetny patent, jak ciekawie połączyć szcześciokątne płytki z drewnianymi deskami. Jest to coś innego, nietuzinkowego i na pewno robiącego wrażenie.
Łączymy dwie faktury podłóg – drewno i płytki
Płytki w blasku w surowym lofcie
Poniżej jedna z Waszych ulubionych kuchni, która w rzeczy samej prezentuje przytulny, udomowiony loft. Płytki ułożone nad blatem są wisienką na torcie całości. Ich dość wyrafinowana estetyka (duży błysk) idealnie komponuje się z surowym betonem na ścianach i jego imitacją w postaci płytek na podłodze. Do tego naturalne, wyglądające na nieobrobione drewno oraz industrialne oświetlenie i mamy przepis na kuchnię zapierającą dech w piersiach.