Klasy ścieralności płytek okiem specjalisty z showroomu IH

Klasy ścieralności płytek okiem specjalisty z showroomu IH

Płytki są najpopularniejszym materiałem wykończeniowym we wnętrzach prywatnych i komercyjnych. Jednak, jak dobrze wiemy, na ostateczne zadowolenie z danego rozwiązania wpływa nie tylko design, ale też właściwości techniczne, które decydują o jakości i trwałości produktu. Jedną z ważniejszych cech w zakresie ceramiki, którą warto omówić ze specjalistą pomagającym nad urządzić dom / mieszkanie, są klasy ścieralności płytek. Fachową wiedzą w tym temacie podzielił się z nami specjalista wyposażenia wnętrz – Marcin Jaczewski, który na co dzień obsługuje klientów w jednym z showroomów Internity Home.

 

klasy ścieralności płytek
Aranżacja łazienki z marmurowych płytek wielkoformatowych | proj. SIIN Architecture

 

Nie tylko design…

Wybór płytek o danej klasie powinien być zależny od przeznaczenia miejsca (prywatne / publiczne), natężenia ruchu a także rodzaju pomieszczenia; inne płytki wybierzemy do sypialni, inne do przedpokoju a jeszcze inne do butiku.

 

Klasy ścieralności płytek (oznaczenie PEI) to określenie metody oznaczania odporności na ścieranie powierzchni szkliwionych, ceramicznych pod wpływem ruchu obrotowego oraz pod obciążeniem ścierającym.

 

Aktualnie mamy pięć stopni ścieralności płytek: PEI-1, PEI-2, PEI-3, PEI-4, PEI-5, gdzie ta pierwsza jest najniższa i w rzeczywistości już prawie nie występuje a ostatnia oznacza doskonałą, na ten moment najlepszą klasę ścieralności.

Marcin Jaczewski

(specjalista wyposażenia wnętrz w showroomie Internity Home)

 

proj. Kolektyw MA
proj. M.A. Kolektyw

 

Sprawdź adresy naszych showroomów >>

 

Klasy ścieralności płytek okiem specjalisty

Najniższa klasa, która obecnie występuje w płytkach oferowanych przez producentów jest PEI – 2. Jak przekonuje nasz specjalista, płytki o takiej klasie spokojnie możemy układać w łazienkach prywatnych, dostępnych dla gości. Bardzo często taką klasę maja płytki w jednolitym kolorze. Dobrze znanym produktem, który możemy zaliczyć do tej kategorii są płytki z serii Pro Architectura marki Villeroy & Boch, które są dostępne w showroomach Internity Home.

 

Mała łazienka dla gości – jak urządzić? (Dużo projektów)

 

Płytki Pro Architectura Villeroy&Boch (klasa ścieralności PEI-2) w projekcieMOSZCZYŃSKA PUCHALSKA STUDIO ARCHITEKTURY (fot.: PIOTRBE.COM)
Płytki Pro Architectura Villeroy&Boch (klasa ścieralności PEI-2) w projekcie MOSZCZYŃSKA PUCHALSKA STUDIO ARCHITEKTURY (fot.: PIOTRBE.COM)

Fachową wiedzę i największy wybór płytek światowych brandów otrzymasz w showroomach z Grupy Internity Home

 

Następna klasa to PEI – 3. W tym przypadku jeszcze do niedawna była to wystarczająco wytrzymała płytka na ścieralność i stosowana w korytarzach. Według naszego specjalisty, płytki o tej ścieralności mogą być stosowane w miejscach o większym natężeniu ruchu.

 

Na użytek w domach, mieszkaniach prywatnych nie bójmy się niższych klas ścieralności – są one wystarczające. PEI 3 można spokojnie stosować w kuchniach oraz przedpokojach.

Marcin Jaczewski

(specjalista wyposażenia wnętrz w showroomie Internity Home)

 

proj.  SIIN Architecture
proj. SIIN Architecture

Klasa ścieralności płytek o wartości PEI-4 jeszcze kilka lat temu była największą dostępną w płytkach dla detalicznego klienta. PEI – 5 była stosowana tylko do obiektów przemysłowych, później publicznych. Teraz to już przeszłość. Raczej występuje w jasnych wybarwieniach.

W skrócie, klasy ścieralności płytek możemy określić następująco:

  • PEI-1 niski;
  • PEI-2 średni;
  • PEI-3 dobry;
  • PEI-4 bardzo bobry;
  • PEI-5 doskonały, na razie najlepszy na rynku. Choć jeszcze kilka lat temu miano takie nosił PEI 4.

 

proj. Dwa Concept
proj. Dwa Concept

Zapytaj // naszego eksperta

Marcin Jaczewski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków