Lamperia do niedawna była powszechnie uważana za nieestetyczny element dekoracji ścian. Jej wątpliwa jakość kojarzyła się przede wszystkim z miejscami takimi jak szkolne klasy, klatki schodowe czy szpitale. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć osobę, która chciałaby mieć lamperię w swoim domu. Jednak to, co kiedyś uważano za przestarzałe, często powraca i zaskakuje swoją nowoczesnością, czego przykładem jest sztukateria czy lastryko, cieszące się ogromną popularnością. Lamperia, również doczekała się swojego wielkiego comebacku, przybierając nowoczesne formy, które nie przypominają już koszmarnych pasów farby olejnej w miejscach użyteczności publicznej. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak może wyglądać nowoczesna lamperia i podzielimy się kilkoma praktycznymi radami.
Nowoczesna lamperia – w jakim pomieszczeniu się sprawdzi
Lamperia stanowi doskonałą dekorację, która pozwala nadać wnętrzu wyjątkowy charakter lub całkowicie odmienić aranżację pomieszczenia. Oprócz aspektu estetycznego, może również pełnić funkcję praktyczną. Lamperia sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Ważne jest jedynie odpowiednie przemyślenie, jaki efekt chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.
Fokus na ścianę – najnowsze trendy w aranżacji wnętrz
Sypialnia
Wykorzystanie dekoracyjnych paneli w sypialni sprawi, że zyska ona na przytulności. Ponadto lamperia tego typu, umieszczona za łóżkiem, może pełnić rolę zagłówka. Innym ciekawym rozwiązaniem są tapicerowane panele. Welurowa, pikowana lamperia w sypialni może również posiadać półkę na drobiazgi.
Przytulna sypialnia z lamperią
Pokój dziecięcy
Lamperia w pokoju dziecięcym może spełniać zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Dolny pas w ciemnym kolorze może ochronić ścianę przed zabrudzeniami i drobnymi zarysowaniami. Natomiast zastosowanie farby tablicowej pozwoli dzieciom na swobodne wyrażanie swojej kreatywności.
Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka
Strefa dzienna
Nowoczesna lamperia doskonale sprawdzi się również w strefie dziennej. Mniejsze pomieszczenia będą korzystnie wyglądać z tradycyjnymi pasami lamperii malowanymi farbą, podczas gdy przestronne salony nabiorą przytulności dzięki dekoracyjnym panelom z drewna lub sztukaterii.
Łazienka
Łazienka to kolejne pomieszczenie, gdzie nowoczesna lamperia będzie prezentować się doskonale. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się płytki, które można dopasować do ogólnego stylu łazienki. Mała łazienka utrzymana w minimalistycznym klimacie zyska na przestronności, jeśli dolny pas lamperii będzie wykonany z tego samego materiału co podłoga. Ciekawym wariantem lamperii jest wykończenie dolnej części ściany płytkami typu azulejo, co znakomicie pasuje do wnętrz w stylu boho.
Wysokość lamperii
Zwykle granica między pasami lamperii przebiega na wysokości około 120 cm. Jednak lamperia niższa, niż do połowy wysokości ściany, optycznie podwyższy niski sufit i optycznie powiększy wnętrze. Pas na wysokości ok. 80-90 cm doskonale sprawdzi się w niskim pomieszczeniu i może pełnić funkcję zagłówka w sypialni. Wysoka lamperia, sięgająca futryny drzwi, optycznie obniży pomieszczenie, nadając mu przytulnego charakteru. Rozwiązanie to polecane jest głównie do wysokich, przestronnych wnętrz.
Lamperię można także dostosować do poziomego podziału w pomieszczeniu, takiego jak dolna część parapetu. Pas dekoracyjny może być umieszczony nad lub poniżej parapetu, co ma wpływ na optyczne proporcje okien w pomieszczeniu.
Nowoczesna lamperia – materiał i kolor
Jeśli chodzi o materiały i kolory do wykonania lamperii, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Dekoracyjny pas można podkreślić farbą, płytą MDF lub sztukaterią. Jeśli chodzi o zestawienie kolorów, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie bieli w górnej części ściany z ciemniejszym kolorem w jej dolnej części.
Dolny pas lamperii w jasnym i stonowanym kolorze wprowadzi spokój i harmonię do pomieszczenia, podczas gdy ciemniejszy kolor nada wnętrzu elegancki klimat. Zastosowanie ciemnego koloru w dolnej części ściany ma również praktyczne zastosowanie, ponieważ chroni ją przed zabrudzeniami. Biel w górnym fragmencie natomiast, pozwala stworzyć jednolitą powierzchnię, wraz z sufitem. Ten zabieg optycznie rozjaśnia i powiększa przestrzeń. Odwrotne zestawienie, czyli jasny kolor na dole zmniejszy pomieszczenie, ale jeśli dysponujesz dużym wnętrzem, śmiało możesz je zastosować.