Najmodniejsze kolory w kuchni - przegląd projektów
Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk | Zdjęcia: BOLD Design
Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk | Zdjęcia: BOLD Design

Najmodniejsze kolory w kuchni – przegląd projektów

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Nie bez powodu tak mocno skupiamy się na jej urządzaniu. Jednym z ważniejszym elementów aranżacji jest kolorystyka, która może powiedzieć o naszym wnętrzu więcej niż tysiąc słów. Choć idea biało – drewnianych kuchni mocno zakorzeniła się w naszych głowach, warto czasami zasięgnąć po mniej oczywiste rozwiązania, które wprowadzają nutę świeżości i awangardy. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję projekty kuchni, które odbiegają od tradycyjnego wyobrażenia o tym pomieszczeniu i coś mi się wydaje, że pomogą Wam otworzyć się na nowe, na przykład błękitne, albo pistacjowe meble kuchenne. Zobaczcie najmodniejsze kolory w kuchni.

 

Mała kuchnia = biała kuchnia?

Przed Wami mała kuchnia, która jest zaaranżowana wbrew wszystkim zasadom fizyki. No jak na tak niewielkim metrażu można było użyć matów i innych kolorów niż biały, albo beż? Otóż można było i to z powodzeniem. Co więcej, przy suficie znalazły się ozdobne listwy, na które można było sobie pozwolić za sprawą wysokiego stropu.

Aneks kuchenny zaaranżowany w pastelowych kolorach skontrastowano z czarnymi elementami i wzorzystą podłogą, która dodaje wnętrzu drapieżności. Modne złote detale stanowią swoistą ,,kropkę nad i” tej kuchni.

 

Jak wykorzystać złoto, miedź i stal we wnętrzach?

 

Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk | Zdjęcia: BOLD Design
Autor projektu: Aleksandra Bartoszuk | Zdjęcia: BOLD Design

Pomysł na aranżację kuchni od Internity Home

 

Taka kuchnia w polskim domu?

Przyzwyczajeni do białych i beżowych mebli kuchennych (w porywach do szarości), widząc te w granacie, możemy być lekko wzburzeni. Dodatkowo zamiast białych ścian pojawił się tu brudny róż. Całość doprawiono patchworkowymi płytkami i oryginalnymi uchwytami w iście skandynawskim stylu. To zdecydowanie nie jest kuchnia, które porwie rzeszę odbiorców. To też nie jest kuchnia, która będzie kopiowana w każdym polskim domu. To kuchnia wyjątkowa w swym indywidualnym charakterze. Udowadnia, że nawet mini – aneks kuchenny może być ubrany w design przez duże ,,D”.

 

proj. Yon Yonson Studio
proj. Yon Yonson Studio

Pomysł na aranżację kuchni od Internity Home

 

Eskalacja zieleni

Tegoroczne targi Salone del Mobile Milano potwierdziły, że jeszcze w zielone gramy, ale w grę wchodzą już nie tylko szmaragdy i butelkowa zieleń. Z nimi w równym szeregu staje na przykład zieleń militarna.

W poniższym projekcie mamy obraz spektakularnego zderzenia tradycji z nowoczesnością. Zastosowany dualizm kuchenny, gdzie dolne szafki są wykończone surowym drewnem (pełnym sęków), a górne wraz ze ścianą nad blatem – na zielono, sprawia że kuchnia jest bardzo intrygująca i nieoczywista. Dodatkowymi smaczkami są złote i marmurowe detale.

 

Wabi – sabi, czyli mieszkanie niedoskonałe – trend prosto z kraju kwitnącej wiśni

 

Drewniano - zielona kuchnia | proj. Finchstudio
Drewniano – zielona kuchnia | proj. Finchstudio

 

Królestwo niebieskie

Któż z nas nie próbował sobie wyobrazić królestwa niebieskiego? Moje królestwo niebieskie wygląda tak jak na poniższych projektach. I nie myślcie, że chodzi mi o uproszenie typu ,,miejsce kobiety jest w kuchni”. Co to, to nie! Mam raczej na myśli aranżację tego miejsca, bowiem żadne połączenie kolorystyczne tak do mnie nie przemawia jak właśnie niebieski i złoto. Tą pierwszą barwę najchętniej widzę na frontach szafek kuchennych, drugą natomiast w postaci uchwytów i armatury kuchennej.

 

Meble kuchenne w mocniejszym kolorze potrzebują stonowanego tła.

 

Kolory w kuchni | proj. Nubo
Kolory w kuchni | proj. Nubo
Złota armatura i uchwyty w meblach | proj. Nubo
Złota armatura i uchwyty w meblach | proj. Nubo
proj. Zaza Studio
proj. Zaza Studio

 

Klasyka inaczej

Poniższy projekt udowadnia, że wcale nie musimy mieć ultra nowoczesnej kuchni, żeby wprowadzić mocniejszy kolor do wnętrza. Ponadczasowa klasyka zawsze się obroni, nawet jeśli zaserwujemy jej niebieskie meble kuchenne.

Ciężka angielska kuchnia doskonale koresponduje z industrialnymi smaczkami, na przykład w postaci oświetlenia. Tak wysokie sufity, typowe dla mieszkań zlokalizowanych w kamienicach, aż prosiły się o zastosowanie okazałych lamp.

 

Jak wybrać meble kuchenne?

 

proj. Indoor
proj. Indoor

 

Minimalizm nie jest taki czarno – biały…

Ta minimalistyczna kuchnia w kawalerce zachwyciła mnie przede wszystkim swoją prostotą. Jedynym szaleństwem jest tu żywy kolor zastosowany na dolnych szafkach kuchennych, który doskonale koresponduje z kolorystyką panującą w całym mieszkaniu.

W tak kompaktowej kawalerce (32m2), w której kuchnia jest otwarta na salon, nie mogło być mowy o ciężkiej zabudowie kuchennej, która niepotrzebnie mogłaby przeładować wnętrze. Bardzo dobrym wyjściem było zastosowanie zamkniętych szafek jedynie na dole, natomiast górne zastąpiono otwartą półką, która sprawia że aranżacja zyskuje na lekkości.

 

proj. Interurban
proj. Interurban
proj. Interurban
proj. Interurban

Pomysł na aranżację kuchni od Internity Home

 

Salonowa kuchnia

Kolory w kuchni, która łączy się z resztą mieszkania muszą doskonale komponować się z całym wnętrzem. W przypadku poniższego projektu barwą przewodnią jest mięta.

Zastosowane w całym mieszkaniu sztukaterie harmonijnie przechodzą również do kuchni. Wszystko za sprawą górnych szafek, które wyglądają jak kolejna ściana. Dolne szafki są matowe w grafitowym odcieniu i to one uspokajają wnętrze oraz sprawiają, że nie jest przesłodzone.

 

Miętowa kuchnia | proj. Mana Design
Miętowa kuchnia | proj. Mana Design

 

W tej prostocie jest metoda… na żywy kolor w kuchni

Nie wiem czy zauważyliście, że w prawie wszystkich przedstawionych w dzisiejszym wpisie projektach mocniejszy kolor jest wprowadzony „kosztem” udziwnionej formy. Szczególnie w małych pomieszczeniach powinniśmy uważać, żeby nie przesadzić, dlatego taki kompromis zdaje się jest najbezpieczniejszym wyjściem.

Poniższa kuchnia urzeka swoją prostotą. Zważcie, że meble są maksymalnie minimalistyczne. Jedyne co je wyróżnia i co bardzo mi się podoba, to kolor frontów. Zieleń w odcieniu szałwii sprawdziła się tu znakomicie! Całość dopełniono płytkami z motywem lastryko ułożonymi na ścianie nad blatem. Ten projekt pokazuje, że terazzo przeżywa naprawdę dobrą passę i nie ma nic wspólnego z tym lastryko, które znamy z przeszłości.

 

Płytki nad blatem kuchennym – jakie są trendy we współczesnych aranżacjach?

 

proj. Studio Loko
proj. Studio Loko
Płytki w lastryko na ścianie nad blatem w kuchni | proj. Studio Loko
Płytki w lastryko na ścianie nad blatem w kuchni | proj. Studio Loko

 

I wtedy wchodzi ona – cała na biało… czy aby na pewno?

Nasz przegląd kuchni w żywych kolorach dobiega końca. Na zakończenie projekt, który ukazuje doskonały kompromis pomiędzy uwielbianymi białymi meblami kuchennymi a tymi w mocniejszej barwie. Najmodniejsze kolory w kuchni, to oczywiście, tak jak w pozostałych pomieszczeniach: zieleń, niebieski, fiolet, róż, a nawet czerwień. Jeśli jednak nie jesteście aż tak odważni lub po prostu nie widzicie takich kolorów w swojej kuchni, postawcie jedynie na drobne elementy w mocniejszej barwie.

W poniższym projekcie tylko niektóre dolne szafki są wykończone na niebiesko, natomiast reszta pozostaje niewzruszenie biała. Moim zdaniem taka kuchnia jest doskonałą propozycją dla poszukiwaczy trendów we własnych czterech kątach, jednakże bez ślepego gonienia za nimi.

 

proj. Finchstudio
proj. Finchstudio

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków