Styl nowojorski w dwupoziomowym apartamencie nad Wisłą

Styl nowojorski w dwupoziomowym apartamencie nad Wisłą

Wyrafinowane wzornictwo, subtelna elegancja oraz inspiracje czerpane z tętniącego życiem miasta, wypełnionego kulturą, sztuką i kosmopolitycznym stylem życia – to esencja stylu nowojorskiego. Mieszkanie w takim stylu było marzeniem pary, która planowała remont w swoim dwupoziomowym apartamencie na krakowskich Bielanach. Stworzenie klimatu niczym z Upper East Side, wymagało wcześniejszego przemyślenia i właściwego zaplanowania zastanego metrażu. Stąd pomysł, by projekt powierzyć krakowskiej pracowni MIKOŁAJSKAstudio, znanej z tworzenia przestrzeni dla wymagających, gdzie wrażliwość na detale, łączy się ze starannie wyważoną aranżacją oraz imponującym wyczuciem palety barw, a wyrafinowanie i jakość stale podążają za sobą.

Styl nowojorski
Proj.: MikołajskaStudio; fot. Yassen Hristov; Stylizacja @soryzabalagan

Mieszkanie w stylu nowojorskim szyte na miarę 4 – osobowej rodziny

Motyw przewodni

Wchodząc do tego wnętrza, właściciele czują się jak w eleganckiej scenerii apartamentów na Upper East Side – miejscu idealnym na przyjęcia koktajlowe i kameralne kolacje z przyjaciółmi, którzy wiedzą, jak cieszyć się życiem. Architektki Krystyna i Ida Mikołajskie, wraz ze swym zespołem projektowym, doskonale wyważyły proporcje współczesnego designu i luksusu, łącząc je umiejętnie z klasyką. Prace nad wnętrzem rozpoczął wybór motywu przewodniego – stał się nim głęboki odcień granatu, wprowadzający ducha rezydencji w Hampton. Kolor ten przewija się we frontach kuchennych i łazienkowych, wygodnie rozpościera na meblach, wędrując aż do wnętrz sypialni. Ponadczasowe formy, emanują dyskretnym pięknem, doskonale się ze sobą komponują. Dobranie detali architektonicznych w odcieniach złota, beżu i szarości, jeszcze bardziej podkreśliło wyjątkowy charakter poszczególnych pomieszczeń, rozjaśniając ciemniejsze płaszczyzny i nadając im elegancji. Razem stanowią perfekcyjne tło, do którego architektki dobrały starannie przemyślane meble, sztukaterię i oświetlenie, determinując tym samym sukces aranżacyjny przestrzeni. 

Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

Wnętrzarskie puzzle

Powstanie tak zachwycającego efektu finalnego, wymagało od architektek wielu zmian w układzie pomieszczeń. Jak wspomina Ida Mikołajska: „Ten projekt był sporym wyzwaniem, bo apartament zaplanowany przez dewelopera miał niefunkcjonalny rozkład. Jego zmiana przypominała układanie skomplikowanych puzzli. Na pierwszy ogień poszły salon i wejście. W pierwotnym planie do części dziennej wchodziło się wprost z windy, co nie było zbyt fortunnym rozwiązaniem, bo zabierało cenne miejsce. Zaprojektowaliśmy więc korytarz ze sztukateriami, który jest zapowiedzią tego, co czeka nas w dalszej części apartamentu. Powiększyliśmy też przestrzeń wspólną, likwidując jeden pokój, bo to w niej rodzina spędza najwięcej czasu.”.

W salonie uwagę przykuwa dekoracyjny portal kominkowy, który nadaje całkowicie nowy wymiar wnętrzu. Na obudowie postawiono świece i książki, będące kontrapunktem do ciemnego spieku i lustra ze złotymi szprosami. Ozdobne, wszechobecne sztukaterie, oprócz złagodzenia przestrzeni pomiędzy ścianami, domykają całość, współgrając z liniami mebli, stolika kawowego i pikowanych krzeseł. Gościnny klimat, korespondujący ze stylem życia właścicieli, zmaterializował się tu w postaci pięknego dębowego stołu, powstałego na zamówienie w jednej z polskich manufaktur.

Stylowe łazienki

Dwie łazienki to kwintesencja wyrafinowanego stylu pokoi kąpielowych zamożnych nowojorczyków. Obie łączy wspólny mianownik w postaci granatowych motywów na ścianie i w zabudowach meblowych. Podczas gdy pierwsza tworzy poczucie dyskretnego luksusu, nawiązując do delikatnego, jasnego stylu hampton, druga, przeznaczona dla gości, stanowi wyrazisty akcent, wnoszący tu dramaturgię w klimacie artdeco.

Styl art deco we wnętrzach

Oranżeria

„Szklarnię” na górze zaaranżowano jako drugi, pełnoprawny salon, służący rodzinie jako przestrzeń do wypoczynku. Miejsce zachwyca widokiem na niczym niezmącony błękit nieba za oknem, las i przeszklony taras z dużą ilością roślin, przypominający nadmorską scenerię. Urządzając tę przestrzeń, zdecydowano się tylko na niezbędne meble, które wnoszą faktyczną wartość do wnętrza. Z granatową sofą i fotelem świetnie komponuje się ciemna dębowa posadzka, ułożona w klasyczną francuską jodełkę, a schowek pod oknem kryje miejsce na gry planszowe. Całość apartamentu, usytuowanego na ostatnim piętrze, jest idealnym przykładem miejsca, które pozwala się wyciszyć i na długo zapada w pamięć. Wszystkie środki wyrazu tworzą w tym miejscu perfekcyjną kombinację nowojorskiej klasyki, z nowoczesnym charakterem, które razem nadają ostateczny ton całemu wnętrzu.

Styl nowojorski
Proj.: MikołajskaStudio; fot. Yassen Hristov; Stylizacja @soryzabalagan

 


Zdjęcia: Yassen Hristov

Stylizacja: @soryzabalagan

Partner sesji zdjęciowej: Geberit

O pracowni:
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.
MIKOŁAJSKAstudio, ul. Lubelska 14/U1, 30-003 Kraków, tel. +48 530 533 909, www.mikolajskastudio.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków