Moda na apartamenty w starych kamienicach trwa w najlepsze a wraz z nią trend na styl francuski. Czym się charakteryzuje? Komu szczególnie przypadnie do gustu? I skąd w ogóle aż tak duże zainteresowanie architektów i projektantów wnętrz tym kierunkiem? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym wpisie.
Mieszanie w zabytkowej kamienicy na wagę złota
W szalonym świecie konsumpcjonizmu coraz bardziej doceniamy rzeczy niematerialne. A jeśli już coś wiąże się z przybytkiem spraw doczesnych, szukamy tej wartości dodanej, która czyni coś wyjątkowym. Nie bez powodu coraz częściej mówi się na przykład o ,,meblach z duszą”.
Z tego też może wynikać gorące zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym, a szczególnie tymi zlokalizowanymi w zabytkowych kamienicach. Ma to swoje przełożenie również na ceny takich mieszkań, które są coraz wyższe, a te po renowacji osiągają zawrotne sumy (choć rynek domów z historią dopiero się rozkręca).
Zanim weźmiemy się do remontu wiekowego mieszkania w kamienicy, na początku powinniśmy sprawdzić czy lub ewentualnie w jakim stopniu kamienica jest wpisana do rejestru zabytków. Aby uniknąć kosztownych niespodzianek, warto już na na etapie kupowania nieruchomości, skonsultować się z architektem wnętrz, który ma doświadczenie w tego typu projektach.
Mieszkanie w kamienicy – prestiż czy udręka?
Co mają wspólnego mieszkania w kamienicy ze stylem francuskim?
Omawiany dziś styl francuski doskonale pasuje do klimatu mieszkań w kamienicy. Mimo iż to doskonały duet, nie powinniśmy się ograniczać do stosowania tego kierunku tylko w przypadku, gdy mieszkamy w zabytkowym miejscu, bowiem styl paryski sprawdza się w każdym rodzaju zabudowy. W kamienicach styl francuski jest po prostu bardziej autentyczny i łatwiejszy do zaaranżowania, bowiem mamy cudowne, naturalne płótno do wykreowania klimatycznego miejsca w tym stylu.
W poniższym mieszkaniu zlokalizowanym w zabytkowej kamienicy udało się uratować jedynie piękne żeliwne grzejniki.
Styl francuski we wnętrzach – kompendium wiedzy
Elegancki styl francuski, choć wywodzi się z baroku, mało ma wspólnego z przepychem. Oczywiście znajdziemy tu mnóstwo elementów, które mogłyby wskazywać na zamiłowanie do luksusu, takie jak złoto czy marmur, ale dzięki upodobaniu tego stylu do symetrii oraz przytulności, wszystko jest na tyle wyważone, że mieszkanie urządzone w tym klimacie nikogo nie powinno onieśmielać.
Z czym łączyć marmur, żeby nie wyglądał przaśnie?
Nasz stylista poleca
Z nutą finezji
Wbrew pozorom styl francuski lubuje się w prostocie, którą jednak zawsze przełamuje nuta finezji. Prostym przykładem jest podłoga, która w mieszkaniach urządzonych w tej estetyce zawsze jest drewniana (przynajmniej w pokojach), jednakże nie są to zwykłe deski. Sposób ułożenia w jodełkę francuską lub węgierską jest wisienką na torcie, która decyduje o wytwornym klimacie miejsca.
Elegancja od podstaw, czyli deski podłogowe Charme Parquet
Ponadczasowe piękno jodełki
Przestrzeń… i jeszcze więcej przestrzeni
Styl paryski najlepiej odnajduje się w dużych przestrzeniach. Lubi dużą ilość światła, najlepiej tego naturalnego wpadającego do środka przez duże okna. Rzecz jasna, nie każdy dysponuje takim mieszkaniem. W takim przypadku również możemy dać się wykazać temu stylowi, stawiając na otwarte przestrzenie.
Wrażenie dużej przestrzeni dadzą nam jeszcze jasne kolory, w których styl francuski bardzo się lubuje. Mowa o nieśmiertelnych beżach, szarościach i bieli. Przy tym jednak muszę zaznaczyć, że ostatnio wcale nie jest to takie jednoznaczne, bowiem moda na welur, który doskonale sprawdza się w mieszkaniach urządzonych w tym klimacie oraz na mocne kolory, sprawia że architekci i projektanci wnętrz coraz częściej pozwalają sobie na drobne, tudzież większa odstępstwa.
10 najciekawszych połączeń we wnętrzach
W paryskim stylu
Styl francuski to nie tylko klasa, szyk i elegancja – to również przytulność
Aby wnętrze w stylu francuskim można było uznać za skończone, nie możemy zapomnieć o pożądanej przytulności, którą osiągniemy dzięki stosowaniu różnego rodzaju tekstyliów. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybierać produkty, na przykład tkaniny, bardzo wysokiej jakości. To pomoże nam uniknąć kiczu a wyczaruje pożądaną atmosferę.
W dążeniu do przytulności pomogą nam również piękne tapety, które z powodzeniem możemy stosować w stylu paryskim. Najbardziej pożądane modele to te o teksturze tkanin. Jeśli chodzi o wzór, to najlepiej sprawdzi się motyw kwiatów, albo charakterystyczne dla tego kierunku pionowe pasy.
Ciekawym elementem dekoracyjnym, który doskonale sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu paryskim są tapicerowane ściany a także okazałe zagłówki. W poniższym projekcie, zagłowie wykonano z zastanych w starym mieszkaniu drzwi skrzydłowych. Robi wrażenie, prawda?
Piękne tapety do pięknego wnętrza
Meble do wnętrz w stylu francuskim
Tutaj warto wspomnieć o tym, że omawiany w dzisiejszym wpisie styl ma dwie odmiany. Pierwszą z nich jest delikatny, lekko podstarzały styl prowansalsko-rustykalny, w którym królują subtelne, jasne kolory, pobielane (czasami nawet specjalnie postarzane, na przykład za sprawą przetarć) meble oraz pastele pod każdą postacią. Drugą formą jest styl ludwikowski, pełen przepychu, elegancji, wytwornego charakteru i luksusu.
Niezależnie od tego, w którym kierunku pójdziecie, w tym stylu warto stawiać na obłe formy, które sprawiają, że wnętrze jest bardzo eleganckie a przy tym nienachalne. Innym elementem, który szczególnie dobrze sprawdzi się w drugiej odmianie stylu paryskiego, są frędzle, które powoli wracają do łask, na przykład przy lampach, albo welurowych pufkach ze złotymi cokołami.
Paryski szyk!
Podczas aranżacji wnętrza, nie tylko w stylu francuskim, staraj się patrzeć na daną rzecz jako źródło pamięci (mowa tu oczywiście o zastanych przedmiotach lub tych z rynku wtórnego). Najlepiej jeśli są to artykuły bardzo wysokiej jakości, a najczęściej tak jest, bo skoro przetrwały próbę czasu i na dodatek pięknie się zestarzały, na pewno nie są byle czym. Takie przedmioty, na przykład meble mogą opowiedzieć nam historię danej rodziny, albo być sentymentalną pamiątką. W takich przypadkach nie przykładaj dużej uwagi do samego stanu wizualnego mebla czy też jego stylu, bowiem tutaj liczy się zupełnie co innego.
Płytki ze starą duszą
Smaczki we wnętrzach urządzonych w stylu paryskim
Styl paryski, nie tylko w architekturze, ale też na przykład w modzie, kojarzy nam się z elegancją, szykiem i ponadczasowością. Zadbajmy o to, aby wnętrze urządzone w tym klimacie, jak najwierniej odzwierciedlało te cechy. Pomogą nam w tym drobne detale, które ostatecznie złożą się na piękną całość. Mowa o eleganckich żyrandolach (jeśli masz duże mieszkanie, nie bój się używać tych o dużych gabarytach, może nieco przesadzonych).
Postaw na spektakularne oświetlenie
Innym elementem, który wpłynie pozytywnie na aranżację w tym stylu są gipsowe sztukaterie czy też różnego rodzaju ozdobne listwy, gzymsy i rozety. Te elementy są bardzo charakterystyczne dla kierunku, który dzisiaj omawiamy, dlatego nie wolno o tym zapominać. Przysłowiową „kropką nad i” będzie kominek (najlepiej w większej ilości niż jeden). Kiedyś pełniły one bardzo znaczącą rolę (ogrzewały mieszkanie), dziś wystarczy jeśli będą ładnie wyglądały. 😉
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję