Beżowy salon to jednocześnie bardzo modne i ponadczasowe rozwiązanie. Jeśli jednak nie jesteś fanem monochromatycznych wnętrz, albo lubisz częste zmiany w wystroju, warto poznać sprawdzone sposoby na ożywienie wnętrza otulonego przyjemnymi kremowymi tonacjami. Tym samym przedstawiamy najciekawsze pomysły na beżowy salon.
Beżowy salon – aranżacje
Salon w kolorach beżu cieszy się ogromnym zainteresowaniem z kilku powodów. Przede wszystkim jest to uniwersalne rozwiązanie pozwalające na dowolne kombinacje w zakresie doboru pozostałej kolorystyki i dodatków. Po drugie, beżowy salon idzie w parze z najpopularniejszym ostatnio stylem japandi, łączącym skandynawską przytulność z japońskim minimalizmem. Innym ważnym czynnikiem jest potrzeba bliskości z naturą. Kojące beże doskonale łączą się z innymi kolorami ziemi, tworząc idealną przestrzeń do relaksu, gdzie możemy poczuć się niemalże tak dobrze jak na łonie natury.
Szaro – beżowy salon
Zanim jednak doszło do tego, że beżowy salon stał się najchętniej wybieranym rozwiązaniem, to szarość determinowała wystrój naszych wnętrz. Jednak nic straconego, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie te tonacje połączyć. Podążając w tym kierunku stworzymy nowoczesny salon obdarzony nutą przytulności.
Beż połączony z szarością stanowi prosty przepis na ponadczasowe wnętrze, w którym znajdzie się miejsce na detale w kolorach bardziej przykuwających spojrzenia.
Beżowy salon i mocny akcent kolorystyczny
W związku z tym, że beż to jedna z najbardziej spokojnych i bezpiecznych barw, świetnie sprawdza się w roli bazowych elementów, takich jak ściany, podłogi i meble. Jednak jeśli nie jesteś zwolennikiem monochromatycznych aranżacji, warto ożywić beżowy salon akcentem w mocniejszej barwie. Przełamanie kontrastowym kolorem wnętrza w klimacie nude pozwoli uniknąć nudy oraz daje przestrzeń na fantazję. Aktualnie najbardziej popularnymi tonacjami, które świetnie wpiszą się w beżowe wnętrza są: bordo, granat, zieleń, czekoladowy brąz oraz fiolet.
Beżowy salon – jakie dodatki?
Beżową bazę warto przełamywać również ciekawymi dodatkami, które ożywią wnętrze a często pomogą w personalizacji. Wprowadzając do wnętrza elementy ściśle powiązane z naszym stylem życia, albo z naszą przeszłością (rodzinne pamiątki) możemy nie tylko wizualnie wzbogacić wnętrze, ale też zakomunikować kim jesteśmy, co lubimy, jakie są nasze pasje itp. Ponadto beżowy kolor to doskonałe tło dla intrygujących form i tekstur.
Salon w kolorach beżu ze sztuką w roli głównej
Pierwszym sposobem na ożywienie beżowego salonu jest oczywiście sztuka. Niezależnie od tego jaki kierunek jest bliski Twojemu sercu, beżowe ściany i podłogi stanowią wyśmienite tło dla sztuki. Dlaczego? Stonowana baza nie konkuruje z elementami, które mają nadawać rytm wnętrzu. Oprócz tego pozwala odpowiednio wybrzmieć sztuce, ponieważ odbiorca koncentruje wzrok i myśli dokładnie na tej cząstce wnętrza, na której nam najbardziej zależy.
Beżowe salony z jodełką
Jednak beżowe ściany nie zawsze muszą iść w parze z niewidzialną podłogą. W tym przypadku najlepiej sprawdza się drewniana jodełka na podłodze, która nie tylko idealnie dopełnia beżowy salon, ale też stanowi rozwiązanie odporne na zmieniające się trendy i upływający czas. Jej pięknym towarzyszem są klasyczne sztukaterie, albo rozety podkreślające designerskie lampy, jak w poniższym projekcie.
Modern & Vintage
Innym sposobem na ożywienie wnętrza skąpanego w beżach są oczywiście elementy vintage. Możemy postawić na meble w stylu retro, oświetlenie, albo dywany. W ten sposób tworzymy nie tylko w pełni spersonalizowane wnętrze, ale też uciekamy od wszechogarniającego trendu japandi, który jak każdy inny, ma swój termin ważności. Natomiast elementy vintage wkomponowane w nowoczesne wnętrze, zawsze się obronią, chociażby wzornictwem i jakością, która przetrwała próbę czasu.
Beżowe salony w towarzystwie kamienia
W kontekście beżowego salonu oraz aranżacji tego pomieszczenia, nie sposób nie wspomnieć o kamieniu, albo materiałach do niego nawiązujących (takich jak spieki). Faktura inspirowana pięknem szlachetnego kamienia, na przykład marmuru, trawertynu czy onyksu (który możemy podkręcić podświetleniem) dopełnia projekt beżowego salonu, uszlachetnia go i dodaje charakteru.
Jak wprowadzić kamień? Oczywiście może pojawić się na obudowie kominka, na ścianach i podłodze a także w formie blatów, np. stolika kawowego, albo komody.
Gra tekstur
Inaczej sytuacja wygląda jeśli dążysz do stworzenia monochromatycznego wnętrza. W takim przypadku warto stosować różne odcienie beżu, które nadadzą głębi. Efekt ten dodatkowo podkręcą ciekawe faktury, np. tynk strukturalny na ścianach, boucle w formie tapicerki mebli, tapety tekstylne czy po prostu wysokiej jakości tkaniny, takie jak len czy wełna zastosowane chociażby w formie dekoracji okiennych.
Innym modnym dopełnieniem beżowego salonu jest szkło zastosowane we wszelaki sposób. Architekci sięgają zarówno po szklane meble (np. podświetlane witryny), jak i stosują przeszklenia w celu uporządkowania otwartej przestrzeni. Aby ożywić aranżację warto sięgnąć po szkło ornamentowe, na przykład ryflowane.
Konsekwentna kolorystyka krążąca wokół wyciszonych odcieni działa kojąco na domowników: pozwala zrelaksować się po całym dniu, odprężyć ciało, uporządkować myśli.
Rzeźbiarskie formy
Pomysłem, który również jest mile widziany w monochromatycznych wnętrzach jest wprowadzenie rzeźbiarskich form, które ubogacą aranżację, wprowadzą artystyczny sznyt i podkreślą luksusowy charakter aranżacji. Meble czy lampy wyglądające jak małe dzieła sztuki same w sobie tworzą piękną ekspozycję. Nie potrzebują krzykliwych wzorów i kolorów. Stanowią szlachetne dopełnienie eleganckiej przestrzeni, na przykład mieszkania w kamienicy.
Zadbaj o oświetlenie
Ostatnim punktem naszej podróży po beżowych salonach jest odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, które stanowi podstawę doprecyzowanego w każdym detalu wnętrza. Dobrze dobrana barwa światła oraz przemyślane rozmieszczenie opraw podkreśli wystrój salonu a także pomoże w stworzeniu wymarzonego klimatu. We wnętrzach w klimacie nude dobrze zaprojektowane oświetlenie dodatkowo podkreśli zróżnicowane struktury występujące w aranżacji, a także pozwoli odpowiednio wybrzmieć tym elementom, na którym szczególnie nam zależy, np. poprzez podświetlenie naszego ulubionego obrazu.