Jak urządzić ekologiczną łazienkę? | IH - Internity Home
proj.: MoodWorks Karina Snuszka i Dora Kuć | fot.: Tom Kurek

Jak urządzić ekologiczną łazienkę?

Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy dbać każdego dnia. W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii, która stała się stylem życia i trendem – również w branży wnętrzarskiej. Stawiając na ekologiczną aranżację łazienki, nie tylko dbasz o planetę. Stosując rozwiązania przyjazne naturze, możesz także znacząco podnieść komfort swojego życia. Zobacz, jak urządzić nowoczesną i ekologiczną łazienkę.

 

ekologiczna łazienka
proj.: MoodWorks Karina Snuszka i Dora Kuć | fot.: Tom Kurek

 

Ekologiczna łazienka, czyli jaka?

„Ekologiczny” to termin, który można rozumieć na wiele sposobów. Mówiąc o ekologicznej łazience, część osób mogła pomyśleć o aranżacji wnętrza, a inni o rozwiązaniach, które mają ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zarówno jedna, jak i druga grupa ma rację. Aby móc nazwać łazienkę w pełni ekologiczną, należy mieć świadomość, że o jej charakterze nie przesądzają wyłącznie zastosowane elementy wyposażenia. Kluczowe znaczenie mają nasze codzienne wybory. Mowa tutaj o stosowanych środkach czystości czy detergentach do prania. Jeśli chcesz żyć w duchu eko i dążyć do jak najmniejszego obciążenia planety, pamiętaj, by wybierać preparaty bazujące na naturalnych składnikach lub stosować domowe receptury, na przykład do czyszczenia ceramiki i armatury świetnie sprawdza się roztwór wody z octem.

 

ekologiczna łazienka
proj.: MoodWorks Karina Snuszka i Dora Kuć | fot.: Tom Kurek

 

Ekologiczne materiały to podstawa!

Czy wiesz, że każdemu stylowi wnętrzarskiemu można nadać ekologiczny charakter? Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalizm, bogato zdobione przestrzenie, czy też jesteś fanem kolorowego i dynamicznego stylu Memphis – w każdym z tych przypadków możesz cieszyć się ekologiczną łazienką. Brzmi świetnie, ale jak to zrobić? To bardzo proste – wystarczy, że będziesz zwracał uwagę na pochodzenie elementów wykończeniowych i mebli, które masz zamiar umieścić we wnętrzu. Pamiętaj, by sprawdzać, czy:

  • produkty mają odpowiednie certyfikaty, np. meble drewniane certyfikat FSC,
  • meble i materiały wykończeniowe nie zawierają w składzie tworzyw sztucznych oraz substancji szkodliwych i czy nadają się do recyklingu, są biodegradowalne lub pochodzą z recyklingu.

 

ekologiczna łazienka
proj. Finchstudio, fot. Tom Kurek

 

Jakie materiały wybrać do ekologicznej łazienki? Strzałem w dziesiątkę jest bambus, juta, trawa morska czy drewno. Z surowców tych tworzy się nie tylko dodatki i akcesoria, ale również meble – regały i szafki. Nie zapominaj przy tym, że łazienka jest przestrzenią, w której panuje duża wilgotność i wysoka temperatura, dlatego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie delikatnych, drewnianych czy bambusowych elementów. Inaczej już po kilku miesiącach będą nadawały się wyłącznie na śmietnik. Co więcej, do wykończenia ścian i podłóg łazienki najlepszym wyborem są ekologiczne płytki ceramiczne, które są trwałe, atrakcyjne wizualnie, a do tego nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

 

ekologiczna łazienka
proj. Jan Sekuła Zarysy | fot. Tomo Yarmush

 

Wykończenie ścian i podłóg oraz meble to podstawa każdej łazienki. Nie zapomnij jednak również o świadomym i odpowiedzialnym wyborze dodatków do tej przestrzeni. Stawiaj na mydelniczki i pojemniki na mydło z łupin kokosa, bambusa czy ceramiki. Sięgnij po tekstylia – ręczniki i szlafroki z lnu, bawełny organicznej czy bawełny z dodatkiem włókien kokosowych. Pamiętaj, że to, czym się wycierasz i co nakładasz na swoje ciało, ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Unikaj ręczników z tworzyw sztucznych, które mogą podrażniać skórę, a skuteczność pochłaniania przez nich wody jest bardzo niska.

 

ekologiczna łazienka
proj. Jan Sekuła Zarysy | fot. Tomo Yarmush

 

Armatura i sprzęty AGD w ekologicznym wydaniu

Nie ma róży bez kolców – nie ma nowoczesnej łazienki bez armatury i sprzętów AGD, które ułatwiają codzienne obowiązki. Jeśli chcesz dumnie nazywać swoją łazienkę ekologiczną, powinieneś zainwestować w sprzęty energooszczędne, czyli takie, które zużywają minimalną ilość energii elektrycznej. Szukaj modeli o klasie energetycznej A+++ lub A++, te kwalifikuje się jako najbardziej ekonomiczne, ekologiczne i opłacalne dla użytkowników. Pamiętaj, że im mniejsze zużycie prądu, tym niższe rachunki! W takim przypadku zyskuje nie tylko środowisko naturalne, ale również Twój portfel! Jeśli szukasz nowej pralki, zwróć uwagę na jej klasę energetyczną, a także obecność nowoczesnych programów i funkcji, które pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej energii i wody.

 

jak zaprojektować ekologiczną łazienkę
proj. Sikora Wnętrza | fot. Tom Kurek

 

Armatura przyjazna środowisku naturalnemu

O ile w innych pomieszczeniach zużywa się najwięcej energii elektrycznej, o tyle łazienka wygrywa pod względem zużycia wody. Wykorzystujemy ją do mycia się, sprzątania i spłukiwania toalety. Warto już na etapie planowania remontu łazienki przemyśleć wybór armatury, która pomoże zaoszczędzić jak najwięcej wody.

Nowoczesne baterie umywalkowe i natryskowe wyposażane są w różnorodne technologie. Najczęściej spotykaną jest perlator, czyli siateczka zamontowana na końcu wylewki, która napowietrza wodę i ogranicza jej zużycie. Kolejna opcja to ogranicznik przepływu wody lub temperatury. Ma on postać dwustopniowej dźwigni mieszacza, która jako pierwszy uruchamia słaby strumień zimnej wody, by zużyć jej jak najmniej – dopiero po mocniejszym poruszeniu dźwigni i skierowaniu jej w stronę ciepłej wody, można uzyskać preferowany strumień. Co więcej, za bardziej ekologiczne i ekonomiczne uważa się baterie jednouchwytowe. W przeciwieństwie do modeli dwuuchwytowych ich system sterowania generuje mniejsze zużycie wody. Za pośrednictwem jednej dźwigni można skuteczniej kontrolować szybkość przepływu i temperatury strumienia.

To jeszcze nie wszystko. Na rynku dostępne są również baterie termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę strumienia. Niezwykle ekologiczne są baterie bezdotykowe wyposażone w specjalny sensor, który wykrywa ruch – dzięki niemu bateria wypuszcza strumień tylko wtedy, kiedy naprawdę jest potrzebny.

 

łazienka z wanną i prysznicem
Proj. luumo; zdj.: Tom Kurek

 

Oszczędność wody, nie tylko dzięki baterii umywalkowej

Wyposażając łazienkę, zwróć uwagę również na wybór spłuczki. Jeśli masz dwa pomieszczenia – główną łazienkę i mniejszą toaletę, dla oszczędności miejsca, wody i energii, możesz zdecydować się na umywalkę i spłuczkę w jednym. To bardzo ciekawe i ekonomiczne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w gospodarstwach domowych. Po drugie, jeśli wolisz jednak klasyczne rozwiązania, wybierz spłuczkę z dwoma przyciskami – jeden z nich uruchamia mniejszą ilość wody, a drugi, większą ilość.

Mówiąc o oszczędnościach wody i energii, nie można zapomnieć również o świetle. W każdym domu znajduje się osoba, która często zapomina gasić światła po wyjściu z łazienki. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem są lampy z fotokomórką, które wykrywają ruch – jeśli urządzenie zorientuje się, że w pomieszczeniu nie ma nikogo – wyłączy światło. Tak czy inaczej, w każdym pokoju, niezależnie od tego, czy jest to salon, kuchnia czy łazienka, powinno się zainwestować w energooszczędne żarówki LED.

 

 

Prysznic czy wanna?

Ludzie dzielą się na trzy grupy: miłośników kąpieli, fanów szybkiego prysznica oraz osoby, które lubią jedno i drugie rozwiązanie. Zazwyczaj wybór jednej z opcji determinują nasze preferencje oraz dostępność wolnego miejsca w łazience. Niestety niewiele osób zwraca uwagę na to, co jest bardziej ekologiczne. Przeprowadzone testy pokazują, że znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest prysznic. Podczas kąpieli zużywa się ok. 150 l wody, natomiast pod prysznicem jest to tylko 50 l. Wizja zaoszczędzenia 100 l wody każdego dnia robi wrażenie.

 

ekologiczna łazienka
proj. Agata Knorowska & Agata Pawlik (Fina Studio) | fot. Migdał Studio

 

Jeśli uwielbiasz błogie wieczory w wannie, w mroku oświetlanym przez romantyczne migotanie świec, otoczony pachnącą wodą z dodatkiem ulubionego olejku, wcale nie musisz rezygnować ze swoich przyjemności dla ekologii. Najlepiej znaleźć złoty środek i zdecydować się np. na zabudowaną wannę ze szklanym parawanem. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł codziennie brać prysznic, a od czasu do czasu delektować się przyjemną kąpielą.

 

projekt ekologicznej łazienki
proj. Formea

 

Dodaj przestrzeni naturalnego charakteru – postaw na rośliny!

Oszczędność wody i energii, a także inwestycja w ekologiczne materiały to jedno. Jeśli chcesz nadać swojej przestrzeni ekologiczny, naturalny i przytulny charakter, umieść w swojej przestrzeni rośliny. Nie tylko wyglądają pięknie, lecz także pełnią ważne funkcje: oczyszczają powietrze i regulują jego wilgotność.

Czy w ciemnej łazience bez okien można mieć rośliny? Oczywiście, że tak! I wcale nie chodzi tutaj o sztuczne okazy. Istnieje wiele gatunków, które znakomicie radzą sobie w takich warunkach. Opinii na ten temat krąży mnóstwo, a w każdej z nich jest ziarnko prawdy. Jak wiadomo, w każdym mieszkaniu czy domu panują nieco inne warunki, a każda osoba inaczej dba o rośliny, dlatego u jednej uprawa roślin w łazience może się sprawdzić, a u drugiej nie. Jeśli chcesz zapewnić swoim roślinom najlepsze warunki, zainwestuj w specjalne lampy, dzięki którym te będą mogły swobodnie rosnąć. Pamiętaj również o regularnym nawadnianiu i nawożeniu.

Jakie rośliny sprawdzą się w łazience? Dobrym wyborem jest, m.in.: sansewieria, zamiokulkas, bluszcz czy sansewieria. Niewiele osób wie, że wspaniałym wyborem do łazienki jest mech. Bardzo pięknie wyglądają ściany nim pokryte. Mech ma właściwości higroskopijne, jest znakomitym izolatorem akustycznym, a do tego ma piękny, zielony kolor, który koi zmysły i pozwala się odprężyć.

 

 

Ekologia to nie tylko materiały i sprzęty!

Nawet jeśli wyposażysz łazienkę w najlepsze ekologiczne sprzęty i materiały posiadające wiele certyfikatów eko, nie będzie oszczędna, jeśli nie zmienisz swoich codziennych nawyków. Nie wyłączasz wody podczas mycia zębów? Ustawiasz pralkę na długi program i wysoką temperaturę, choć pierzesz lekko zabrudzone ubrania? A może zapominasz wyłączyć światła po wyjściu z łazienki?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze codzienne zachowania są nieekologiczne. Nawet najdroższe sprzęty nie pomogą, kiedy sami nie zaszczepimy w sobie ekologicznych nawyków. Poszerzaj na bieżąco swoją wiedzę na temat ekologii, edukuj bliskich, rodzinę, a przede wszystkim najmłodsze pokolenia, ponieważ to od nich zależą dalsze losy planety.

 

ekologiczna łazienka
proj. DOMagała Design | fot. Tom Kurek

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków