Gdy zieleń wkrada się do wnętrza przez duże przeszklenia, stając się jego naturalnym dopełnieniem, możemy być pewni, że znaleźliśmy się w miejscu, które otuli wszystkie nasze zmysły. Tym razem architektki prowadzące pracownię P2 Design – Pikiel & Piltz postawiły na modny styl japandi, który choć powstał na kanwie dwóch odległych geograficznie kierunków, stanowi jedną z najbardziej harmonijnych kompozycji. To tu powściągliwy minimalizm charakterystyczny dla Japonii, zanurza się w ciepłej atmosferze, którą zawdzięczamy elementom zaczerpniętym ze stylu skandynawskiego.
,,Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu”.
,,Myślenie architekturą”
Peter Zumthor
Oaza przytulności
Dom zaprezentowany w dzisiejszym wpisie znajduje się na przedmieściach Warszawy. Jego zielone otoczenie doskonale współgra z zaproponowaną przez architektki aranżacją. Dominującymi cechami projektu są spokój, ład i harmonia. Choć wnętrze może momentami sprawiać wrażenie ascetycznego, dzięki dużej ilości drewna jest bardzo przyjazne i przytulne. Jego nieskomplikowaną urodę podkreślają proste linie, spokojne barwy oraz naturalne materiały cechujące się dużą odpornością na upływający czas.
Zamiast wielobarwnych wzorów, gra toczy się w obrębie zróżnicowanych faktur oraz form geometrycznych (co szczególnie widać w obrębie doboru mebli w salonie i jadalni). Umiejętne żonglowanie raz płaskimi, innym razem frezowanymi powierzchniami, wzbogaca wizualną stronę wnętrza oraz pozwala światłocieniom ukazać cały swój potencjał. Otwartą, niczym nieskrępowaną przestrzeń podkreśla ograniczona ilość mebli i bibelotów. Znajdziemy tu dokładnie to, czego potrzebujemy do życia, ale w najlepszym wydaniu.
Minimalizm udomowiony
Sercem domu jest przestronna strefa dzienna. Życie domowników rozgrywa się wokół dużego monolitycznego stołu. Jego naturalny wręcz ,,ciosany” design dopełniają czarne krzesła. W tle znajduje się minimalistyczna kuchnia z wyspą. Jej geometryczną formę podkreśla frezowanie na wyspie oraz płytki w stylu ,,kit kat” na ścianie nad blatem.
Propozycje naszego stylisty
W projekcie głównym źródłem światła są minimalistyczne listwy LED wbudowane w sufit. W bardziej strategicznych miejscach, na przykład nad stołem, przy łóżku, albo w strefie umywalkowej w łazience pojawiają się dodatkowe punkty zapewniające bardziej skupione światło oraz przyjemniejszy klimat. Ich ważnym zadaniem jest również subtelne dekorowanie wnętrza. Naturalny charakter projektu podkreślają rośliny wyeksponowane w ceramicznych donicach.
Propozycje naszego stylisty
Przedpokój w stylu japandi
Przedpokój również zachwyca. Oczywiście efekt ,,wow” udało się osiągnąć dzięki oszczędnym środkom wyrazu, hołdując dewizie ,,less is more”. Tu, podobnie jak w większości pomieszczeń, na podłodze znalazły się deski. Jednak drewno pojawia się także w mniej oczywistej formie – na suficie w postaci modnych lameli, pomiędzy którymi są zainstalowane listwy LED.
Innym inspirującym zabiegiem jest lustro na całej ścianie, które nie tylko optycznie powiększa pomieszczenie, ale też dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu, w pewnym sensie pełni rolę dodatkowego okna a więc i rozjaśnia wnętrze.
Ściana z lustrem ukrywa w sobie drzwi do przedsionka domu, gdzie zostało zastosowane lustro weneckie i widać, co dzieje się w domu.
Minimalistyczny charakter aranżacji dopełniają drzwi bez ościeżnic, których obecność zdradzają jedynie czarne geometryczne klamki. Warto zwrócić uwagę także na oryginalne wejście na klatkę schodową zintegrowane z domową biblioteczką.
Propozycje naszego stylisty
Łazienka w duchu organicznym
Płynnym krokiem przechodzimy do wąskiej, ale wysokiej łazienki. Motywem przewodnim aranżacji – tak jak w pozostałej części projektu – jest drewno. Tym razem architektki zdecydowały się na ceramikę bardzo udanie reprezentującą ten naturalny materiał. Całość urozmaicają płytki w kontrastowy wzór lastryko oraz mozaika w strefie umywalkowej oraz kąpielowej. Jej geometryczny prosty wzór składający się ze smukłych ,,sticksów” przełamuje lustro o organicznej formie. Całość uzupełnia minimalistyczna ceramika, czarna armatura oraz ławeczka w stylu japandi.
Propozycje naszego stylisty
P2 Pikiel & Piltz to połączenie dwóch marek od wielu lat obecnych na trójmiejskim rynku. Jak same mówią, suma różnorodnych doświadczeń pozwala im jeszcze lepiej robić to, co kochają – projektować wnętrza. Ich praca obejmuje tworzenie wnętrz prywatnych, usługowych oraz użyteczności publicznej. Projektują kompleksowo – od indywidualnych konsultacji przez dokumentację techniczną, wykonawczą, aż po pełen nadzór nad realizacją. Co ważne, dysponują bazą sprawdzonych wykonawców z różnych branż oraz posiadają doświadczenie we współpracy zdalnej. |
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję