Neon to popularna nazwa lamp wyładowczych, które świecą dzięki wyładowaniom elektrycznym oparów metali lub gazów. Metoda została opracowana w 1910 roku przez Francuza Georges’a Claude, a świecące tuby wykorzystywano do tworzenia reklam zewnętrznych. Po I wojnie światowej neony były już bardzo popularne w takich Europejskich metropoliach jak Paryż czy Berlin, ale także w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawiły się w drugiej połowie lat 20., a szczytowy okres ich wykorzystania przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Aktualnie obserwujemy wielki powrót neonów, które dzięki technologii LED mogą trafić do wnętrz domów i mieszkań, a neonowe napisy tworzą wyjątkową dekorację i punkt fokusowy pomieszczenia.
Powrót neonów
Popularność neonowych napisów przewidział Pinterest w swoim raporcie trendów na rok 2021. Według twórców raportu to generacja Z najchętniej będzie wprowadzać do swoich wnętrz jaskrawe, kolorowe światło. Dodatkowo, spersonalizowane napisy nadają aranżacji indywidualny charakter i często stanowią swojego rodzaju oświadczenie mieszkańca. Po roku od zakomunikowaniu przez Pinterest tego trendu, można zauważyć, że architekci coraz chętniej wykorzystują ledowe napisy w swoich projektach. Proponują je młodym i kreatywnym inwestorom, szukających ciekawych rozwiązań, a neon z pewnością stanie się stylowym punktem fokusowym przestrzeni.
Neonowa ikona – lustro ultrafragola
Nie tylko neonowe napisy są świetlną ciekawostką w nowoczesnych wnętrzach. Coraz większą popularność zyskuje reedycja podświetlanego lustra o falujących brzegach, zaprojektowanego przez najsłynniejszego przedstawiciela stylu Memphis – Ettore Sottsassa. Obiekt powstał w 1970 roku, a do jego wykonania posłużył opalizujący plastik i niklowane szło – wewnątrz ramy znalazły się różowe neony. Nazwę lustra można przetłumaczyć jako „ekstremalna truskawka”, co mało być zabawnym odniesieniem do zmysłowości projektu i tego jak można się poczuć patrząc na swoje odbicie.
Lampy zainspirowane przez neonowe tuby
Technologia tworzenia neonów inspiruje, również twórców designerskich marek oświetleniowych. W ofertach takich brandów jak Flos czy Brookis, można odnaleźć bardzo ciekawe modele opraw, stworzone ze szklanych rurek. Warto tu wymienić „splątany” żyrandol 2620 od Flos czy świecącą gwiazdę Puro Sparkle, czeskiej manufaktury Brokis.
Oświetlenie inspirowane neonami
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję