Jak przechowywać wino - przegląd najciekawszych aranżacji architektów wnętrz | IH - Internity Home

Jak przechowywać wino – przegląd najciekawszych aranżacji architektów wnętrz

Designerskie przechowywanie wina

Wino dla prawdziwego konesera smaków, to nie lada skarb. Zwłaszcza takie wieloletnie, lub ze specjalnej winiarni z drugiego końca Europy, bądź świata. Dlatego w mieszkaniu, gdzie pija się wino do obiadu, na specjalne okazje lub po prostu w celach degustacyjnych  przyda się specjalnie wydzielone miejsce, gdzie butelki pod odpowiednim kątem będą leżakować  do czasu ich otwarcia przy okazji ciekawie dekorując wnętrze. Zebraliśmy dla Was kilka inspirujących projektów architektów.

Projekt wnętrza DDE Studio
Projekt wnętrza DDE Studio
Projekt kuchni | Formea Studio

 

Prawidłowe przechowywanie wina wymaga zachowania wielu elementów

Przede wszystkim ważna jest temperatura. Czerwone wino powinno być przechowywane w cieple, czyli przy zachowaniu temperatury 15–18°C, białe wino, to powietrze mające 10–15°C, zaś różowe wino to jeszcze zimniej, bo około 9–10°C. Co więcej przechowywaniu tych trunków nie służy światło, wolą one zacienione miejsca , które hamują proces starzenia się napoju i utraty garbników (barwy).

 Ważna jest również wilgotność powietrza. Jeśli jest on zbyt suche, wtedy korek wysycha i kurczy się przez co do butelki przedostaje się powietrze i wino „wietrzeje”, psuje się. Zaś za wysoka wilgotność sprawia, że korek pleśnieje.  Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym trzymamy wino powinna wynosić około 70%.  Zachowana musi zostać również odpowiednia wentylacja pomieszczenia, gdyż trunek szczególnie podatny jest na zapachy. 

Projekt kuchni | Jagody studio S.C. Jagoda Żmudzińska, Agnieszka Zientarska

Jak urządzić małą kuchnię – zobacz!

Projekt kuchni | mood studio

Nie musicie jednak przechowywać wina wyłącznie w kuchni czy piwnicy. Jeśli uważacie, że będzie mu dobrze na przykład w gabinecie, w specjalnie przygotowanym do tego celu stojaku, to  śmiało! Fajnym podkreśleniem podobnego zbioru mogą okazać się  ułożone w witrynie kolekcje korków z całego świata.

Projekt kuchni | OES architekci

Co ciekawe, a o czym często zapominamy to fakt, że  wino powinno być przechowywane w pozycji poziomej i należy stronić od częstego jego przestawiania, gdyż wibracje wpływają niekorzystnie na trunek. Starajcie się  nie trzymać też wina w lodówce  – nieodpowiednia temperatura, trzęsienie agregatu i całe złoża różnych zapachów popsują jakość napitku.

Projekt kuchni | Mikołajska Studio

W kwestii zaś aranżacyjnych  wino najlepiej byłoby oczywiście przechowywać w zacienionej, chłodnej piwnicy. Jeśli jednak nie dysponujemy podobnym pomieszczeniem, bądź jest ono zlokalizowane razem z sąsiednimi w bloku i mamy obawy o bezpieczeństwo małych skarbów zawsze możemy stworzyć odpowiednie miejsce na trunki w mieszkaniu.  Świetnym pomieszczeniem jest oczywiście kuchnia  – intuicyjna spiżarnia każdego domu.

  Sprytne wykorzystanie powierzchni pod schodami

Modne ostatnio stało się pokazywanie szerszej publiczności swoich zbiorów, dlatego też aranżuje się miejsce/stojak na wino, który znajduje się na widocznym miejscu i podkreśla kształt butelek oraz ich kolor. Tak też powstały specjalne stelaże, które przymocowane do ściany chwytają butelkę za szyjkę i tym sposobem tworzą drabinkę butelek  jednocześnie przejawiając się jako dodatkowa dekoracja kuchni. Takie kombinacje najlepiej wyglądają w projektach w stylu eklektycznym i loftowymi. W bardziej klasycznych aranżacjach  miejsce dla wina może zostać ukryte w kuchennej wyspie lub szafkach (taki sposób przechowywania jest zgodny z regułą zacienionego miejsca).

Aranżacja wnętrz to nasza specjalność! Oto nasze propozycje do Twojego domu!

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków