Oświetlenie małej łazienki bez okna często jest niemałym wyzwaniem. Świadomość tego, że odpowiednio zaprojektowane oświetlenie nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, jak poranna toaleta czy wykonanie makijażu, ale też znacznie poprawia wygląd wnętrza, sprawia że przestaliśmy tę kwestię traktować po macoszemu. W dzisiejszym wpisie dowiecie się jak dobrze zaprojektować oświetlenie w łazience oraz na co zwrócić uwagę, wybierając oprawy do pomieszczenia o tak specyficznym mikroklimacie.
Oświetlenie małej łazienki bez okna
Niestety, ale nasza łazienka często jest pozbawiona naturalnego światła. Taka sytuacja występuje notorycznie nie tylko w mieszkaniach w bloku, ale też w domach jednorodzinnych, gdzie łazienki są zlokalizowane w centralnym miejscu w projekcie. Jednakże odpowiednio zaplanowane oświetlenie sprawi, że prawdopodobnie nikt nawet nie zauważy braku naturalnych promieni słońca.
Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia łazienki.
Wybieramy oprawy oświetleniowe o podwyższonym stopniu szczelności
Pierwszą ważną kwestią, która dotyczy każdej łazienki, jest fakt, że oprawy oświetleniowe dedykowane do łazienki muszą spełniać wymogi odpowiedniej szczelności, oznaczone parametrem IP. Stopnie szczelności dobieramy zgodnie ze strefami w łazience, które wyznaczane są według odpowiedniej odległości od urządzeń sanitarnych:
- strefa 1: przestrzeń do 2, 5 m nad wanna lub kabina prysznicowa, licząc od podłogi – IP45 i wyższe, obniżone napięcie 12 V. Oprawami oświetleniowymi, które spełniają te wymogi są modele IO 78 LED IP54, MR Side LED IP54 polskiej marki SternLight.
- strefa 2: wyznaczona jest w bliskim sąsiedztwie wanny / kabiny prysznicowej oraz umywalki, obejmuje obszar do 60 cm w każdą stronę: IP44, napięcie sieciowe 230 V. Przykładem jest oprawa oświetleniowa marki SternLight z linii Basicstern Round 1xGU10 IP44.
- strefa 3: oprawy z linii BasicStern Tube 1x GU10 230 V oraz BasicStern Spot 1x gu10 230 V.
Podział na oświetlenie ogólne i dopełniające
Podczas projektowania oświetlenia w łazience, ważne aby zadbać o obecność oświetlenia głównego oraz dopełniającego, które doświetla poszczególne strefy. W roli oświetlenia, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie sprawdzi się plafon, pojedyncza oprawa wisząca (np. jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnej formie) oraz niezastąpione i najpopularniejsze oświetlenie punktowe w postaci opraw wpuszczanych lub natynkowych.
Miejsce, które warto dodatkowo oświetlić to strefa umywalkowa przy lustrze. W tym przypadku również mamy dużo możliwości. Jeśli zdecydujemy się na pojedynczy punkt, należy umieścić oprawę nad lustrem. Lepszym rozwiązaniem są źródła światła umieszczone po obu jego stronach. Wtedy otrzymamy równomiernie oświetlone stanowisko, np. do wykonywania makijażu. Możemy postawić na kinkiety, albo oprawy wiszące. Ważne, aby zaplanować to już w fazie początkowej urządzania łazienki.
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych luster i towarzyszących im opraw oświetleniowych, jest lustro z oświetleniem LED. Propozycją IH jest produkt polskiej marki Miior – lustro MOON, w którym oświetlenie LED jest zintegrowane z taflą lustra. Co ciekawe, światło się uruchamia automatycznie i bezgłośnie w chwili, gdy pociągniemy lustro ku sobie. Dodatkowo, bliskość światła ułatwia zabiegi pielęgnacyjne. Ramy luster MOON występują w wariancie czarnym, chromowanym, złotym i miedzianym. Poza kolorem, można dobrać średnicę, barwę oświetlenia LED, a niektóre modele można dodatkowo wyposażyć w matę grzewczą, zapobiegającą parowaniu.
Oświetlenie relaksacyjne w łazience
Wspomnieliśmy już o podstawowej funkcji oświetlenia oraz dekoracyjnej. Warto powiedzieć również o tym, że za pomocą światła możemy kreować w łazience pożądany klimat. Jasne zimne światło jest dobre o poranku, kiedy potrzebujemy z nową energią wkroczyć w dzień, ale wieczorem pragniemy odpocząć od wszystkich bodźców i ukojenia zmysłów. W tym celu idealnie sprawdza się przyciemniona ciepła barwa ciepła.
Dlatego warto zainstalować w strategicznych miejscach taśmy LED w szczelnych profilach aluminiowych. Alternatywną są kinkiety zapewniające skupione światło. Przykładem jest oprawa MR Side mająca klasę szczelności IP54 oraz ruchome „klapki”, za pomocą których możemy kształtować kąt rozsyłu światła – indywidualnie góra – dół. Oprawy te także możemy ściemniać klasycznie (dowolnym ściemniaczem do LED na ścianie) lub bezprzewodowo za pomocą aplikacji CASAMBI.
Propozycje produktowe do aranżacji łazienki
-
SternLight Basicstern Round 1xGU10 IP44, czarny
-
SternLight BASICSTERN spot 1x GU10 230V, kolor biały
-
SternLight BASICSTERN spot 1x GU10 230V, kolor czarny
-
SternLight BASICSTERN tube 1x GU10, kolor biały
-
SternLight BASICSTERN tube 1x GU10, kolor czarny
-
SternLight io78 LED IP54, oprawa wpuszczana, kolor czarny
-
SternLight MR SIDE LED, oprawa naścienna, kolor biały
-
SternLight io78 LED IP54, oprawa wpuszczana, kolor biały
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję