Jak przygotować się do remontu łazienki? Rady architekta i kurs projektowania | IH - Internity Home

Jak przygotować się do remontu łazienki? Rady architekta i kurs projektowania

To jak będzie wyglądać łazienka idealna dla każdego będzie oznaczać coś innego – jest to oczywiście rzecz gustu. Jednak jeżeli chodzi o jej podstawowe wyposażenie, zazwyczaj wygląda ono w ten sam sposób. Ważne więc by stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się komfortowo. Trafiona aranżacja łazienki sprawi, że niezależnie od naszego nastroju, docenimy intymne miejsce pozwalające odciąć się od całego świata poprzez na przykład gorącą kąpiel lub ożywczy prysznic.

O tym jak zaprojektować łazienkę idealną przeczytacie właśnie w tym artykule, który powstał przy współpracy z architektkami Katarzyną Burak i Antoniną Sadurską z pracowni Fuga Architektura Wnętrz.

Jak przygotować się do remontu łazienki?

Budżet

Najważniejszym aspektem jest określenie budżetu. Powinniśmy ustalić kwotę jaką chcemy przeznaczyć na remont. To pozwoli nam na określić z jakiej półki cenowej możemy wybrać produkty.

Wybór stylu

Dzięki inspiracjom, które na pewno długo zbieraliście obserwując Instagrama, Facebooka lub Pinteresta macie już sprecyzowany swój styl. Ważnym aspektem jest również dobór odpowiednich kolorów, w których czujecie się dobrze oraz rodzaj materiałów. Stworzenie moodbordu, czyli zestawienie ze sobą próbek materiałów w showroomach wnętrzarskich nakreśli ogólny zarys wnętrza. Dzięki temu można też zaobserwować jak dany materiał zachowuje się w świetle naturalnym i sztucznym, a także dotknąć faktury. W tym procesie również dobrze jest zwrócić się o pomoc specjalisty architekta.

Wymiarowanie

Przed przystąpieniem do projektowania należy łazienkę zmierzyć, sprawdzić odległości, wysokości, lokalizację przyłączy, grzejnika, dostęp do liczników i innych ważnych elementów. Zebranie rzeczywistych wymiarów jest kluczowe dla uniknięcia błędów i kolizji na etapie remontu.

Fuga Architektura Wnętrz

Układ funkcjonalny

Kolejny etap planowania łazienki to stworzenie układu funkcjonalnego. Czyli zaplanowanie strefy kąpielowej: prysznic czy wanna, gdzie ma się znaleźć miska WC, gdzie umywalka, grzejnik, pralka, przechowywanie. Jeżeli budżet mamy mocno ograniczony sugerujemy wykonywanie jak najmniejszej ilości przeróbek hydrauliki, bazowanie na istniejącym układzie przyłączy wodnych

Hydraulika – skorzystaj z wiedzy architekta

Wykonawca na pewno będzie w stanie potwierdzić czy WC jest w odpowiedniej odległości od pionów, czy możemy wykonać prysznic ze spadkiem w posadzce typu walk-in. Określamy czy możliwe jest wkucie baterii, tak aby zastosować rozwiązania podtynkowe które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Tutaj niezbędna jest wiedza techniczna doświadczonego wykonawcy remontu lub architekta.

Oświetlenie ma znaczenie

Elektryka, czyli odpowiednie zaplanowanie oświetlenie w łazience oraz gniazdek. Ponieważ bardzo często łazienki pozbawione są okien, a tym samym naturalnego oświetlenia, zaplanowanie sztucznego oświetlenia jest bardzo ważne. Dodatkowo potrzebujemy wyprowadzenia prądu jeżeli planujemy: ogrzewanie podłogowe elektryczne, maty do ogrzewania luster, aby nie parowały, oświetlenie dekoracyjnego LED pamiętajmy o tym na etapie planowania elektryki.

Meble na wymiar

Pamiętajmy, aby na pomiar umawiać się dopiero po ułożeniu płytek na podłodze i ścianach, tak aby stolarz mógł zebrać pomiar finalny, zgodny z rzeczywistością co do milimetra. Ważne aby sprawdzić czy otwieranie frontów nie będzie kolidowało z żadnymi wystającymi ze ścian i sufitów elementami: z grzejnikiem wiszącym na ścianie, z odstającą lampą sufitową itp.

Fuga Architektura Wnętrz

Podsumowując:

 • Omów rysunki techniczne z wykonawcą na żywo, a w trakcie rozmowy, zaznacz najistotniejsze elementy projektu.
 • Zrób listę produktów, które musisz zakupić wraz z estymowanym czasem ich dostawy. Sprawdź kiedy najpóźniej musisz zamówić poszczególne elementy, aby prace szły płynnie.
 • Podpisz z wykonawcą remontu umowę, w której określisz zakres prac, czas przeprowadzenia remontu oraz wysokość jego wynagrodzenia.
 • Podziel remont na kolejne etapy i po każdym z nich rób bardzo precyzyjny odbiór techniczny, aby uniknąć „zakrywania” błędów i ewentualnego problemu z cofaniem prac i wprowadzaniem poprawek.
 • Jeżeli coś pozostaje i nie będzie zmieniane to koniecznie należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie tych elementów – na pewno dotyczy to drzwi i odpowiedniego zabezpieczenia skrzydła drzwiowego i ościeżnic oraz ewentualnego okna.
 • Jeżeli planujemy w łazience wykonać coś niestandardowego, np. tapetę pod prysznicem, tynk dekoracyjny np. mikrocement zamiast płytek – upewnijmy się, że ekipa którą chcemy zatrudnić ma doświadczenie w wykonywania takich prac, wie jak to zrobić, ma udokumentowane realizacje z zastosowaniem tego typu technologii.

Jeśli temat projektowania bardzo Was interesuje lub jesteście studentami, chcielibyście poszerzyć wiedzę, polecamy kurs projektowania prowadzony przez doświadczone architektki z pracowni Fuga Architektura Wnętrz.

Dwudniowe stacjonarne szkolenie 14-15.01.2023, odbędzie się w showroomie Internity Home przy ul. Duchnickiej 3. Podczas kursu poznacie pracę projektanta od kuchni, zdobędziecie wiedzę w sposób praktyczny poparty wieloma przykładami z życia pracowni.

Po kursie będziecie potrafili:

 • dobrze zaprojektować układy funkcjonalne
 • zrealizować projekt łazienki w określonym budżecie

 • bezbłędnie zaprojektować elektrykę i hydraulikę

 • odpowiednio dobierać materiały wykończeniowe

 • unikać potencjalnych błędów

 • zrobić harmonogram zakupów i prac wykończeniowych

 

Zapisy trwają – ilość miejsc ograniczona >> KLIKNIJ!

 

 

 

Fuga Architektura Wnętrz

Od ponad 10 lat projektujemy wnętrza, a od 6 prowadzimy z sukcesami własną pracownię projektową. Obecnie nasz zespół składa się z 7 doświadczonych architektek, z którymi wspólnie tworzymy mocny team projektowy. Mamy na swoim koncie kilkaset zrealizowanych projektów łazienek, nadzorowałyśmy remonty zarówno we wnętrzach prosto od dewelopera jak i w starych kamienicach i przedwojennych domach gdzie konieczna była wymiana całej instalacji, a w trakcie remontu napotykałyśmy wiele niespodzianek które na bieżąco rozwiązywałyśmy.

 

 Ukończyły studia kierunkowe: Antonina zdobyła tytuł magistra sztuki na ASP kierunek Architektura Wnętrz. Podczas studiów była na stypendium na Politechnice Mediolańskiej, gdzie zgłębiała innowacyjne podejście do architektury wnętrz, w otoczeniu światowej sławy projektantów. Katarzyna – magister inżynier architekt wnętrz z dyplomem Politechniki Białostockiej na kierunku Architektura Wnętrz.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków