Fokus na krągłości | Organiczne formy jako największy trend 2022
Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO

Fokus na krągłości | Organiczne formy jako największy trend 2022

Czas dominacji stylu skandynawskiego z jego prostymi, syntetycznymi liniami i minimalistycznymi kubikami, mamy już oficjalnie za sobą. Tegoroczne targi wnętrzarskie ugruntowały pozycję form organicznych. Zwiastuny mody na krągłości pojawiły się na początku zeszłego roku i wystarczyło kilkanaście miesięcy, by trend zawładną aranżacjami wnętrz. Obłe formy oraz nieregularne miękkie linie, zdominowały projekty mebli, luster, ale i dywanów czy oświetlenia. Dekada ta z pewnością będzie należeć do krągłości, zatem przyjrzyjmy się najciekawszym projektom i produktom w duchu tego miękkiego trendu. 

Organiczne formy
Projekt: Jacek Kamiński

Kandydaci na kolor roku 2022 – nieoczekiwany barwny twist?

Forma podążająca za funkcją

Organiczne formy nie są czymś nowym w świecie wnętrz. Pojawiają się cyklicznie, a w XX wieku ich popularność przypada na okres Art Deco i secesji. Amerykański architekt Louis Sullivan uważał, że kształtowanie architektury nie polega na tworzeniu formy, lecz jej odszukiwaniu. Domagał się aby forma dzieła, podążała za jego funkcją i tak powstało jedno z popularniejszych haseł w teorii architektury, czyli form follows function. Zdaniem architekta funkcja wiązała się z odwołaniem do form znalezionych w naturze, a dzieło powinno wypływać z uwzględniania jej kształtów. Sullivan za antyludzkie i nienaturalne uważał wszelkie rozwiązania oparte na kątach prostych, czyli  „nieskończonych wariacjach na temat sześcianu”. Kolejny wielki powrót obłości obserwujemy wraz z nastaniem lat 70, kiedy to po dekadach dominacji modernizmu i minimalizmu, zatęskniono za miękkimi krągłościami. 

Historyczne podejście do projektu mieszkania w domu z 1939 roku | Proj: Loft Kolasiński
Organiczne formy
Proj.: Kulczyński Architekt; wiz. BLOK STUDIO
Organiczne formy królowały podczas tegorocznych targów Warsaw Home
Organiczne formy
Obłe formy mebli, prezentują się wyjątkowo dobrze w duecie z buklą.

Przytulnie i miękko 

Ogromna popularność organicznych form, może wynikać z naszej potrzeby kreowania przytulnego i bezpiecznego otoczenia. Przedmioty wyposażenia o obłych kształtach przywodzą na myśl miękkość, delikatność, a także pozwalają na stworzenie radosnej przestrzeni. Duże, zaokrąglone sofy i pękate fotele, wręcz zapraszają, by się na nich relaksować. Trudno oprzeć się chęci zatopienia w objęciach organicznych form mebli wypoczynkowych, szczególnie jeśli ich krągłości ubrane są w welur lub buklę. Architekci wnętrz minimalizują „wariacje na temat sześcianu” we wnętrzach, poprzez zaokrąglone ranty zabudowy meblowej czy wyspy kuchenne na planie elipsy. Organiczny trend rozkręca się w najlepsze i nic nie wskazuje na to, że coś może go zatrzymać.

Natalia Mielczarek-Prym – natalia m projekty; Fot.: Hania Połczyńska | Kroniki studio
Proj. Pracownia KODO

Organiczne formy

Organiczne formy
Ciekawe kształty podestów do stolików uchwycone podczas Warsaw Home.

Zapytaj // naszego eksperta

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków