Louis Poulsen odświeża oświetleniowe ikony okresu mid-century

Louis Poulsen odświeża oświetleniowe ikony okresu mid-century

W świecie designu istnieją projekty, które nie tylko przetrwały próbę czasu, ale stały się prawdziwymi ikonami. Duńska marka Louis Poulsen doskonale rozumie wartość dziedzictwa designu i odważnie podchodzi do odświeżania opraw oświetleniowych z lat 40. i 50. XX wieku. Każdy z tych modeli to nie tylko lampa, to opowieść o przywracaniu życia dziedzictwu przeszłości, o subtelnym wprowadzaniu zmian i o zachowywaniu integralności pierwotnego projektu. Przyjrzyjmy się, jak ikoniczne modele lamp Louis Poulsen nadal inspirują i zachwycają, łącząc wieczną elegancję z nowoczesnym wzornictwem. Oto historia rewitalizacji klasyki w świecie oświetlenia.

Louis Poulsen lampy

Inspirowane światłem. Wyjątkowe aranżacje z oprawami SternLight

AJ – duński klasyk w kolorze

Pierwotnie stworzona dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1957 roku, lampa AJ jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Arne Jacobsena. W początkowym okresie, rodzina produktów obejmowała lampę podłogową, lampę ścienne, lampę stołową oraz mniejszą lampę stołową, a także lampę stołową zaprojektowaną do montażu na stole. W holu hotelowym lampy ścienne AJ, układały się w eleganckie rzędy, tworząc nie tylko doskonałe oświetlenie, ale także dodając wyjątkowego uroku przestrzeni.

Lampa AJ wyróżnia się ikonicznym, graficznym wyrazem, który doskonale koresponduje ze stylem projektowym Jacobsena, wyróżniając się spośród innych elementów wystroju hotelu SAS Royal, które cechuje bardziej łagodna krągłość. Jej klasyczny i ponadczasowy design sprawia, że idealnie komponuje się z każdym rodzajem wnętrza, a przez lata paleta kolorów dostosowywana jest do najnowszych trendów w aranżacji wnętrz. AJ to nie tylko symbol duńskiego designu, ale także niezmiennie piękny element każdego pomieszczenia.

Louis Poulsen lampy

Panthella od Louis Poulsen – Ikona designu od lat 70. do współczesności

Nowy blask VL

Vilhelm Lauritzen, znany funkcjonalista i architekt, jest twórcą Folkets Hus, położonego w dzielnicy Vesterbro w Kopenhadze. Pierwotnie ten budynek został zaprojektowany i wybudowany jako siedziba Duńskiego Ruchu Robotniczego, a otwarty w 1956 roku. Obecnie pełni funkcję sali koncertowej i nosi nazwę Vega. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że jest przykładem gesamtkunstwerk, czyli projektu, w którym Lauritzen zaprojektował absolutnie wszystkie elementy wewnątrz budynku – od klamek i schodów, przez gniazdka elektryczne, aż po meble i lampy.

Lampa VL 56 Pendant to jedna z lamp, które Vilhelm Lauritzen stworzył specjalnie dla Vego. Do dnia dzisiejszego wiszą one nad drewnianym barem, który sąsiaduje z salą koncertową. Zarówno wersje chromowane, jak i mosiężne zostały ponownie wprowadzone na rynek w 2023 roku, po drobnych dostosowaniach i ulepszeniach. Te lampy kontynuują swoją historię jako nie tylko element dziedzictwa architektonicznego, ale również jako ikony designu.

Louis Poulsen lampy

Ulubieniec architektów: Lampa PH Louis Poulsen w nowych kolorach

Klasyczna elegancja PH

Lampa PH Luna, pierwotnie wprowadzona na rynek w 1939 roku, była znana pod nazwą „Natbordslampen”, nadaną jej przez jej projektanta – Poula Henningsena. Charakterystyczna krzywizna nóżki nadaje lampie PH Luna jej rozpoznawalny charakter, a wykończenie szczotkowanego mosiądzu stanowi delikatny i klasyczny akcent w zestawieniu z kloszami z opalowego szkła. Oryginalna wysokość lampy wynosiła 230 mm, jednak w nowej wersji została zwiększona, co rozszerza zakres jej możliwego zastosowania.

Louis Poulsen lampy

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków