Kuchnia. Dla wielu serce domu, najważniejsze pomieszczenie, w którym skupia się większość życia rodzinnego. Symbol ciepła domowego ogniska. Wielu z nas zależy na pięknej i wygodnej aranżacji jej wnętrza. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób ją urządzić, zapraszamy do przejrzenia zebranych przez nas aranżacji kuchni. Być może okażą się pomocne przy odnalezieniu swojego stylu wnętrzarskiego.
Styl skandynawski
Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim, tak samo jak wszystkie pomieszczenia urządzane w tej estetyce, charakteryzuje się zastosowaniem głównie jasnych odcieni bieli i szarości. Takie wnętrze powinno być też dobrze oświetlone, urządzone w prosty, dążący ku minimalizmowi sposób. Dominować będą geometryczne kształty i dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest też zastosowanie elementów czy mebli z naturalnego drewna. Dodatkowo, właśnie szczególnie w kuchni powinny znaleźć się lampy, które w ciemne dni i wieczory zastąpią światło słoneczne.
Styl rustykalny
Kuchnia rustykalna wielu kojarzy się z wiejskim i babcinym wnętrzem. Będzie idealna dla osób z zamiłowaniem do wiejskiego życia, kultury wsi oraz natury. Kuchnie w tym stylu to przede wszystkim piękne, charakterystyczne drewniane meble uzupełnione o elementy z naturalnego kamienia, kafelki, czasem koronkowe dodatki czy motywy folklorystyczne. Taka kuchnia daje nam namiastkę wsi i wakacyjnej beztroski. Dlatego zastosowanie stylu rustykalnego świetnie sprawdzi się w domku letniskowym poza miastem. Kuchnia rustyklana ma charakterystyczny, niepowtarzalny i bardzo wyrazisty klimat, a zarazem jest bardzo funkcjonalna ze względu na dobrze rozplanowaną przestrzeń.
Kuchnie w klimacie prowansalskim
Zobacz nasze baterie kuchenne
Styl glamour
Styl glamour często kojarzy się z dużą ilością błyszczących powierzchni i elementów, a co za tym idzie przepychem, a czasem nawet tandetą. Jednak przy zachowaniu umiaru, kuchnia urządzona w takim stylu może jawić się jako niezwykle elegancka i z klasą. Aby osiągnąć taki efekt zastosujmy lakierowane na wysoki połysk fronty szafek, najlepiej w kolorze czarnym lub białym. Białe powierzchnie są ważne ze względu na to, aby pomieszczenie nie stało się zbyt przytłaczające. Aranżację możemy uzupełnić o srebrne elementy – uchwyty szafek, krzesła jadalniane z kołatką. Jeżeli chodzi o oświetlenie to klasycznym wyborem będą lampy z kryształkami.
Zoabcz nasze dekoracyjne lampy
Styl klasyczny
Aranżacja kuchni w stylu klasycznym będzie idealna dla miłośników tradycji i domowego ciepła. Jasne barwy są jej nieodłącznym elementem. Ciemna kuchnia urządzona w tym stylu będzie wyglądała raczej ciężko i przytłaczająco. Podążając za najnowszymi trendami, możemy jednak zdecydować się na ciepły, niezbyt ciemny odcień szarości, o ile nie lubimy bardzo jasnej zabudowy kuchennej. Doda to wnętrzu nieco nowoczesności. Charakterystyczna zabudowa oraz jasne barwy decydują o kolejnej cesze klasycznej kuchni – harmonii. Dlatego, jeżeli chodzi o wykończenie, najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, ceramika. W dodatkach postawmy na porcelanę wyeksponowaną w witrynie, kryształ, świeże kwiaty w wazonie, tkaniny jasne, gładkie lub w klasyczną kratę.
Zobacz nasze zlewozmywaki
Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny sprawdza się w urządzaniu zarówno dużych jak i mniejszych przestrzeni. Kuchnia minimalistyczna to jasne powierzchnie i barwy, przestronność i prostota, a zarazem elegancja oraz jakość w wykonaniu mebli. Ściany są zazwyczaj gładkie, płytki na podłodze duże z połyskiem. Alternatywnie stosuje się kamień albo drewno w klasycznym odcieniu. Fronty szafek mogą być matowe lub lakierowane, ale co do zasady muszą być jednolite, zazwyczaj pozbawione uchwytów. Najpopularniejsze są te białe, lecz stosuje się także odcienie szarości, grafit, rzadziej pastele. Czasem jednak, co jest charakterystyczne dla stylu minimalistycznego, stosuje się mocniejsze akcenty kolorystyczne dla przełamania jednolitej tonacji. Może to być np. soczysta zieleń lub purpura. W zabudowie dominują proste kształty, brak jest witryn, przeszkleń, półek, a także dekoracji, żłobień czy rzeźbień. W tekstyliach stosuje się naturalne materiały, takie jak len, płótno, bawełna.
Płytki Marazzi | Kolekcja Allmarble – Kliknij!
Styl industrialny
Ściana z cegły, metalowe, gięte taborety, blaty ze stali nierdzewnej, odkryte instalacje hydrauliczne i gazowe czy przemysłowe lampy to podstawy kuchni w stylu industrialnym. Charakteryzuje się ona niezwykłą funkcjonalnością ze względu na trwałość użytych materiałów. Mimo surowości z jaką się one kojarzą, kuchnia loftowa może być ciepłym i przytulnym pomieszczeniem. Paleta barw zastosowana w aranżacji takiej kuchni powinna być ograniczona głównie do odcieni czerni, szarości, brązów i bordo. W celu przełamania monotonii kolorystycznej możemy jednak zdecydować się na pewne akcenty kolorystyczne w dodatkach, oświetleniu czy akcesoriach kuchennych. Ważne tylko, aby były one spójne stylistycznie.
Zobacz nasze propozycje płytek
Inne kuchnie, które możecie znaleźć na naszej stronie:
Płytki Mutina nadadzą wyjątkowego, ponadczasowego klimatu w twojej kuchni!
Płytki wybrane przez naszego stylietę wnętrz!