Jeszcze do niedawna kawalerki kojarzyły się przede wszystkim z ciasnotą i niewielkimi dochodami ich właścicieli… smutną koniecznością, którą zdawało się, że pociesza jedynie stare polskie porzekadło ,,ciasne, ale własne”. Obecnie na małe, kompaktowe mieszkania decydujemy się coraz częściej i to z własnej, nieprzymuszonej woli. Okazuje się, że kawalerka to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa.
Mobilne społeczeństwo a kawalerka
Coraz częściej, w kontekście współczesnego społeczeństwa, można słyszeć o nomadach. Wynika to z mocno zarysowującej się tendencji do porzucania wygodnego życia, domu, pracy na etat, na rzecz wolnego życia przepełnionego częstymi zmianami miejsca.
Nomadowie są bardzo ciekawi świata, dlatego przez większość czasu podróżują i w związku z tym pracują zdalnie, a kawalerka daje możliwość powrotu nomadom chociaż na chwilę. Wysublimowane, eleganckie i niebanalne przestrzenie to odpowiedź na potrzeby ludzi zamożnych, którzy cenią sobie niezależność i minimalizm. Przykładem takiego miejsca jest projekt kawalerki zrealizowany przez biuro projektowe z Warszawy: Studio.O.
Jak urządzają mieszkanie 30 plus – czyli pokolenie millennials chce stabilizacji – Część I
Harmonia Yin Yang
Dwa przeciwległe bieguny tworzą salon i otwarta kuchnia. Pomimo widocznych na pierwszy rzut oka różnic, zarówno na poziomie funkcji, zagospodarowania, jak i wykorzystanych materiałów wykończeniowych, wszystko stanowi spójną i harmonijną całość.
Salon jest utrzymany w jasnych kolach. Panuje tu oszczędny minimalizm, którego jednak nie odarto z przytulności. Kuchnia w tym projekcie jest dominująca. Królują tu ciemne kolory, a mocny i zarazem drapieżny efekt potęgują wykorzystane płytki Marazzi Blend Brown (możesz je zamówić w naszych showroomach).
Wzdłuż salonu i kuchni znajduje się ściana okien, która nie tylko estetyzuje całe wnętrze i wpuszcza do niego ogrom światła, ale też wpływa dobroczynnie na samopoczucie domowników. ,,Słońce wnosi do wnętrz życie, pozwala na naturalny odbiór kolorów. To jest przede wszystkim energia.” – tłumaczy Grzegorz Goworek. ,,Zupełnie inaczej nam się żyje, gdy wnętrze jest doświetlone. Światło naturalne sprawia, że nasz wzrok odpoczywa. To powoduje radość i wpływa na dobre samopoczucie. Czerpiemy energię ze światła. Nawet kiedy pada deszcz inaczej odbiera się świat, jeśli znajdujemy się w mieszkaniu z dużymi oknami.” – wyjaśnia Aga Kobus.
Kawalerka odpowiedzią na współczesne potrzeby
Trend na prowadzenie ,,koczowniczego” trybu życia napędzany jest zmianami demograficznymi, w tym zwłaszcza oczekiwaniami i postawami Millenialsów wobec życia, pracy i wolnego czasu. Jak pisała Agnieszka w jednym z wpisów na łamach naszej strony ,,pokoleniom z lat 1980/1990 (tak zwane pokolenie Millenials), zależy bardziej na dobrze zlokalizowanym, nowoczesnym mieszkaniu w centrum dużych miast, niż na przestronnym domku z ogrodem na przedmieściach.”
W urządzeniu kompaktowego mieszkania, które pomimo ograniczonego metrażu (tak jak w tym wypadku 40 m2), na pewno pomogą architekci. Jak widać, nawet tak małe mieszkanie, może wyglądać na przestronne. Wszystko to magia odpowiedniej aranżacji, za którą w tym akurat wypadku odpowiadają architekci z biura projektowego Studio.O.
Urządzasz mieszkanie? Przyjdź do naszego showroomu! Tu znajdziesz pomoc architekta i wszystkie produkty do kompleksowego wyposażenia domu >> zobacz adresy
Największy wybór płytek znajdziesz w naszych showroomach
Nasz stylista poleca
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą