Eklektyzm oczami architektki Hanny Pietras | IH - Internity Home

Eklektyzm oczami architektki Hanny Pietras

Nie od dziś mówi się o stylu skandynawskim, japandi, loftowym, czy mid-century modern we wnętrzach. Czasem trudno zdecydować się na jeden z nich, nie lubimy przecież ograniczeń. Co się więc stanie, jeśli chcemy uzyskać estetykę projektu, która łączy elementy wszystkich z nich — a może i więcej? Odpowiedzią jest styl eklektyczny, który wywodzi się z wielu kierunków wnętrzarskich, sztuki i form dekoracyjnych. To właśnie nim od lat zafascynowana jest architektka Hanna Pietras, która opowie nieco więcej o jego historii, o tym jak jest dziś postrzegany oraz co tak naprawdę sama w nim uwielbia!

 

Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Foto: Follow The Flow Studio
Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Foto: Follow The Flow Studio

Filozofia i greka

 

Termin „eklektyzm” pochodzi od greckiego słowa „eklektikos”, które luźno oznacza „wybierać najlepsze”. Był początkowo używany w filozofii do opisania procesu wybierania najlepszych z szeregu argumentów w celu sformułowania własnych. Pomysł przeniósł się do architektury pod koniec XIX i na początku XX wieku. Zamiast trzymać się jednego ruchu architektonicznego, takiego jak neoklasycyzm, neogotycki czy bizantyjski, architekci wybrali elementy z różnych stylów, aby stworzyć zupełnie nowy kierunek stylistyczny. W końcu ta filozofia projektowania została przeniesiona do świata wystroju wnętrz. A jak dzisiaj postrzegany jest eklektyzm?

 

Staje się coraz bardziej pożądany i uznany. Jeszcze do niedawna był postrzegany jako styl hipsterski, bałaganiarski. Teraz coraz więcej Klientów wręcz marzy o stylu eklektyczny u siebie we wnętrzu.

Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Monika Ledzion Foto: RASPBERRY WORKSHOP

„Jest to w moim odczuciu styl, który pozwala na posiadanie prywatnych rzeczy, wkomponowanych we wnętrze. Dzięki niemu nie musimy się stresować, czy dany obraz, mebel po babci czy zabytkowy dywan pasują, bo jeśli ja na etapie projektu wiem, jakie pamiątki i meble Klienci zabierają ze sobą do nowego domu to potrafię ubrać je w całość z nowym wnętrzem” mówi architektka Hanna Pietras.

Kształty, kolory, materiały, faktury

Eklektyzm różni się od większości stylów, ponieważ naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, co możemy stworzyć we wnętrzu.

„Trzeba mieć wyczucie i otwartość. Na pewno znajomość innych stylów, mebli, materiałów wykończeniowych bardzo pomaga, bo dzięki nim możemy żonglować pomysłami. Być odważniejsi i pewniejsi swoich wyborów” dodaje architektka.

Biorąc to pod uwagę, istnieją pewne elementy, które są konsekwentnie używane w eklektycznych wnętrzach.

  • Mieszanie kolorów, tekstur i wzorów

W eklektycznej przestrzeni powszechne są akcenty nasyconej kolorystyki, podobnie jak mieszanie i dopasowywanie różnych tekstur i wzorów.

  • Połączenie starego i nowego.

Nierzadko zdarza się, że oglądając eklektycznie zaprojektowaną przestrzeń, obok tych nowoczesnych brył znajdują się zabytkowe meble. Zarówno w starych, jak i nowych sofach, czy komodach znajdzie piękne detale, a przeplatanie ich między sobą daje piękny kontrast.

  • Uznanie wpływu kulturowego

Eklektyczny design jest często inspirowany światowymi wpływami. Style projektowania różnią się w zależności od kraju, podobnie jak kultury. Łączenie pięknych elementów jednej kultury, z szacunkiem i bez zawłaszczania, z inną, to świetny przepis na jedyną w swoim rodzaju przestrzeń.

Wnętrza eklektyczna są swobodne, ukierunkowane na człowieka, z nutką sentymentalizmu, piękne i ponadczasowe. One nam się prędko nie znudzą, ponieważ są zaprojektowane pod nas, pod nasze indywidualne oczekiwania i upodobania. Styl eklektyczny nie lubi bylejakości. Na pierwszy rzut widać, czy zaprojektowane materiały i meble są dobrej jakości. Eklektyzm nie polega na łączeniu przypadkowo znalezionych form, kolorów, czy materiałów a na umiejętnym doborze elementów.

 

Eklektyzm we wnętrzach

Dla Hanny Pietras eklektyzm kojarzy się z „Wolnością, swobodą w projektowaniu, indywidualizmem, a przede wszystkim postawieniem człowieka w najważniejszym punkcie.  W moim odczuciu najpiękniejsze wnętrza to te, które mają duszę i czuć kto w nich mieszka”.

Eklektyczny wystrój wnętrz polega na zaprezentowaniu swojej osobowości w pomieszczeniu. Nie wyznaczajmy sobie zbyt wielu granic dla swojego domu w stylu eklektycznym. Uwolnijmy się od twardych reguł związanych z tradycyjnym wystrojem wnętrz. Tej zasady trzyma się Hanna Pietras w swoich projektach.  A dlaczego to właśnie styl eklektyczny tak bardzo przypadł jej do gustu?

„Uwielbiam wnętrza w stylu mid-century modern. Natomiast jest on bardzo wymagający i konkrety. Jest w nim swoboda projektowa, ale tylko w określonych ramach, a projektowanie nie lubi ograniczeń. Ja nie lubię ograniczeń. Kiedy przychodzi do mnie Klient – długo z nim rozmawiam. Okazuje się, że bardzo często nie potrafi określić jednym słowem tego, co mu się podoba, ponieważ pojawia się wiele kierunków. Eklektyzm ma tu wręcz zbawienny wpływ. On nie określa, nie definiuje” dodaje Pietras.

W eklektyzmie wszystkie „ruchy” są dozwolone. Każdy pomysł jest dobry, jedyna trudność polega na tym, ze trzeba umiejętnie spiąć wszystko w całość, a tutaj jest już potrzebne wyczucie i talent. Wnętrze nie może być „przebrane”.

Projekt: Hanna Pietras Architects, współpraca Anastazja Lukiewicz Foto: Follow The Flow Studio

 

Hanna Pietras Architects to powstała w 2012 roku butikowa pracownia architektury wnętrz – wyjątkowe miejsce na projektowej mapie Łodzi. W procesie twórczym Hanna Pietras kieruje się przekonaniem, że piękno i harmonia wymykają się skończonym definicjom, sztywnym ramom i ustalonym schematom. Lubi eksperymentować z kolorem i formą, przełamywać konwencje, łączyć style, inspirować się trendami, ale nie ulegać im. Projektuj wnętrza, które rezonują z energią ich właścicieli i pozwalają im czuć się w nich swobodnie. https://hannapietras.com/

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków