Podejście do sztuki we wnętrzu bardzo dynamicznie się zmienia. Lata dominacji ascetycznego scadi w polskich domach, nauczyło nas ograniczania dodatków. Ponadto wiele osób zdaje się nie być fanami obrazów czy tradycyjnej ceramiki, gdyż utożsamia tego typu elementy z „domem babci”. Jeśli już wybieramy dekoracje, ograniczamy się do ramek na ścianie lub sezonowych bibelotów. Natomiast w projektowaniu wnętrz, już od kilku lat, widoczny jest zwrot ku świadomemu wyborowi elementów, które nie tylko dekorują, ale i współtworzą aranżację. Architekci bardzo chętnie wykorzystują sztukę w swoich projektach, ubierając ściany w wyjątkowe obrazy, grafiki czy wartościowe plakaty. Kolejnym wielkim powrotem jest tradycyjne polskie rzemiosło w postaci ceramiki, szkła, ale i wyjątkowych modeli mebli. Dobrą inwestycją, która jednocześnie wzbogaca wnętrze jest design: oświetlenie, meble oraz dodatki brandów, produkujących modele w niemal niezmiennej formie od początku XX wieku, nigdy nie wyjdą z mody. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy selekcje najlepszych projektów, gdzie sztuka we wnętrzu stanowi integralną część aranżacji. Przekonajcie się sami, jak obrazy czy oryginalny design, budują indywidualny charakter pomieszczenia.
Sztuka we wnętrzu – obrazy
Obrazy towarzyszą wnętrzom od wieków. Dobra sztuka współtworzy aranżacje i nadaje jej indywidualnego charakteru. Popularność eklektyzmu sprzyja powrotowi obrazów na salony, a architekci coraz częściej sięgają właśnie po ten rodzaj dekoracji wnętrz.
Grafiki i rzeźby
Już od kilku lat widoczne jest niesłabnące zainteresowanie minimalistycznymi grafikami. Obok nich pojawiają się niewielkie rzeźby. Obecnie najczęściej pojawiającym się motywem dekoracyjnym są popiersia imitujące greckie czy rzymskie dzieła. Również głowy w stylistyce antycznej, jak i bardziej nowoczesnej stanowią integralną część aranżacji. Jednak świadomi inwestorzy stawiają na oryginalne rzeźby, które jednocześnie są dobrą inwestycją.
Ceramika i szkło
Rosnące zainteresowanie polskim rzemiosłem lat. 50 i 60. przyniosło popularność ceramiki z Ćmielowa czy szkła z Krosna. Wyjątkowe i oryginalne elementy, poszukiwane są w antykwariatach, aukcjach czy domach rodziców i dziadków. Architekci z powodzeniem udowadniają, jak ten pozornie niewielki element dekoracyjny, może wprowadzić niezwykły klimat do aranżacji.
Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością
Sztuka we wnętrzu- ponadczasowy design
Poza sztuką, dobrą inwestycją jest ponadczasowy design. Lampy czy meble, które w niezmiennej formie projektowane są od początku XX wieku, nigdy nie wyjdą z mody, a czas będzie tylko wpływał na ich wartość. Słynna lampa PH, zaprojektowana przez Poula Henningsena dla marki Louis Poulsen, pochodzi z lat 20., a do tej pory wzbogaca aranżacje wnętrz. Kolejnym przykładem są słynne lampy Multi-lite marki Gubi, zaprojektowane w latach 70. Także polski design jest na nowo odkrywany przez projektantów i inwestorów. Pożądane na rynku są meble Tadeusza Hałasa czy Teresy Kruszewskiej. Współczesny polski design też ma się bardzo dobrze, a projekty min. Oskara Zięty wzbogacają wnętrza w każdym stylu.