Wiele osób zapewne zastanawia się, jak urządzić małą łazienkę w bloku lub własnym domu, tak, aby była szczególnym miejscem w naszej domowej przestrzeni. Zaaranżowanie pełnoprawnej, funkcjonalnej i nowoczesnej łazienki na małym metrażu wcale nie jest czymś niemożliwym. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
NOWOCZESNA ŁAZIENKA W WERSJI MINI
Często jest tak, że zachwycamy się przepięknymi aranżacjami wielkich, przestronnych łazienek, które często zajmują powierzchnię naszych trzech salonów w małym mieszkaniu lub kawalerki w bloku. Myślimy sobie, że taka stylowa łazienka jest dla nas nieosiągalna, i jedyne na co jesteśmy skazani, to tania armatura, nieatrakcyjna ceramika łazienkowa i ciągłe obijanie się o porozstawiane wkoło sprzęty. Wcale tak nie musi być! Wystarczy tylko trochę wyobraźni, aby zaadaptować większość rozwiązań modnych, drogich łazienek na swoje przysłowiowe „3 na 2 m”. Warto w takich przypadkach zdać się na pomoc specjalistów, którzy wybiorą najbardziej optymalne rozwiązanie waszej wymarzonej aranżacji małej łazienki.
CZARNA, SZARA, CZY MOŻE NIEBIESKA ŁAZIENKA?
Nie! W żadnym przypadku nie może to być żaden kolor poza białym. Biały kolor powoduje, że pomieszczenie wydaje się większe. Wizualne złudzenie sprawia, że biała łazienka postrzegana jest jako bardziej przestronna, gdzie panuje więcej miejsca. W żadnym przypadku nie może to być łazienka w kolorze czarnym, gdyż daje to nam zupełnie odwrotny efekt, pomimo, że zastosowanie czarnej wanny, umywalki lub płytek ściennych i podłogowych w pewnych proporcjach wygląda bardzo elegancko i szykownie, to w małych łazienkach nie sprawdzi się to najlepiej.
MAŁA ŁAZIENKA Z WANNĄ
Bardzo mały metraż wymusza na nas pójście na pewne kompromisy. Stąd też konieczność połączenia miejsca do kąpieli, które zazwyczaj dzieli się na wannę i strefę prysznicową. Tutaj dzięki zastosowaniu kompaktowej wanny, oraz nowoczesnej deszczownicy połączonej z baterią wannową, tworzymy kompleksowe rozwiązanie strefy kąpielowej. Możemy także zamontować dodatkowo funkcjonalny panel prysznicowy, aby dać jeszcze więcej możliwości w kategorii swobody kąpieli.
MAŁA ŁAZIENKA Z PRYSZNICEM
Osoby aktywne, które niekoniecznie lubią wylegiwać się godzinami w wannie pełnej wody, a potrzebują szybkiej, pobudzającej wizyty pod prysznicem, zapewne wybiorą poniższe rozwiązanie. Pełny panel prysznicowy z dodatkową deszczownią, oraz pojedyncza ścianka prysznicowa i odpływ liniowy zlicowany z powierzchnią płytek sprawdzi się w takim przypadku doskonale. Zwracamy jednocześnie uwagę, że w tym przypadku zastosowanie szarych płytek na ścianie i podłodze małej łazienki wpływa na jej klimat. Pomieszczenie wydaje się być „wyciszające”, a jednocześnie zaskakująco przestronne.
ŁAZIENKA NA PODDASZU
Pisaliśmy już o pomysłach na aranżację poddasza. Nie zabrakło tam także inspiracji na temat łazienek. Okazuje się, że zaadaptowanie poddasza na małą łazienkę dla profesjonalnych projektantów i architektów wnętrz, nie stanowi większego problemu.
Największym zmartwieniem w takich sytuacjach może być konieczność odpowiedniego przystosowania takiej przestrzeni pod względem doprowadzenia mediów i budowy systemów odpływowych oraz budżet przeznaczony na wyposażenie. Nie stoi więc nic na przeszkodzie, by mała łazienka na poddaszu miała w swoim wyposażeniu piękną wolnostojącą wannę i dyskretną strefę prysznicową.