Pomysły architektów udowadniają, że pokój na poddaszu, pomimo wielu ograniczeń, może być nie tylko piękny, ale też funkcjonalny. Wystarczy maksymalnie wykorzystać jego potencjał oraz uruchomić wyobraźnię, aby elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się problematyczne, przekuć w zalety. Tym sposobem możemy wyczarować niezwykle przytulny i intymny klimat na poddaszu, który będzie nie do odtworzenia w zwykłych pomieszczeniach. Jeśli zatem szukasz dodatkowych metrów kwadratowych w domu, a Twoje poddasze w najwyższym miejscu ma minimum 190 cm – zacznij pracę nad nim już dziś. Masę inspiracji i porad odnajdziesz w tym wpisie – zapraszamy!
Wykorzystaj każdy centymetr
Urządzając pokój na poddaszu powinniśmy mieć przede wszystkim na uwadze to, aby ustawione bezpośrednio pod skosem meble umożliwiły wygodne korzystanie z nich na co dzień. Nie do przyjęcia jest ustawienie wymagające od nas, abyśmy za każdym razem myśleli o tym, aby nie uderzyć głową w sufit. Dlatego tak ważne jest dostosowanie umeblowania do możliwości wnętrza. W niektórych przypadkach, niestety ale ściana kolankowa pierwotnie występująca w projekcie jest tak niska, że musimy dobudować drugą, która nada się do normalnego funkcjonowania.
Przy niskiej ścianie kolankowej najlepiej postawić półki, albo wysuwane szuflady. W pokoju dziecka mogą tam stać pudełka na zabawki, w sypialni – szafka rtv (wtedy najlepiej, gdyby sprzęt był sterowanie zdalnie, na przykład z poziomu smartfonu). Możemy ją również wykorzystać do dekoracyjnych funkcji i zastosować tam, np. sztukaterię w pięknym kontrastowym kolorze. Na ścianie wzdłuż której biegnie skos doskonale prezentuje się regał z książkami – to idealne miejsce na domową biblioteczkę.
W przypadku pomieszczeń ze skosami najlepiej sprawdza się wykonanie mebli pod wymiar według indywidualnego projektu. Wtedy możemy mieć pewność, że wykorzystaliśmy cały dostępny metraż a także mamy pełne pole do popisu jeśli chodzi o styl zabudowy.
Urządź na poddaszu azyl prywatności
Atutem poddasza użytkowego jest to, że aranżujemy tam pomieszczenia, które są przeznaczone jedynie dla domowników. Tym samym zapewniamy sobie komfort i prywatność. Najczęściej decydujemy się na urządzenie tam pokoju dziecięcego oraz sypialni. Często odnajdziemy tam również dodatkową łazienkę. Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie na poddaszu miejsca na pokój gier, bawialnię dla dzieci (ta opcja sprawdzi się szczególnie w przypadku niskiego poddasza), albo home office.
Urządzając na poddaszu pokój do pracy, pamiętaj aby biurko postawić bezpośrednio pod oknem dachowym, aby światło docierało tam w jak największej ilości. Odwrotna sytuacja jest w przypadku łóżka. Ono powinno stać z dala od okna, aby ograniczyć efekt olśnienia o poranku.
Wykorzystaj potencjał poddasza
Poddasze rządzi się własnymi prawami. A my zamiast narzekać na wszystkie niedogodności, powinniśmy podkreślać jego smaczki, takie jak elementy konstrukcji dachu, słupy kominowe czy skosy. W tym przypadku często elementem konstrukcyjnym jest lite drewno, albo czerwona cegła. Te fragmenty warto, aby ujrzały światło dzienne. Możemy je nawet podkreślić i stworzyć z nich swoisty atut.
Jeśli mamy dość wysoki sufit na poddaszu, warto na widocznej więźbie dachowej powiesić modne lampy, które podkreślą industrialny charakter wnętrza.
Skosy możemy pięknie podkreślić innym kolorem farby, modnymi lamelami lub stylową tapetą. W niektórych przypadkach dekorację ściany warto przenieść na sufit, aby stworzyć jeszcze bardziej przytulny klimat na poddaszu.
Postaw na jasne wnętrza
Podczas urządzania pokoju na poddaszu powinniśmy zadbać również o to, aby wnętrze pomimo wielu skosów i czasami ograniczonej ilości światła naturalnego, wyglądał na przestronny. W tym celu najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Niezastąpiona jest jak zawsze biel oraz ponadczasowe beże. Równie dobrze sprawdzają się szarości i pastele. Jeśli jednak kuszą Cię mocniejsze barwy, takie jak zieleń czy granat, wprowadź intensywniejszą plamę koloru tylko na jednej ze ścian, albo w postaci dodatków.
Na poddaszu doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju przepierzenia, przeszklenia, pozwalające na swobodny przepływ światła. Modne ostatnio przesuwne drzwi również będą strzałem w dziesiątkę, tym bardziej jeśli zdecydujemy się na lustrzane. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się wysokopołyskowe faktury, które pięknie odbijają światło. Egzamin zdadzą również transparentne meble, albo te o obłych kształtach nadające aranżacji pożądanej lekkości.
Odpowiednie oświetlenie
W wykreowaniu przestrzennego wnętrza będzie pomocny również przemyślany projekt oświetlenia. W przypadku pokoju na poddaszu najlepiej sprawdzą się oprawy punktowe: natynkowe, wpuszczane, albo projektory dzięki którym możemy skierować światło w dowolnym kierunku. Przy łóżku warto zastosować readery. Jeśli marzy Ci się bardziej okazałe oświetlenie warto wykorzystać elementy konstrukcyjne dachu.