Jak wybrać szafkę pod telewizor, by była funkcjonalną ozdobą salonu
Magdalena Bielicka i Maria Zrzelska-Pawlak | Pracownia Magma; Zdjęcia: Hanna Połczyńska (www.kroniki.studio).

Jak wybrać szafkę pod telewizor, by była funkcjonalną ozdobą salonu

Strefa relaksu, aranżowana w przestrzeni dziennej naszych domów, zazwyczaj organizowana jest wokół ściany telewizyjnej. Mimo, iż ekrany w większości wiszą na ścianie, komody TV nadal pełnią istotną rolę w urządzaniu salonu. Mebel ten może nie tylko ukryć inne sprzęty multimedialne, z których korzystamy, ale i dopełnić styl wnętrza. Jednak podczas wyboru odpowiedniej szafki RTV, powinniśmy wziąć również pod uwagę gabaryty i dopasować je do wielkości pomieszczenia. Dziś podpowiemy jak wybrać szafkę pod telewizor i na co zwrócić uwagę. 

proj. Dobry Układ Sandra Białkowska | fot. Studio Prototypownia

Strefa dzienna – jak ją urządzić | Najciekawsze projekty architektów

Jak wybrać szafkę pod telewizor – wymiary

Szafka o wysokości około 50-60 cm od podłogi, pozwoli na wygodne oglądanie telewizji, siedząc na sofie w naturalnej pozycji. Przy takim rozwiązaniu telewizor pozostanie na wysokości wzroku, bez zbytecznego obciążania karku. Należy pamiętać, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu osoby siedzącej przed nim. Wpływa to na komfort i zdrowie oglądającego. Minimalna szerokość szafki powinna uwzględniać wielkość sprzętu RTV i kilku a najlepiej kilkunastocentymetrowy zapas z każdej strony. Ważne jest, by urządzenie nie wystawało poza granice mebla, ponieważ wprowadzi to dysproporcje wizualne. Głębokość szafki powinna więc mieć optymalnie 30-40 cm, jednak jeśli ma pomieścić jeszcze sprzęt audio czy wideo, głębokość powinna być dopasowana do sprzętów, jakie chcemy z tym meblem połączyć.

Projekt: Czeczko Design Studio | https://www.instagram.com/czeczko_design/ | Zdjęcia i stylizacja: Diana Bagińska, Agata Glińska

Stoliki kawowe i pomocnicze – jak wybrać, by spełniały swoją funkcję

Funkcjonalność

Przy doborze odpowiedniego modelu szafki warto przewidzieć możliwą wymianę sprzętu na nowszy model za kilka lat. Jeśli telewizor jest zawieszony na ścianie, należy na etapie budowy domu lub wykończenia mieszkania wprowadzić w ścianę wpust i umieścić w nim przepust kablowy. Dzięki temu wiszące kable zostaną ukryte w powierzchni ściany i nie będą rzucały się w oczy. Umiejscowienie gniazdka względem tylnej ścianki mebla też ma tu istotne znaczenie. Cofnięcie tylnej ścianki i nóg w szafce umożliwi dosunięcie mebla do ściany i nie będzie kolidować z lokalizacją gniazdka czy listwą przypodłogową.

Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Odpowiednia szafka powinna mieć zapewnioną cyrkulację powietrza, aby sprzęt się nie przegrzewał.  Przy szafkach RTV z szufladami z pełnym wysuwem warto przykręcić szafkę do ściany. Dlaczego? Dzięki temu zyskujemy pewność, że mebel nigdy się nie przewróci, nawet przy pełnym obciążeniu szuflad. 

Ściana telewizyjna – najciekawsze materiały wykończeniowe!

Projekt: Miśkiewicz Design Architektura Wnętrz; Zdjęcia: Łukasz Zandecki

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków