Flirt z kolorem w mieszkaniu w kamienicy (proj. OIKOI)

Rok 2018 niewątpliwie należy do mocnych kolorów. Jednakże zastanawiamy się czy związek mocnych barw z architekturą wnętrz to coś poważnego i przyszłościowego czy raczej przelotny romans, o którym może i jest teraz głośno, ale zaraz każdy o tym zapomni i wróci do szarej codzienności? Jak to najczęściej bywa – czas pokaże. My jedynie możemy prorokować… na moje oko żywe tony tak szybko nie ustąpią miejsca tym stonowanym. Dlaczego tak myślę? A chociażby dlatego, że polscy architekci stają na wysokości zadania i pokazują, że z takimi kolorami, to nic tylko konie kraść. Spójrzcie chociażby na ten projekt mieszkania na wynajem zrealizowany przez biuro architektoniczne OIKOI. Obecność bordo i granatu przeplata się ze złotem, a wszystko uzupełnia lastryko. Czy gdzieś może być jeszcze piękniej…?

 

proj. OIKOI

proj. OIKOI

 

Solidna podstawa do wykreowania pięknego wnętrza

Mieszkanie zaprezentowane w dzisiejszym wpisie ma 45 m2 i uwaga – 3,5 metra wysokości! Imponująco wysoki sufit charakterystyczny dla mieszkań w kamienicy stwarza ogromne pole do popisu dla architektów – przy takiej wysokości można na przykład pomyśleć o antresoli. W tym przypadku zdecydowano się jednak na zachowanie jednopiętrowego układu na rzecz wrażenia przestronności. Pamiętajmy również, że antresola ma swoje minusy, takie jak chociażby problemy z akustyką w mieszkaniu czy z równomiernym ogrzaniem.

Architekci z OIKOI postawili na smaczki architektoniczne, które są zarezerwowane jedynie dla wysokich pomieszczeń. Jednym z nich jest piękna rozeta na suficie, która jeszcze bardziej estetyzuje lampę. Ponadto dużą rolę w projekcie odgrywa właśnie okazałe oświetlenie. Umówmy się – nie do każdego mieszkania pasują duże żyrandole.

 

Mieszkanie w kamienicy – prestiż czy udręka? 

 

mieszkanie w kamienicy

proj. OIKOI, zdj.: Martyna Rudnicka

 

Aranżacja mieszkania

Jak na nowoczesne mieszkanie przystało… w aranżacji słychać echo klasycznej estetyki. Powrót do przeszłości a także nawiązywanie do klimatu starych francuskich kamienic – to to, co obecnie cieszy się największym wzięciem. Czym to się objawia? Poszanowaniem mebli z duszą, którym dajemy znowu szansę i tym samym nowe życie, ozdobnikami typu rozety, sztukaterie, wykorzystaniem złota (nawet tego postarzanego) oraz obecnością drewnianego parkietu.

Powrotów do przeszłości możemy upatrywać również w wykorzystaniu lastryko. Już pisaliśmy na łamach naszej strony, że obecnie owy materiał przeżywa swój wielki powrót… a ten projekt udowadnia, że terazzo naprawdę potrafi zamieszać! Motyw lastryko pojawia się już u samego progu, bo w holu. Te same płytki odnajdziemy na posadzce w łazience. Nieco odważniejsze wydanie tego sztucznego kamienia znajdziemy w części głównej mieszkania – na ścianie nad blatem.

Nowoczesności wnętrzu dodają nasycone barwy. W tym przypadku główną rolę odgrywają bordo i granat, które najczęściej są eksponowane na szalenie modnym welurze.

 

Pomysł na sypialnię w różnych stylach

 

pomysł na sypialnię

Sypialnia welurem usłana | proj. OIKOI, zdj. Martyna Rudnicka

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

×
×
×
×
×
×