,,Moda przemija, styl pozostaje” – te słynne słowa wypowiedziała niegdyś Coco Chanel. W kontekście naszego dzisiejszego tematu, ja na własne potrzeby sparafrazowałbym tę wypowiedź w ten sposób – moda przemija, ale styl klasyczny nigdy. Sami pewnie mogliście się przekonać o tym, że często promowane trendy są na tyle przelotne, że nie widzicie sensu inwestowania w nie, nawet jeśli za kilka sezonów znów wrócą jak bumerang. Styl klasyczny, o którym dziś chciałabym Wam opowiedzieć w kontekście kuchni, jest swojego rodzaju fenomenem. Rozwijał się w Europie już od starożytności i cały czas ma się świetnie. Może i zalicza wzloty i upadki, ale na pewno jest ponadczasowy, dlatego jeśli zastanawiacie się na jaki kierunek postawić w miejscu zwanym sercem domu, śmiało – kuchnia klasyczna będzie strzałem w dziesiątkę! Zapraszam na krótką lekcję stylu!
Kuchnia klasyczna zawsze na czasie
Jeśli szukasz stylu, który niezależnie od czasów w jakich żyjemy, panujących trendów czy gustów, o których zgodnie z zasadą nie będziemy dyskutować, zawsze się sprawdzi, postaw na klasykę. Ponadczasowy charakter tej estetyki to pierwszy powód, dla którego postanowiłam napisać ten tekst. Druga pobudka, która tylko przypieczętowała decyzję o tym, że chcę przybliżyć Wam ten temat, naszła w chwili, gdy szukałam zdjęć.
Po poproszeniu wszechwiedzącego wuja o to, aby zarzucił mi jakieś inspiracje z kuchnią klasyczną w roli głównej, nie mogłam uwierzyć własnym oczom. Stwierdziłam, że muszę zmienić historii bieg i pokażę Wam jak fajnie można zaaranżować kuchnię w tym stylu.
Styl klasyczny jest doskonałą propozycją dla ludzi ceniących tradycyjne wartości.
Ład, symetria i harmonia
Trzy słowa z nagłówka najlepiej obrazują kuchnię klasyczną. Bądź co bądź, tak to wygląda w skrócie, ale co się pod tym kryje? Jak zaaranżować kuchnię, w której zapanuje ład, symetria i harmonia? To takie proste!
1. Stonowana kolorystyka
W stylu klasycznym ważne, aby poruszać się w konkretnej tonacji. Nie możemy przesadzać ze zbyt dużą ilością kolorów. Jako jeden / dwa podstawowe najlepiej wybrać stonowane, ciepłe barwy. Dopełnieniem może być jeden bardziej wyrazisty kolor.
Nasz stylista poleca
Przy tym należy dodać, że klasyka uwielbia tak samo ponadczasowe materiały, dlatego warto sięgać po ciemne drewno, marmur, a nawet złote akcenty, na przykład w postaci uchwytów przy meblach, albo armatury kuchennej.
Klasyka w nowoczesnym wydaniu
2. Stawiaj na jakość, a nie na ilość
Kuchnia klasyczna nie toleruje bylejakości. Dlatego meble powinny być wykonane z litego drewna, albo ewentualnie okleiny. Mile widziane są antyki. Jeśli tylko mamy miejsce możemy pokusić się o wiekową witrynkę w stylu shabby chic, w której wyeksponujemy dobrej jakości zastawę z porcelany.
Często słyszy się, aby wystrzegać się w tym stylu dekoracji. Ja ujęłabym to nieco inaczej i tu znowu odniosę się właśnie do tej pożądanej jakości. Wybierając dodatki do kuchni klasycznej musimy się nastawiać na to, że będą one bardzo dobrze wykonane i z trwałych materiałów (marmur, brąz). Wynikające z tego bogactwo stylistyczne sprawia, że powinniśmy uważać z ich ilością (umiar jest jak najbardziej wskazany). Szlachetne dodatki same w sobie zdobią wnętrze i wcale nie trzeba ich całej masy. Wybierając konkretną rzecz możesz odnieść się do sztuki starożytnej.
Dekoracje, które sprawdzą się kuchni klasycznej to obrazy w drewnianych lub złotych ramach, wyroby porcelanowe i przyjemne faktury, na przykład w postaci zasłon, albo miękkich (chociażby welurowych) obić mebli tapicerowanych, na przykład krzeseł, albo hokerów.
Welur w kuchni? Jesteśmy na tak
3. Porozumienie dusz
W kuchni klasycznej nie ma miejsca na artystyczne szaleństwo, które wyraża się eklektyczną mieszanką. Każdy znajdujący się tu element powinien prowadzić ze sobą swoisty dialog, a jeśli czasami jesteśmy rozdarci między rozumem, a sercem, zawsze uzbrajajmy się w słowo klucz w aranżacji w stylu klasycznym – powściągliwość!
Ponadto warto wiedzieć, że aranżacja w tym klimacie polega na zachowaniu równowagi form. I tak, na przykład oczywiście, że możemy sobie pozwolić na kryształowy żyrandol, ale na miłość boską, na tym zakończmy (chyba, że w duszy nam gra połączenie klasyki z glamour). W klasycyzmie dopełnieniem biżuteryjnego oświetlenia będą proste meble. W żadnym wypadku nie możemy doprowadzić do przeładowania.
Postaw na jeden mocny akcent w aranżacji kuchni - nasze propozycje
4. Szlachetne materiały i wykończenia
Klasyka uwielbia luksus. Nie znosi kiczu. Dlatego jeśli kusi Cię element, który tylko wygląda na luksusowy (daje mu miesiąc) szybko wyrzuć z głowy tę myśl! Stawiaj na naturalne (najlepiej ciemne) drewno, błyszczącą stal, miękkie tkaniny, przeszklenia (w meblach kuchennych bardzo mile widziane są witrynki) i lustrzane powierzchnie. Szlachetnym dopełnieniem całości będą frezowane fronty mebli oraz ozdobne uchwyty.
W naszych showroomach znajdziesz największy wybór ceramiki od światowych marek
5. Konsekwencja, porządek, elegancja
Te trzy słowa to swoista triada stylu klasycznego. Choć wszystkie wyłaniają się pośrednio z całego opisu tej estetyki, tak w tym punkcie chciałabym się pochylić nad elegancją, bowiem jest coś jeszcze, o czym warto pomyśleć przy urządzaniu kuchni w stylu klasycznym. Mam na myśli wszelkiego rodzaju ozdoby ścian i sufitów. W tym stylu doskonale odnajdą się wysokiej jakości, oryginalne sztukaterie, listwy ozdobne, gzymsy, rozety i tym podobne.
W kąciku jadalnianym, jeśli takowy znajduje się w kuchni, albo w szczególności w przypadku otwartych kuchni, warto pomyśleć nad elegancką tapetą.
Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu
6. Wisienka na torcie aranżacji kuchni w stylu klasycznym
Dopełnieniem aranżacji kuchni w tym klimacie będzie sprzęt agd w stylu vintage. Dodatkowo, nigdzie tak dobrze jak tu nie sprawdzi się murowany, tradycyjny okap oraz ceramiczny zlew w angielskim stylu (na przykład taki).
Kuchnia w wielkim stylu