Inspiracja tygodnia: Baby Blue we wnętrzach | IH - Internity Home
Proj.: Bogdziewicz Studio; Fot.: @rudnickamartyna

Inspiracja tygodnia: Baby Blue we wnętrzach

Błękit jest jedną z najbardziej lubianych barw – to kolor wody oraz nieba. Przywodzi na myśl poczucie zaufania, zrozumienia i czystych intencji. Jednym z piękniejszych odcieni niebieskiego jest baby blue – blady lazur w pastelowej tonacji. Kojarzony z dziecięcą wyprawką dla chłopca, długo przebijał się przez sztywno wyznaczone ramy konwencji. Dziś architekci chętnie wykorzystują baby blue w aranżacjach, bez względu na wiek czy płeć przyszłych mieszkańców projektowanych wnętrz. Bohaterem naszego cyklu „Inspiracja tygodnia” jest właśnie ten subtelny wariant błękitu, który pięknie łączy się z innymi barwami.

Proj.: Bogdziewicz Studio; Fot.: @rudnickamartyna

Historia Baby Blue

Początków baby blue można upatrywać w systemie kolorów, stworzonym przez Gladys i Gustava Plochere. Zestaw barw, powstały w 1948 roku na potrzeby ich firmy wnętrzarskiej, zawierał odcień Beau blue, co po francusku oznacza piękny błękit. Już w latach 40. niebieski był przypisywany chłopcom, a jasny, pastelowy odcień miał się kojarzyć z radością, spokojem, pogodą ducha i czasem beztroskiego niemowlęctwa. Trend ten promowali projektanci i producenci odzieży, a padł on na podatny grunt amerykańskich przedmieść lat 50., które cechował ogromny konformizm. Filozof Alan Watts, pochodzący z przedmieść San Francisco, postulował nawet, by mundury i samochody tamtejszych policjantów zmieniono z czarno-białych na błękit w odcieniu baby blue, połączony z bielą. Miało to pomóc odbierać stróżów prawa, jako godnych zaufania i pomocnych, gdyż wówczas zarzucało się im brutalność. Natomiast reorientację „dziecięcego błękitu” jako emblematu nowonarodzonych chłopców i dziecięcych pokoi, możemy obserwować od początków lat 00. Instytut Pantone uhonorował nowe millenium, bardzo ciekawym odcieniem niebieskiego o nazwie Cerulean Blue. Następnie, jeszcze kilkukrotnie pastelowe odcienie błękitu stawały się kolorem roku, aż do 2016, kiedy na podium stanął duet różu i niebieskiego o nazwach 3-1520 Rose Quartz oraz 15-3919 Serenity.

Kolor roku 2022 – znamy wybór Instytutu Pantone!

Moodboard z produktami SternLight

Dziecięcy błękit w psychologii kolorów

Jak już zostało wspomniane, baby blue to blady odcień lazuru w pastelowej tonacji. Kojarzy się on z jasnością umysłu, wspomaga koncentrację i sprzyja skupieniu. Plasując się pomiędzy błękitami a zieleniami, utożsamiany jest z kreatywnym myśleniem, ale jednocześnie jego zielony aspekt sprawia, że ​​jest bardziej zrównoważony – nie tak oderwany od praktycznej rzeczywistości jak niebieski. Niemniej jednak baby blue można wykorzystać w taki sam sposób jak niebieski – jako element naturalistycznego projektu, nawiązującego do nieba i morza, zwłaszcza wód tropikalnych. Dziecięcy błękit przywodzi na myśl, również wiosenną świeżość oraz przyjemny pogodny dzień. W jego towarzystwie czujemy się zrelaksowani i z pewnością w lepszym humorze.

Proj.: Mulum Studio; Fot.: inkadr
baby blue
Proj.: PURA design; Fot.: Karolina Chęcińska

Baby Blue we wnętrzach

Wielki powrót pasteli do wnętrz, obserwujemy od kilku lat, a trend ten zdecydowanie nabiera tempa. Baby blue, również jest chętnie wybierany przez projektantów oraz inwestorów i to nie do pokoi dziecięcych, a stref dziennych, sypialni, a także łazienek. Subtelna i nienachalna wersja tego błękitu, pozwala użyć go jako tło dla aranżacji, ale również jako akcentu barwnego. Baby blue, pięknie łączy się z innymi barwami zarówno pastelowymi, jak i kontrastowymi, nasyconymi kolorami tj. czerwień.

 

baby blue
design: Moa Design, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Modna od kilku lat, ciepła terakota, również jest dobrym towarzystwem dla baby blue, co udowodniły projektantki z P2 Design, wykorzystując to zestawienie w niewielkim mieszkaniu.

Wnętrze zainspirowane klatką schodową Bauhausu | Proj.: P2 Design

Baby blue harmonijnie połączy się z sąsiadującymi fioletami oraz różami w pastelowej tonacji. Natomiast miłośników nietuzinkowych zestawień, zachwyci  zestawienie dziecięcego błękitu ze wspomnianą czerwienią i terakotą, a także z żółcieniami czy zielenią.

baby blue

>>POZNAJ INNE INSPIRUJĄCE BARWY:

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków