Bon appétit! Kuchenne trendy okiem stylisty Michała Gulajskiego

Bon appétit! Kuchenne trendy okiem stylisty

Kuchnia to miejsce, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło. Nie tylko ze względu na postęp technologii, ale także na nasz styl życia. O tym jak zmieniają się trendy w tym wnętrzu i czy istnieje klucz do zaaranżowania kuchni ponadczasowej, opowiedział stylista wnętrz Michał Gulajski.

 

Szara kuchnia
Szara kuchnia (Fot. mat. prasowe)

 

Redakcja: Odwiedzasz wiele miejsc, mieszkania i domy w różnych stylach. Jak zmieniają się nasze kuchnie? Jest jakaś tendencja, w stronę której zmierzamy?

Michał Gulajski: Zauważalną obecnie tendencją jest tworzenie inteligentnych kuchni. Chętnie wprowadzamy nowinki techniczne mające na celu zwiększyć funkcjonalność, ale i estetykę tych wnętrz. Tak naprawdę odwiedzane przeze mnie wnętrza odzwierciedlają styl życia domowników, ich przyzwyczajenia, potrzeby i poczucie estetyki.

Należy pamiętać, że pomieszczenia te tworzy się na lata, dlatego ważne jest stworzenie przede wszystkim tak zwanej bazy, której podstawowymi cechami będą ponadczasowość i uniwersalność, a dopiero potem stawiać na zmieniające się trendy.

Powoli odchodzi się od bezpiecznej bieli w kuchni, która szczególnie dobrze sprawdzała się w małych pomieszczeniach, optycznie powiększając przestrzeń oraz łatwo współgrając z każdym kolorem i stylizacją.

 

We wnętrzach to rok odważnych, którzy nie boją się wprowadzić do swojego otoczenia mocnych barw, granatów, burgundu, zieleni i złota, dużych matowych powierzchni (ściany i fronty szafek) uwieńczonych błyszczącymi dodatkami. Na koniec chciałbym dodać, że ocena estetyczna wnętrza jest względna, najważniejsze, aby w urządzonej kuchni komfortowo czuli się sami domownicy.

 

Pomysły na wykorzystanie złota we wnętrzach – sprawdź nasze moodboardy >>

 

Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Ażurowe szafki górne i złote detale to największe trendy w urządzaniu kuchni (fot. mat. prasowe)
Dekoracje do kuchni powinniśmy dobierać tak samo starannie jak do innych wnętrz (fot. mat. prasowe)

 

Red.: Jakie trendy będą nam towarzyszyć w tym sezonie?

M. G.: Nie jestem zwolennikiem podążania za trendami – wolę koncentrować się na bardziej ogólnych tendencjach i dążyć do tworzenia przestrzeni ponadczasowych. Jednak w tym sezonie pojawiło się kilka zjawisk wartych uwagi. Przede wszystkim – inspiracja stylem art deco i urban jungle.

Niezmiennie mile widziane są wysokiej jakości materiały i stonowana, oszczędna kolorystyka: granaty, czerń i złoto – które dodają przestrzeniom wyrafinowanej elegancji. Nie będziemy się jednak nudzić – ostatnio modne jest połączenie matowych frontów z błyszczącymi dodatkami oraz wszelkie geometryczne formy. Odchodzi się także od górnych szafek na rzecz ażurowych półek z wyeksponowanymi dodatkami, które dodają kuchniom lekkości. Jednak najważniejszym dla mnie trendem jest fakt, że podczas projektowania przestrzeni, w dalszym ciągu najważniejszy jest inwestor, jego styl życia i przyzwyczajenia.

 

szara kuchnia
Szara kuchnia w eklektycznym klimacie (fot. mat. prasowe)

 

Red.: Co tworzy klimat kuchni – jakie detale warto ukryć, a jakie pozostawić w zasięgu wzroku?

M. G.: Jak już wspomniałem, klimat wnętrza tworzą przede wszystkim jego właściciele, ich styl życia, celebracja posiłków i przyzwyczajenia – czyli to, co staram się zawsze przekazywać moim Klientom na początku współpracy. To cechy użytkowników determinują styl jaki będzie obowiązywał w kuchni.

W następnej kolejności atmosferę stworzą dobrze dobrane meble kuchenne i materiały wykończeniowe. Na pewno warto zastanowić się nad zakamuflowaniem dużego sprzętu AGD, na rzecz wyeksponowania małych i częściej używanych sprzętów. Unikalnego charakteru, a co za tym idzie – indywidualizmu, nadadzą także dekoracje, które mogą mieć również funkcje praktyczne. Nie muszą być to wyszukane i markowe akcesoria. Również pojemnik do przypraw w odpowiednim kolorze, o ciekawej fakturze i niepowtarzalnym kształcie, może dodać niepowtarzalnego uroku. Dlatego warto dobierać dodatki, nawet kuchenne, ze starannością. Konsekwencja, dobrej jakości materiały, ciekawie zestawione dodatki i spójna kolorystyka pozwolą cieszyć się kuchnią przez długi czas.

 

Szlachetne dekoracje w kuchni | Fot. mat. prasowe
Szlachetne dekoracje w kuchni | Fot. mat. prasowe
Złote dekoracje na tle matowych frontów | Fot. mat. prasowe
Złote dekoracje na tle matowych frontów | Fot. mat. prasowe

 

Red.: Jak szybko przeprowadzić metamorfozę kuchni?

M. G. : Podczas zmian w kuchni, należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy detal, który pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie – jeśli jest niewielkie i sprawi, że przebywanie w kuchni stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Metamorfoza ma wprowadzić jedynie kosmetyczne zmiany, bez narażania się na spore koszty i rewolucje remontowe.

Na początku należałoby się zastanowić, czy większość prac chciałaby się wykonać samemu, czy skorzystać z pomocy specjalistów i z jakim stylem wnętrz się utożsamiamy. To wpłynie na ogólny charakter kuchni, jej estetykę i kierunek działań.

 

Najszybsze zmiany można osiągnąć poprzez przemalowanie ścian/płytek i frontów szafek, wymianę blatu, uchwytów w szafkach, dekoracji ściennych, czy naczyń codziennego użytku. Istotnym elementem jest także dobrze dobrane oświetlenie.

 

Łatwy sposób na metamorfozę mieszkania | Wygraj tapety Harlequin!

 

zielona kuchnia
proj. ArtPartner Architects

 

Red.: Jak wyglądała najpiękniejsza kuchnia, w której miałeś przyjemność pracować?

M. G.: Miałem przyjemność odwiedzić wiele wspaniałych kuchni, ale ta, która utkwiła mi najbardziej w pamięci, znajduje się w Berlinie. Pracowałem przy niej w ubiegłym roku i jak się niedawno okazało, jej rozwiązania, ergonomia i estetyka wyprzedzały trendy, które dopiero niedawno zaczęły się pojawiać na międzynarodowych targach.

Nowe technologie, brak szafek górnych na rzecz ażurowych półek eksponujących wysokiej jakości szkło, a przede wszystkim matowe powierzchnie frontów, welur i złote wykończenia bardzo mnie urzekły. Całość nawiązywała do stylu art deco, którego głównymi cechami są dyscyplina kolorystyczna i wysokiej jakości wykończenia. Zakochałem się w tej estetyce, tym bardziej, że mam słabość do minimalizmu, koloru niebieskiego i… celebrowania posiłków poza domem. Tak zaprojektowana kuchnia była dla mnie dziełem sztuki użytkowej.

 

Zobacz cały projekt apartamentu w Berlinie >>

 

proj. Michał Gulajski, zdj. Piotr Mastelarz
proj. Michał Gulajski, zdj. Piotr Mastelarz

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków