Luksusowe wnętrza: inspiracje i trendy 2024 | Internity Home
Luksusowe wnętrza: najważniejsze tendencje
Design: JT Grupa

W świecie luksusowych wnętrz: najważniejsze tendencje

 

,,Jakość pozostaje długo po tym , gdy zapomnimy o cenie”.

Henry Royce

 

Luksusowe wnętrza zaczęły wykraczać poza styl, dobrane produkty i ich kompozycję. Również sama jakość nie jest wystarczającym czynnikiem. Współczesny luksus to zespół cech będących wynikiem stylu życia i aspiracji. To również emanacja potrzeb i wyznawanych wartości. Dlatego w tym wpisie nie znajdziesz spisu materiałów, które powinny znaleźć się w takich wnętrzach, ponieważ są jedynie symbolami luksusu. Natomiast przedstawione projekty pochodzące z portfolio uznanych polskich architektów jedynie osadzają nas w pewnym klimacie, jednak nie stanowią definicji luksusowego wnętrza, bowiem dla każdego może on przybierać różne oblicza. Tym wpisem wprowadzamy do świata luksusu z jego współczesną interpretacją.

 

luksusowe wnętrza
Design: JT Grupa

 

Cisza i czas

,,Czas i cisza to najbardziej luksusowe rzeczy we współczesnym świecie” – powiedział niegdyś Tom Ford. Nasz dom, jeśli chcemy, może stanowić enklawę wartości, których nie kupimy za pieniądze. Z tego też wynika, że miarą luksusu nie jest posiadanie rzeczy materialnych. Doznawanie, doświadczenie, uczenie się, poszerzanie horyzontów oraz właśnie czas… czas na bycie z bliskimi, rozwój i pasje. Dom może być miejscem <<samo>>realizacji, niezależnie od formy jaką przybiera. Dlatego tak ważna jest dobra diagnoza własnych potrzeb oraz pełna świadomość tego, co nam daje szczęście.

 

Proj.: Hola Design | Foto: Yassen Hristov
Proj.: Hola Design | Foto: Yassen Hristov

 

Quiet luxury

Dominujący kierunek quiet luxury (cichy luksus) kieruje naszą uwagę od ulotnych trendów ku trwałym wartościom, takim jak minimalizm, najwyższa jakość, ekologia oraz personalizacja wnętrz, produktów i usług. To dlatego jednym z naczelnych zadań architekta wnętrz jest dokładna analiza potrzeb inwestora. Wprowadzanie designerskich elementów do projektu, krzyczących logo i nazw brandów nie wystarcza.

 

proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio
proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio

 

Wnętrza old money

W kontekście luksusowych wnętrz nie możemy nie wspomnieć o stylu old money, w którym najważniejsze jest nasze dziedzictwo. Taka aranżacja nigdy nie zaczyna się od zera. Wiekowy parkiet, sztukaterie, antyki, sztuka i wszystko to, co odziedziczyliśmy po przodkach sprawia, że nasze wnętrze jest wyjątkowe, unikalne, autentyczne oraz opowiada historię jego domowników.

 

 

Jakość, która przetrwa próbę czasu

Choć jak wspomnieliśmy na początku jakość nie jest jedynym wyznacznikiem luksusowego wnętrza, jest ona kluczowa. Detale dopracowane do perfekcji oraz produkty wykonane z doskonałych materiałów, sprawiają, że projekt nie zestarzeje się oraz będzie ponadczasowy i tym samym uodporniony na zmieniające się mody. Stawiając na jakościowe produkty dbamy również o środowisko naturalne.

Oprócz designu i najwyższej jakości, będącej gwarantem międzypokoleniowej trwałości, istotna jest również filozofia firmy, z którą współpracujemy, jej wartości oraz sposób komunikacji.

 

luksusowe wnętrza
Design: JT Grupa

 

Customer experience

,,Customer experience” to całokształt emocji, doznań, doświadczeń i wrażeń, które marka wywołuje w odbiorach. To integralna część każdej marki, warunkująca jej odbiór rynkowy, a co za tym idzie pozycję biznesową. Customer experience to więcej niż produkt czy usługa – to cała historia od pierwszego momentu zetknięcia się z marką, przez wejście do sklepu czy stronę internetową, aż po opuszczenie miejsca z zakupami, zbudowanie relacji i powrót do marki.

 

Jak podaje Akademia Luksusu, w obecnym świecie konsumenci znacznie większą wagę przykładają do customer experience niż samego produktu lub usługi świadczonej przez markę.

 

Czy warto stawiać na luksusowe marki we wnętrzach?

 

luksusowe wnętrza
Projekt: bello.studio (https://bellostudio.pl/) | foto: Patryk Polewany (https://polewany.com/)

 

Nie pod linijkę

Choć zazwyczaj dążymy do harmonii, elementy aranżacji nie muszą być z tych samych stylów, epok czy kolekcji, aby pięknie ze sobą współgrały i razem tworzyły coś wyjątkowego. Spójne wnętrze też nie oznacza jedynie wytwornej gry tekstur, kolorów i form. Ważne, aby wnętrze rezonowało przede wszystkim z jego właścicielami, a nie było wynikiem dyktatury danego stylu i wyglądało jak z katalogu.

Swoisty eklektyzm i wyrazistość projektu wynika z osobowości użytkownika. Współczesny luksus wyklucza nijakość. Projekt powinien opowiadać historię, być wielowymiarowy i budzić emocje. Najczęściej formą ekspresji jest sztuka idealnie dopasowana nie tylko do klimatu wnętrza, ale też uczuć, gustu oraz będąca naszym dziedzictwem. Te wszystkie elementy stanowią o autentyczności i ponadczasowości.

 

proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | zdj. Tom Kurek
proj. Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz | zdj. Tom Kurek

 

wzorcownia Internity Home
Wzorcownia Internity Home w Warszawie || Sprawdź adresy

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków