Zdaje się, że coraz bardziej mamy świadomość tego, jak ważna jest aranżacja przedpokoju. Jeszcze jakiś czas temu uważaliśmy, albo udawaliśmy że tak jest, iż to nic nieznacząca klitka, w którą nie warto ani inwestować, ani zawracać sobie głowy jej aranżacją. Mijamy to pomieszczenie, wchodząc na salony i koniec, nie ma… No właśnie i tu słowo stało się ciałem – ,,mijamy, wchodząc na salony”. Tak, to przedpokój jest zapowiedzią całej sztuki zwanej aranżacją naszych czterech kątów, jest komunikatem o nas dla odwiedzającego nasze mieszkanie i czymś, co kształtuje nasze pierwsze wrażanie o całym domu, dlatego zadbajmy o jego wygląd i każdy, choćby najmniejszy detal, żebyśmy potem nie musieli świecić oczami i tłumaczyć każdemu z osobna przy wejściu: ,,Aniu, to tylko przedpokój, nie zwracaj uwagi na te obdrapane ściany i żarówkę zamiast lampy, wszystko co piękne znajduje się w dalszej części mieszkania”. Proszę o powrót do ostatniego zdania i przeczytanie go na głos. Słyszycie jak to brzmi…? Dlatego dziś przygotowałam wpis o aranżacji przedpokoju w trzech najpopularniejszych stylach: klasycyzującym, nowoczesnym i skandynawskim (niektóre projekty są z domieszką hampton, art deco itp. więc będzie naprawdę ciekawie i inspirująco!). Zapraszam!
Przedpokój klasycyzujący
Na pierwszy ogień pójdzie styl, który spodoba się przede wszystkim tym, którzy są przywiązani do tradycji oraz uwielbiają wnętrza pełne klasy i elegancji. Mowa oczywiście o nieśmiertelnej klasyce. To tu liczy się harmonia, umiar oraz prostota, która jest w jakimś sensie wyniosła i pełna szykowności.
Urządzając przedpokój w tym klimacie powinniśmy pamiętać o tym, aby wybierać wysokiej jakości produkty (najlepiej, gdyby były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, albo kamień). Stawiajmy na neutralną, niekrzykliwą kolorystykę. Pamiętajmy również o pożądanej równowadze i symetrii, czyli jeśli po jednej stronie stolika zdecydujemy się na krzesło w ludwikowskim stylu, to po drugiej nie dość, że musi się znaleźć, to na dodatek powinien to być ten sam model).
W klasycyzującym przedpokoju warto postawić na elegancką konsolę i pikowane pufy oraz ławki, które nie dość, że nie zabierają dużo miejsca, to jeszcze wpływają na estetykę tego wnętrza.
W przedpokoju w stylu klasycyzującym nie bójmy się wprowadzać stylizowanych mebli i antyków. Mogą tu się znaleźć złocone, albo srebrzone elementy, a nawet kryształy w postaci ozdobnych żyrandoli.
Wykończenie ścian i podłóg także jest bardzo istotne. U podstaw może pojawić się marmur, parkiet lub wzorzyste płytki, z których warto ułożyć pseudo chodnik. Dodatkowo możemy zdecydować się na ceramikę imitującą drewno lub drogocenny kamień. Wskazane są również ponadczasowe mozaiki, które miały swój początek w starożytności, tak samo jak styl, o którym mowa.
Kilka inspiracji z mozaiką na ścianie w roli głównej
Jeśli chodzi o wykończenie ścian, najoczywistszym, ale też trafnym wyborem będzie po prostu pomalowanie ich farbą. Alternatywą są eleganckie tapety, albo sztukaterie, które szturmem zdobyły moje serce (pisałam o nich w tym wpisie). Ponadto ściany są wspaniałą podstawą do zawieszenia obrazów, luster, eleganckich kinkietów, a nawet witraży.
Nasz stylista poleca
Przedpokój w stylu nowoczesnym
Teraz przejdziemy do aranżacji przedpokoju, która może jest mniej dostojna, ale na pewno również znajdzie rzeszę zwolenników, ze względu na swoją prostotę, nieprzesadny minimalizm o wszechogarniający funkcjonalizm.
Urządzając hol w nowoczesnym klimacie, po pierwsze nie powinniśmy przesadzać, ani z ilością kolorów, ani z ilością dekoracji. Priorytetem powinno stać się stworzenie pomieszczenia, które spełnia swoją funkcję w każdym calu. Dlatego zamiast przesadzistych żyrandoli, które wyglądają jakby urwały się z pałacowego wnętrza, stawiamy na oświetlenie techniczne, które nie dość, że zazwyczaj charakteryzuje się minimalistyczną formą, to spełnia w 100% swoją funkcję. Mogą to być oprawy wpuszczane, natynkowe, albo projektory do umieszczania na szynoprzewodach.
Jak urządzić przedpokój funkcjonalnie i z pomysłem?
Aranżacja w stylu nowoczesnym dąży do stworzenia wnętrza pełnego przestronności, bez zbędnych dekoracji, ale ciekawego i z pomysłem.
Jeśli zatem decydujecie na urządzenie korytarza w tym stylu, zapomnijcie o zbędnych dekorach i ornamentach. Pokochajcie proste linie i geometryczne formy. Zamiast wykwintnej pufy czy ławki, postawcie na tapicerowane siedzisko, na przykład z podnoszonym siedziskiem (w środku mogą być czapki, szaliki etc). Możecie do tego wykorzystać wnękę – od razu zrobi się piękniej i praktyczniej.
Tapicerowane panele ścienne – chwilowa moda czy rozwiązania na lata?
Nowoczesne wyposażenie przedpokoju
Jeśli chodzi o kolorystykę, powinniśmy ograniczyć barwy do minimalnej ilości oraz postawić na podstawową paletę kolorów: czerń, biel, szarość i beż. Stonowaną tonację możemy przełamać akcentami w mocniejszych kolorach, takich jak: czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy czy niebieski.
Wykończenie ścian i podłóg również powinno być jak najbardziej praktyczne, czyli łatwe w utrzymaniu w czystości i w dobrej kondycji przez wiele lat, zatem na posadzkę powinniśmy wybierać drewniane deski podłogowe lub wysokiej jakości panele, a najbardziej polecanym materiałem są oczywiście płytki ceramiczne. Bardziej nowoczesną alternatywą jest beton, który sprawdzi się też na ścianach. Tu oprócz zwykłej farby (albo tej kredowej, dzięki której będziemy mogli po niej pisać), cegły czy betonu architektonicznego, możemy postawić na panele 3D.
Oryginalna dekoracja wnętrz, czyli panele ścienne 3D
Płytki czy drewniane deski?
Przedpokój w stylu skandynawskim
Na koniec wisienka na torcie – przedpokój w skandynawskim stylu, czyli coś dla miłośników jasnych, przestronnych wnętrz, otulonych naturalnymi materiałami i ciepłym światłem.
Zacznijmy od tego, że hol w skandi klimacie powinien być zaaranżowany w jasnych barwach, takich jak biele, szarości i beże. Doskonałym uzupełnieniem jest drewno w naturalnym wybarwieniu lub bielone, które może znaleźć się na podłodze i w postaci mebli. Do tego warto okrasić nasze wnętrze miękkimi tekstyliami (najlepiej, gdyby były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna, bawełna i futerka).
Oprócz podstawowego wyposażenia przedpokoju, nie zapominajcie o stylowej wycieraczce, albo chodniczku. Te elementy nie tylko wpłyną na funkcjonalność wnętrza, ale też wzbogacą je wizualnie.
Jak urządzić przedpokój w skandynawskim stylu?
Ściany możemy pokryć czerwoną lub białą cegłą, farbą w stonowanym kolorze lub tapetą w iście skandynawski wzór. Co powiecie na pasy, chevron, jodełkę, albo motyw geometryczny?
Czerwona cegła we wnętrzach – propozycje aranżacji
Ważnym elementem aranżacji przedpokoju, niezależnie od jego stylu, jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Jest ono o tyle istotnym elementem, o ile zdamy sobie sprawę, że to odpowiednie światło jest w stanie wyciągnąć wszystkie walory wnętrza, a ukryć jego mankamenty. Ponadto duża ilość światła, pożądanego w skandynawskim stylu, sprawia że pomieszczenie staje się przestronniejsze.
W tym kierunku powinniśmy postawić na klasyki skandynawskiego designu, na przykład lampy Louisa Poulsena lub oświetlenie techniczne.
SternLight – nowoczesne oświetlenie w przedpokoju
Podstawą udanej aranżacji jest dobrze zaprojektowane oświetlenie
W jakim stylu przedpokój jest najbliższy Twojemu sercu? Daj znać w komentarzu!
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą