Drewniana kuchnia na pierwszy rzut oka kojarzy się z tradycyjnym domem, sielskością i przytulnością. Jednakże nie zawsze tak jest, bowiem wielu projektantów ciągle szuka nowych rozwiązań, dlatego ciągle mamy do czynienia z reinterpretacjami drewnianej kuchni, skutkiem czego powstają naprawdę ciekawe projekty. W dzisiejszym wpisie zaprezentuje Wam najciekawsze! Jesteście gotowi na dużą dawkę inspiracji okraszonych moim komentarzem? Jeśli tak to zapraszam!
Mała kuchnia z elementami ciemnego drewna
Pierwsza realizacja to dzieło biura projektowego ,,Kształt Rzeczy”. Później zobaczycie, że w większości zaprezentowanych w dzisiejszym wpisie kuchni, króluje jasne (miodowe) drewno. W tym przypadku jest inaczej i nie bez przyczyny tym projektem otworzyłam zestawienie. Tegoroczne Targi w Mediolanie pokazały, że obecnie to ciemny odcień drewna (na przykład orzech) wiedzie obecnie prym.
W tym projekcie ciemne drewno przełamano białymi frontami, które rozjaśniają nieduże wnętrze. Bardzo dobrym zabiegiem było zastosowanie przeszklenia w loftowym stylu, dzięki któremu do kuchni wpada naturalne światło. Ciekawym elementem aranżacji są błękitne płytki nad blatem ułożone w zygzak, które doskonale korespondują z drewnianą jodełką na podłodze.
Delikatny powiew Skandynawii
Kolejny projekt niewątpliwie jest utrzymany w nowoczesnym duchu. Mówi o tym zastosowana kolorystyka oraz widoczne zamiłowanie do prostych linii. Jednak jest coś w tej kuchni, co nieco przypomina nam skandynawski design… być może dzieje się tak za sprawą właśnie drewna, które jest szczególnie obecne w odmianie New Nordic stylu skandynawskiego, a może dzięki kultowym krzesłom Eamesów (model DSW), które często pojawiają się w projektach w scandi klimacie?
Styl skandynawski w ekskluzywnej odsłonie
Ściana nad blatem nie musi być nudna
Nowoczesna klasyka
A teraz jeden z moich ulubionych projektów zrealizowanych przez architekta Jacka Tryca. Sama zabudowa kuchenna jest w kształcie litery „L”. Jedna jej część (bardziej nowoczesna) jest w białym wybarwieniu, natomiast ta bardziej klasyczna z witrynami – właśnie drewniana. Ten nieoczywisty dialog łączy nowoczesna wyspa kuchenna i… klasyczny drewniany stół. Warto również zwrócić uwagę na wykończenie ściany nad blatem. W części nowoczesnej znalazły się wzorzyste płytki z kolekcji Azulej od Mutiny, a w klasycznej ponadczasowe drewno.
Otwarta kuchnia czy zamknięta? – sprawdzamy rozwiązania
Stwórz podobną aranżację
Nieśmiertelna klasyka w pistacjowym wydaniu
Projekt kuchni zrealizowany przez biuro architektoniczne Mikołajska Studio jest dowodem na to, że klasyka zawsze się obroni – nawet w pistacjowym wydaniu. Meble w większości pokryte tym modnym kolorem gdzieniegdzie łączą się z drewnem w naturalnym wybarwieniu. Elegancji kuchni dodają ciekawe płytki oraz zlew ceramiczny w angielskim stylu. Ciekawym rozwiązaniem wartym podpatrzenia jest mini stół jako naturalne przedłużenie kuchennego blatu. To doskonałe rozwiązanie do małych kuchni!
Aranżacja małej kuchni – TOP 10 projektów
Smak tradycji
Ta kuchnia po prostu musiała znaleźć się w naszym zestawieniu! Powód jest prosty. O ile dobrze się orientuję, o tyle takie kuchnie, zaraz obok białych wysoko – połyskowych, najczęściej pojawiają się w polskich domach. Drewniane meble w białym wybarwieniu z delikatnym frezowaniem i drewnianym blatem (najprawdopodobniej dębowym) to kwintesencja tradycyjnej estetyki. Białe płytki nad blatem imitujące tradycyjne kafle dodatkowo podkreślone ciemną fugą oraz obecne witryny jeszcze bardziej podkręcają sielski klimat.
Nasz stylista poleca
Niebanalne połączenie drewna, butelkowej zieleni i złota
A teraz dla odmiany coś mniej tradycyjnego, a bardziej w trendach. O połączeniu drewna, butelkowej zieleni i złota jest głośno dosłownie wszędzie! I nie bez powodu, bo jest piękne i stylowe! Dlaczego by więc nie wprowadzić go do kuchennych wnętrz? Do tego marmurowe detale i jesteśmy w domu!
SZAROŚCI SĄ PASSÉ, CZYLI WPROWADZAMY MODNĄ BUTELKOWĄ ZIELEŃ DO WNĘTRZ!
Ten moment, gdy spotyka się styl angielski, skandynawski i industrialny
Przyszła kolej na eklektyczną kuchnię, która jest doskonałym przykładem tego, że styl ten wcale nie jest synonimem łączenia elementów totalnie do siebie niepasujących. Eklektyzm we wnętrzach wymaga od nas szczególnego wyczucia smaku i pomimo pozornego chaosu jest trudny do wprowadzenia w życie. W tym projekcie wiodący skandynawski styl podkręcony przez elementy charakterystyczne dla starych kamienic, przełamano industrialnymi smaczkami, głównie w postaci oświetlenia. Natomiast ciężka zabudowa kuchenna przywołuje na myśl tradycyjne angielskie kuchnie. Ten projekt pokazuje, że drewno wcale nie musi pozostawać w naturalnym wybarwieniu, czy nawet białym, szarym, ale czasami warto postawić na coś bardziej awangardowego.
Podróż w czasie i przestrzeni, czyli kuchnia w stylu angielskim
Elegancja od podstaw
Drewno ponad wszystko
Kolejny projekt również zachwyca nieposkromionym eklektyzmem, ale jak widać w tym szaleństwie jest metoda….na udaną i przede wszystkim nietuzinkową aranżację. Połączenie wysokopołyskowych czarnych płytek, industrialnego oświetlenia, czerwonej cegły, drewna w postaci zabudowy kuchennej i oryginalnego stołu, dało w rezultacie niesamowity efekt.
Nowoczesny sznyt z drewnem i czernią w roli głównej
Kolejny projekt drewnianej kuchni imponuje przede wszystkim funkcjonalnością typową dla stylu, na który się zdecydowano. Mowa oczywiście o modernizmie. Dzięki jego umiłowaniu do prostych linii i kątów, udało się zgrabnie ograć okna znajdujące się w dość newralgicznym miejscu. Zrezygnowanie z dużej ilości kolorów jeszcze bardziej porządkuje przestrzeń i sprawia, że kuchnia staje się przestronna i przyjemna dla oka.
Powiew starych dobrych czasów w najlepszym wydaniu
Widzieliście nasz wpis na temat sztukaterii, które obecnie przeżywają swoją drugą młodość? Tak czy inaczej ta pełna wyrafinowania dekoracja wraca do łask. Poniższy projekt zrealizowany przez biuro architektoniczne Domagała Design jest doskonałym tego przykładem i pokazuje, że nawet w otwartym, nowoczesnym mieszkaniu można je zastosować. Kuchnię, która w tym projekcie jest otwarta na salon pełen sztukaterii, doskonale dopasowano do wystroju całego mieszkania. Ma w tym swój udział ponadczasowe drewno w formie parkietu i dolnych szafek kuchennych oraz tych wiszących w białym wybarwieniu ze zdobieniami przypominającymi właśnie sztukaterię.
Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu
Drewno w minimalistycznej formie
Po długim panowaniu duńskiego hygge i szwedzkiego lagom przyszła kolej na filozofię wabi – sabi, która przywędrowała do nas prosto z kraju kwitnącej wiśni. Jej sedno tkwi w odnalezieniu subtelnego, naturalnego piękna w niedoskonałości. To umiłowanie rzeczy prostych, skromnych i surowych – bez udawania i upiększania. Surowe drewno nadszarpnięte zębem czasu, z licznym sękami i pęknięciami doskonale wpisuje się w tę filozofię, dlatego może warto wziąć pod uwagę ten trend podczas aranżacji drewnianej kuchni?
Wabi – sabi, czyli mieszkania niedoskonałe – nowy trend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni
Nasze propozycje do drewnianej kuchni
Eklektyczna awangarda
Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak wygląda zderzenie nowoczesnego designu z tradycją – możecie to sobie zwizualizować poniżej. To już druga kuchnia zaprojektowana przez biuro Indoor. Przypadek? Nie sądzę! To wnętrze drewnianej kuchni znalazło się w moim zestawieniu, bowiem podobnie jak powyżej zaprezentowana realizacja tego biura, zachwyca nietuzinkowością i brakiem sztampy. Połączenie strojnej mozaiki od Bisazzy na zabudowie okapu, nowoczesnych mebli kuchennych po jednej stronie i z drugiej – tradycyjnych z drewna oraz dizajnerskich krzeseł, przełożyło się powstanie bardzo inspirującego wnętrza.
Kilka inspiracji z mozaiką na ścianie w roli głównej
Nietuzinkowe połączenie drewna i miedzi
Poniższy projekt również musiał znaleźć się w moim zestawieniu, ponieważ zawiera nietuzinkowe i niezwykle inspirujące połączenie drewna i miedzi. Na stonowanym białym tle wygląda ono jeszcze piękniej i bardziej wyraziście. Oprócz duetu, który szczególnie mnie zainteresował, wartymi uwagi elementami są ciekawe płytki znajdujące się zarówno na ścianie, jak i podłodze. Heksagony na ścianie nad blatem delikatnie imitujące marmur oraz płytki na posadzce ułożone w jodełkę, jeszcze bardziej podkręcają klimat tej kuchni. W tej aranżacji wykorzystano płytki od włoskiego producenta płytek Marazzi (marka dostępna w naszych showroomach).
Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę w białej kuchni
Kolejny projekt udowadnia, że drewno jest materiałem ponadczasowym, uniwersalnym i przede wszystkim niezwykle inspirującym. Dlaczego? Otóż jak widać pasuje do niemalże każdej stylistyki i sprawdza się w każdym wnętrzu, a inspiruje ze względu na to, że bez przerwy zachęca do tworzenia projektów, które mają z nim wiele wspólnego. Tak niewątpliwie było z powstaniem konceptu na płytki drewnopodobne. W poniższym projekcie takie właśnie odnalazły swoje miejsce na posadzce (te akurat są od Marazzi). Co sądzicie o tym projekcie? Podoba Wam się to zderzenie nowoczesnych form z „drewnianym parkietem” niczym z paryskich kamienic?
TOP 5 kolekcji płytek drewnopodobnych
A może płytki ułożone w jodełkę?
Drewniana kuchnia w lofcie
Zgrany duet architektów Sojka & Wojciechowski stworzył niezwykle kolorowy loft i właśnie za sprawą ciepłych barw i oczywiście tytułowego drewna w pewnym sensie udomowił ten rodzaj przestrzeni słynący z artystycznej wolności i swobody. Typowe dla stylu industrialnego szarości i lampy w dużej ilości świetnie grają z drewnem na ścianach i w kuchni. Ten projekt pokazuje moc sprawczą drewna i udowadnia, że odnajduje się w każdej stylistyce, zachowując jednocześnie swój indywidualny charakter.
Drewniana kuchnia w industrialnym klimacie
Drewno obecnie ma wielkie przewileje i wiele mu uchodzi na sucho. Kiedyś akceptowalne było tylko to doskonałe a dziś dzięki różnorakim trendom promującym pokochanie jego niedoskonałości w postaci licznych sęków, pęknięć, obdrapań, na przykład hitowego wabi – sabi, przemykamy oko na te niedociągnięcia, a nawet poszukujemy ich. Ta kuchnia pokazuje, że drewno w takim wydaniu prezentuje się doskonale w industrialnym klimacie. Ciekawe płytki od marki Bardelli (dostępne u nas) oraz przeszklenie dodatkowo podkręcają aranżację.
Przeszklenia we wnętrzu – przegląd projektów
Drewniana kuchnia w etno klimacie
Poniższy projekt również pokazuje zamiłowanie do drewna, które wcale nie musi mieć doskonałej formy. Ponadto odczarowuje pogląd mówiący o tym, że najlepszym wyborem do polskiej kuchni jest drewno dębowe. Wcale nie! Aranżację kuchni dopełniają oryginalne złote lampy zakończone kloszami przypominającymi żarówki oraz stół z blatem wyglądającym jak dwie zbite deski unoszące się na metalowej konstrukcji. Minimalizm prowadzący dialog z Naturą w etno klimacie może być fascynujący, prawda?
Bohema artystyczna w przestrzeni kuchennej
Wąska i niewielka kuchnia również może być stylowa. Nie wierzycie? Zobaczcie poniższą realizację. Panujący tu ciekawy minimalizm sprawił, że wnętrze nabrało przestronności i światła. Przeważający biały kolor wzbogacono drewnianymi i marmurowymi detalami. Na korzyść projektu działają również zastosowane oprawy wpuszczane, które dzięki swojej nienarzucającej się formie, nie przytłaczają małego pomieszczenia, a doświetlają je dodając mu optycznie dodatkowych metrów kwadratowych. Przysłowiową „kropką nad i” jest obraz Hieronima Bosha, który doskonale odnajduje się we wnętrzu wiekowej kamienicy.
Doskonałe światło w minimalistycznej formie
Drewniana kuchnia w nowoczesnej odsłonie
Przyszła kolej na najpopularniejszy projekt kuchni na Pintereście w 2017 roku. Czym zdobył serca milionów fanów? Moim zdaniem siła tej kuchni tkwi w prostocie. Brak przekombinowania, nieprzesadny minimalizm i przede wszystkim nadzieja na to, że nawet niewielka kuchnia może wyglądać naprawdę stylowo i nowocześnie. Być może swoją cegiełkę do popularności tego projektu dorzucił trend na dwukolorowe szafki kuchenne? A w tym przypadku – połączenie czerni i drewna naprawdę robi wrażenie!
Skandynawii czar
Na deser biała kuchnia w drewnie, której niewątpliwie najbliżej do skandynawskiego klimatu. Oryginalne meble kuchenne z bielonych desek, które nawiązują do podobnie wykończonego sufitu, decydują o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Do tego biała cegła na ścianie nad blatem, oryginalne lampy kontrastujące z ogólnym wystrojem i możemy poczuć się jak w domu na Północy Europy.
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję