O wyposażeniu do łazienki słów kilka, czyli tworzymy projekt idealny
wyposażenie do łazienki
proj. Mana Design

O wyposażeniu do łazienki słów kilka, czyli tworzymy projekt idealny

Mokry ręcznik wiszący na kabinie, zestaw każdej damy o poranku: krem pod oczy, serum do twarzy, pasta do zębów i perfumy… na umywalce, a środki czystości prawilnie ustawione od największego do najmniejszego za pralką – czy chcielibyście, aby Wasza łazienka prezentowała się w ten sposób? Wątpię, bowiem są to najprostsze objawy tego, że jest źle zaprojektowana (bałaganiarstwo to to na pewno nie jest!). Jak zmienić ten stan rzeczy, albo po prostu do niego nie dopuścić? Zapraszam do wpisu, w którym zdradzam czym kierować się podczas wybierania wyposażenia do łazienki i ogólnie projektowania jej. 

 

wyposażenie do łazienki
Funkcjonalna łazienka | proj. Mana Design

Twoje potrzeby są podstawą udanego projektu łazienki

Zanim zaczniesz urządzać łazienkę lub ją remontować, musisz poważnie zastanowić nad swoimi (ale pewnie nie tylko swoimi) potrzebami. Uwielbiasz z mężem relaksujące kąpiele czy wolisz szybki prysznic? Jak wyglądają Twoje poranki? Leżysz w wannie z ogórkami na oczach czy prześcigasz się z dziećmi kto pierwszy dobiegnie do umywalki w celu umycia zębów? Wasze potrzeby są kluczem do stworzenia projektu łazienki skrojonego na miarę Waszych pragnień. To jedno, drugie to zastanowienie się nad tym jak ma wyglądać nasza łazienka, przemyślenie tego, co gdzie będzie stało etc. Nie możemy urządzać łazienki at hoc i pod wpływem zmiennych emocji czy impulsów. Wszystko musi być przemyślane, a najlepiej gdybyście mieli projekt łazienki. 

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie stworzyć projekt łazienki – mamy dla Ciebie wyśmienitą wiadomość! Dokonując zakupów wyposażenia łazienki w naszych showroomach (Internity Home i Prodesigne), stworzymy w cenie jej projekt! Projekt ma formę porady, która obejmuje dobór armatury pod kątem stylistyki i ergonomii, wybór płytek (kolorystyka, styl, wielkość) oraz wizualizację z możliwością nanoszenia na niej zmian, jeśli zauważysz taką potrzebę. Idealnie, prawda?

Projekt mieszkania, domu to podstawa! Zaufaj mi, jestem architektem!

 

projekt łazienki
proj. DOmagała Design

Wybieramy wyposażenie do łazienki

Choć często najbardziej zależy nam na tym, aby łazienka po prostu była w naszym guście, czyli skupiamy się na jej wizualnej stronie, to w codziennym życiu jej wygląd niestety schodzi na dalszy plan, bo co z tego, że zrobiliśmy łazienkę jak z katalogu z wolno stojącą wanną na środku, jeśli i tak wolimy szybki prysznic, a mama która z nami mieszka nie jest w stanie tak wysoko zadrzeć nogi, aby do niej wejść? Przesłanie jest jedno – wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. Punkt ciężkości w przypadku aranżacji łazienki powinniśmy przenieść na jej funkcjonalność, na którą składa się dobry projekt, czyli dobrze ustawione i odpowiednio dobrane wyposażenie do łazienki. Jesteście ciekawi na co zwrócić uwagę wybierając je? 

Darmowy program do projektowania łazienek online

 

wyposażenie do łazienki
proj. emDesign

Wanna czy prysznic?

Pierwszym dylematem, który chyba miał każdy, jest wybór pomiędzy wanną i  prysznicem. Od razu chcę obalić stereotyp o tym, że pierwsze rozwiązanie sprawdzi się tylko w dużych łazienkach, a drugie jest lepsze do małych. Nic bardziej mylnego! Dobrze zaprojektowana łazienka to miejsce, w którym znajdzie się to, czego rzeczywiście potrzebujemy, a metraż nie powinien być żadnym ograniczeniem. A zatem – jeśli masz duszę romantyka, uwielbiasz urządzać sobie domowe spa i długie kąpiele w płatkach róż – wanna jest oczywistym wyborem. W przypadku, gdy jesteś energiczną osobą, lubiącą być w ciągłym ruchu – wybierz prysznic. 

Jeśli masz odpowiednio duży metraż i tak samo lubisz długie kąpiele jak i orzeźwiające wizyty pod prysznicem – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na oba rozwiązania w ramach jednego wnętrza. Jeśli ogranicza Cię metraż, możesz zdecydować się na rozwiązanie typu „2 w 1”, ale o tym w dalszej części wpisu. 

 

Projekt funkcjonalnej łazienki - Soma Architekci
Projekt funkcjonalnej łazienki – Soma Architekci

Jeśli wanna to jaka?

W dużych łazienkach najlepiej sprawdzą się wanny wolno stojące. Możemy zdecydować się na tę o obłych kształtach, albo w stylu retro na szykownych nóżkach.

Wolnostojąca wanna w aranżacji łazienki

 

Wanna w stylu retro w projekcie Fabryka Wnętrz
Wanna w stylu retro w projekcie Fabryka Wnętrz
Wanna w stylu retro w salonie, proj. emDesign
Wanna w stylu retro w salonie, proj. emDesign
proj. Avocado Concept
proj. Avocado Concept
proj. formativ
proj. formativ

 

W przypadku mniejszego metrażu łazienki, możemy zdecydować się na najbardziej uniwersalne rozwiązanie, jakim jest wanna prostokątna. Zajmuje mniej miejsca niż wolno stojąca i tym samym jest przyjaźniejsza w aranżacji. 

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design
Mała łazienka z wanną | proj. Mikołajska Studio
Mała łazienka z wanną | proj. Mikołajska Studio

 

Jeśli już wybór modelu mamy za sobą, warto zastanowić się nad materiałem z jakiego jest wykonana. Najpopularniejszym i najbardziej dostępnym jest akryl. Niewątpliwymi zaletami wanien akrylowych jest oczywiście cena, duży wybór, lekkość, wytrzymałość, a także komfort użytkowania – gdy lejemy do niej wodę panuje względna cisza, a podczas kąpieli długo utrzyma odpowiednią temperaturę wody. Droższą alternatywą jest wanna żeliwna, która ma ciężką konstrukcję, ale i dłużej trzyma ciepło. 

Jaką wannę wybrać do łazienki? Omawiamy rodzaje, materiał i obudowy 

 

proj. Ludwinowska Studio Architektury
proj. Ludwinowska Studio Architektury

Dobrym rozwiązaniem jest wanna z parawanem, czyli produkt „2 w 1”. To rozwiązanie pozwala na wzięcie prysznicu i relaksującą kąpiel w ramach jednego produktu.

Wanna z prysznicem odkryta na nowo 

Duravit Shower&Bath / duravit.pl
Duravit Shower&Bath / duravit.pl

Wizyta pod prysznicem, ale jakim?

W przypadku tego rozwiązania również mam cały wachlarz propozycji. Pierwszą z nich są oczywiście tradycyjne brodziki, jakie chyba każdy z nas widział. Nie za wysokie, nie za niskie i o różnych kształtach (narożny sprawdzi się przy małych metrażach, a kwadratowy i prostokątny jest bardziej polecany do większych pomieszczeń).

Obecnie mamy różne modyfikacje tradycyjnych brodzików: te bardzo głębokie, które szczególnie przydadzą się w łazienkach, w których nie ma wanny, a w domach w których są małe dzieci, albo zwierzęta, i te ultra niskie sprawdzające się w domach estetów i minimalistów. Jeszcze bardziej minimalistycznym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w małych łazienkach jest zastosowanie odpływu liniowego, czyli prysznica bez brodzika. 

Najbardziej popularne są brodziki akrylowe ze względu na ich niską cenę , dostępność i dobre właściwości – są lekkie i nie powodują nieprzyjemnego uczucia zimna podczas brania prysznica. 

Co wybrać: tradycyjny brodzik czy odpływ liniowy?

 

łazienka z prysznicem
Łazienka z niskim brodzikiem | proj. Soma Architekci
Odpływ liniowy w łazience | proj. emDesign
Odpływ liniowy w łazience | proj. emDesign

 

Została nam jeszcze tylko kwestia drzwi prysznicowych, o ile nie decydujemy się na kabiny typu walk – in, czyli pozbawionych drzwi (ten rodzaj sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości jest oraz daje duży komfort). Możemy wybrać drzwi skrzydłowe, które są najodpowiedniejsze do dużej łazienki, a do mniejszych polecane są przesuwane lub harmonijka.

 

A teraz idziemy umyć rączki

Został nam jeszcze wybór umywalki, która moim zdaniem jest już nieco mniej problematyczna, choć tu także mamy ogromny wybór. Dla ułatwienia sprawy podzielę najpopularniejsze modele ze względu na wielkość łazienki i już na samym początku wspomnę o najbardziej polecanym materiale. Mowa oczywiście o umywalkach ceramicznych, które zachęcają przede wszystkim atrakcyjną ceną i dużym wachlarzem dostępnych produktów. 

Umywalki nablatowe oraz meblowe sprawdzą się równie dobrze w małych i większych wnętrzach. Umywalki natynkowe najlepiej sprawdzą się w malutkich łazienkach, bowiem nie zajmują dużo miejsca. Te wpuszczane w szafkę zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, bo przy małym metrażu nie ma sensu zabierać miejsca w półce, którą można byłoby wykorzystać, na przykład na środki czystości. Te na postumencie zdecydowanie lepiej się sprawdzą w dużych, wręcz pałacowych salonach kąpielowych.

 

Jeśli masz dużą rodzinę i tylko jedną łazienkę, warto zastanowić się nad dwoma umywalkami obok siebie w ramach jednego wnętrza. 

 

Dwie umywalki w jednej łazience | proj. emDesign
Dwie umywalki w jednej łazience | proj. emDesign
Umywalka meblowa | proj. emDesign
Umywalka meblowa | proj. emDesign
Umywalka nablatowa | proj. formativ
Umywalka nablatowa | proj. formativ
Umywalki wpuszczane | proj. razzo architekci
Umywalki wpuszczane | proj. razzo architekci

Ukrywamy to, co nie powinno ujrzeć światła dziennego

O ostatecznej funkcjonalności łazienki będą decydowały również meble łazienkowe, w których będziemy mogli schować wszystko to, co  nie powinno być na widoku. Pamiętajcie o tym, aby zadbać o to, żeby ceramika doskonale uzupełniała się z szafką (sprawę ułatwiają producenci, którzy oferują gotowe komplety). Zwróćcie również uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Powinny cechować się wodoodpornością i dużą trwałością, a jeśli zdecydujecie na drewno, to najbardziej polecane do łazienek są egzotyczne gatunki

Do małych łazienek najlepiej zastosować meble podwieszane, które oprócz sporej oszczędności miejsca ułatwiają sprzątanie. 

 

proj. emDesign
proj. emDesign

Strefa wc

Na koniec zostawiamy miski wc. Tu nie ma dużej filozofii. Możemy wybrać tradycyjne rozwiązanie, które pasuje do każdego stylu łazienki, czyli miskę stojącą, albo wiszącą, która ułatwia utrzymanie czystości wokół i jest doskonała do mniejszych wnętrz. Uzupełnieniem wc, może być bidet. Pamiętajcie jednak o tym, że choć zużywa mało wody, to jednak zawsze jest to ta podgrzana. 

 

proj. emDesign
proj. emDesign
proj. Mana Design
proj. Mana Design

Wisienka na torcie, czyli dodatki

Dopełnieniem funkcjonalności i piękna łazienki będą oczywiście niezbędne akcesoria, takie jak uchwyty na papier czy ręczniki, dozowniki na mydło, mydelniczki itp. Chociaż są to tylko detale, to na co dzień bardzo ułatwiają funkcjonowanie w łazience, pilnują za nas porządku, a ponadto wzbogacają aranżację… bez nich łazienka zdaje się być bezpłciowa i po prostu nijaka. 

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

 

jak urzadzic lazienke
proj. Formea Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków