Przeszklenia we wnętrzu od zawsze zdecydowanie wzbogacają aranżację i dodają jej elegancji. Dzieje się tak nie tylko w miejscach użyteczności publicznej (takich jak restauracje, gabinety lekarskie itp.), ale również w prywatnych domach i mieszkaniach. Szyby, czy to w jednym, dużym płacie, czy też otoczone ramką i stelażem pozwalają wprowadzić do bezokiennego pomieszczenia naturalne światło z sąsiedniego wnętrza. Poza tym, mogą być one również traktowane jako delikatna bariera oddzielająca dwie różne funkcje użytkowe jednego pokoju. Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób można wykorzystać przeszklenia w prywatnych mieszkaniach, to zapraszamy Was do zapoznania się z tym wpisem, do którego wybraliśmy kilka najciekawszych projektów architektów. Zaczynamy!
Sposób na przeszklenia we wnętrzu!
Najpowszechniejszym sposobem wprowadzenia przeszklonych ścian do wnętrza jest stworzenie z nich swego rodzaju wewnętrznego okna, bądź witrażu wykonanego wyłącznie z jasnego szkła. Do tego celu wykorzystuje się ciemne, stalowe ramy, w których nie trudno stworzyć otwór na drzwi, czy nawet zawiesić je na stelażu ramy. Tak wykonane przeszklenie wspaniale współgra z aranżacją w stylu industrialnych, bądź eklektycznym.
Minimalistyczna ścianka
Innym sposobem jest zamontowanie jednolitej tafli szkła. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie będzie ona mogła być nieskończenie duża i najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie przeszklenie nie jest pełne – nie zajmuje całej ściany projektu. Jeśli zatem planujecie postawić szkło na kawałku ściany tuż przy suficie albo w postaci pionowego paska między murem, jednolita szyba nada się do tego doskonale.
Płaty przeźroczystej szyby bardzo często wykorzystywane są w przestrzeniach intymnych. Służą między innymi do tego, by oddzielić sypialnie od przeznaczonej dla niej otwartej łazienki. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze, w którym unosi się para wodna posiada odrębną, niezbędną wentylację. Tworzymy dwa pomieszczenia połączone w jedno, charakteryzujące się wysoką klasą i wykwintnością.
Stylowe rozgraniczenie stref
Przy pomocy przeszklenia, zwłaszcza tego o mlecznym zabarwieniu możecie również stworzyć przegrodę na wzór ścianek działowych. Będzie ona lżejsza w odbiorze i delikatniejsze wizualnie, ale nadal spełni każdą funkcję podziałki. Świetnie nada się na ścianę klatki schodowej, garderoby lub oranżerii.
Najmodniejsze, zwłaszcza w projektach w stylu prowansalskich, klasycyzującym i skandynawskim jest tworzenie przeszklonej ściany w przestrzeni łączącej kuchnie z jadalnią lub salonem. Świetnie komponuje się ona z jasnymi, kuchennymi meblami i podziałem między ceramiczną płytką i drewnianym panelem. Przeszklenia w kuchni, zwłaszcza w tej umiejscowionej w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu, bywa zbawienne. Wprowadza światło do ciemnego, niewielkiego pomieszczenia i oddziela go od reszty domu w sposób subtelny i niezwykle urokliwy. Gwarantujemy Wam, że podobny pomysł w połączeniu z aranżacją w stylu skandynawskim skradnie serce każdego!
Pamiętajcie, że wszystkie pokazane wyżej projekty nie są jedynym sposobem na wykorzystanie dużych płatów szyby w aranżacji wnętrza. Trendy wprowadzają coraz więcej niekonwencjonalnych pomysłów. Jednym z nich jest na przykład stworzeniem bariery schodów w postaci przezroczystego materiału o różnej wysokości. Wspaniały sposób na zachowanie minimalizmu we wnętrzu i podkreślenie jego wyjątkowości!
Chcesz wiedzieć więcej? Dzielić się swoimi pomysłami? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!