Bliźniak z lat 20. zaprojektowany przez architekta Romualda Gutta, zlokalizowany na Starym Żoliborzu został przebudowany przez warszawską pracownię architektoniczną TZA. Dom wyróżnia się oryginalną elewacją z cementowej cegły, która należała do ulubionych materiałów budowlanych twórcy tego budynku. Architekci stworzyli niezwykle komfortowy rodzinny dom dla Inwestora, który mieszkał w różnych stronach świata, a obecnie zapragnął stworzyć swój azyl w jednym z piękniejszych zakątków Warszawy.
Przemiana została przeprowadzona niezwykle delikatnie, z szacunkiem do historycznej architektury domu. Budynek jest pod ochroną konserwatora, dlatego ingerencja w oryginalną formę jest prawie niewyczuwalna. Dom od frontu praktycznie nie różni się od pierwotnego projektu, chociaż ceglana elewacja była mocno zniszczona, więc po wykonaniu izolacji, odtworzono ją wraz detalami. W momencie rozpoczęcia prac, w środku były dwa odrębne mieszkania. Zadaniem architektów była gruntowna modernizacja domu, obejmująca ich połączenie w spójną całość. Od strony ogrodu ujawniają się współczesne elementy – przeszklony kubik jadalni, duże okna części rekreacyjnej, mieszczącej się w piwnicy, oraz oranżeria z tarasem na pierwszym piętrze.
W trakcie prac remontowych zdecydowano się na adaptację i powiększenie poddasza. Wysokość została zrównana z bliźniakiem obok, który odnowiono kilka lat wcześniej.
Ciekawym zabiegiem architektonicznym była również decyzja o pogłębieniu piwnicy. Stworzono tu strefę rekreacyjno-treningową dla mieszkańców – miłośników wspinaczki. Znajduje się tu także sauna z łazienką oraz całe zaplecze techniczno-gospodarcze domu.
Modernizacja
Właściciel kład duży nacisk, aby dom posiadał nowoczesne instalacje, zmodernizowane zgodnie ze współczesnymi wymogami energooszczędności. W tym ponad 100 letnim budynku sprawa nie była łatwa i stanowiła duże wyzwanie dla architektów.
– Ostatecznie przeprowadziliśmy pełną termomodernizację, izolując dom od zewnątrz i odtwarzając elewację ceglaną wraz ze wszystkimi detalami – zauważa Aleksandra Targońska.
Nowe wnętrza
Architekci z pracowni TZA na początku mieli zająć się tylko przebudową, jednak Inwestor zdecydował się na powierzenie im prac również we wnętrzu. Projektantom bardzo zależało, aby przestrzeń nawiązywała do pierwotnych form budynku. Pomimo przekształceń w układzie funkcjonalnym perfekcyjnie zachowano we wnętrzach nastrój przedwojennej architektury.
Nasza praca obejmowała także wnętrza, w tym drewnianą klatkę schodową, która dzięki owalnej duszy łączy widokowo poszczególne poziomy domu. Materiały i detale wnętrz (dębowe parkiety, zaoblone narożniki, mosiężne okucia, płytki cementowe w przedsionku) nawiązują do modernistycznych korzeni domu i dzielnicy.
Każdy zakamarek domu jest perfekcyjnie wykorzystany i zaprojektowany. Architekci poświęcili mnóstwo zaangażowania w stworzenie funkcjonalnego, eleganckiego i ponadczasowego wnętrza. Z niezwykłą starannością dobrano meble jaki i oświetlenie. Wszystkie te czynniki sprawiają że stworzona aranżacja tworzy przytulny i nastrojowy domowy klimat.
Projekt – TZA
Zdjęcia – Marcin Grabowiecki,
Stylizacja – Eliza Mrozińska.
Projekt powstał przy współudziale Daniela Małka oraz Magdaleny Zalewskiej (wnętrza)
Nad realizacją czuwał Mariusz Kałucki (Art-Bud Construction Management).
TZA autorska pracownia Aleksandry Targońskiej i Marcina Zadrożnego. W 2016 roku do zespołu dołączył Daniel Małek. Ich specjalnością są projekty budynków mieszkalnych, domy jednorodzinne, a także wnętrza, choć pracowali także nad projektami biurowymi, budynkami administracji publicznej, a także obiektami w skali mikro. Szczególnie interesują ich projekty przebudów i gruntownych modernizacji. Zawsze szukają nietuzinkowych rozwiązań w każdym zleceniu dbając o funkcjonalność, harmonię, dobrą skalę i detal.
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję