"Cały świat to Bauhaus" - wystawa obowiązkowa dla każdego fana designu

„Cały świat to Bauhaus” – wystawa obowiązkowa dla każdego fana designu

Cały zeszły rok poświęcony był obchodom setnej rocznicy powstania Bauhausu, czyli pierwszej nowoczesnej szkoły designu. Wielokrotnie na naszym blogu wspominaliśmy o tym wydarzeniu i wpływowi, jaki Bauhaus wywarł na kolejne pokolenia designerów. W obecnym projektowaniu, zarówno w obrębie wnętrz, jak i designu, inspiracje modernizmem są jedną z najsilniejszych tendencji. Potwierdza to przeprowadzona przez nas ankieta, w której udział wzięli architekci i specjalisty z branży. W związku z tym, niezmiernie ucieszyła nas wiadomość, że w Warszawie zostanie otwarta wystawa, poświęcona Bauhausowi. Jej organizatorami jest Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Goethe-Institut. 

cały świat to bauhaus
Źródło: informacje prasowe SARP

Bauhaus – 100 lat wpływów słynnej szkoły artystycznej

„Cały świat to Bauhaus”

Tytuł wystawy, „Cały świat to Bauhaus” jest cytatem z wypowiedzi studenta, późniejszego wykładowcy Bauhausu Fritza Kuhra i pod wieloma względami wyraża ideę wystawy. Nawiązuje do zatarcia granic między sztuką, rzemiosłem a techniką, które według Waltera Gropiusa miało stanowić cel dziedziny jaką jest projektowanie i wywierać wpływ na praktyki społeczne każdego z nas.

cały świat to bauhaus
Wystawa ZKM Karlsruhe, foto A.Köner. | Źródło: informacje prasowe SARP

Podczas wystawy będzie można obejrzeć fotografie, prace na papierze, dokumenty, filmy, teksty i przedmioty, ukazujące powstawanie i rozwój uczelni, która później stała się ważnym źródłem dla historyków i przyczyniła się do popularyzacji modernizmu. W ciągu swojej burzliwej historii Bauhaus stał się uznanym, a jednocześnie kontrowersyjnym symbolem nowoczesnego projektowania i awangardowego stylu życia. Chociaż istniał tylko w latach 1919-1933, ucieleśnia jak żadna inna instytucja przedwojenna, atmosferę przełomu i modernizmu. W jaki sposób Bauhaus, w którym podczas całego okresu jego istnienia studiowało łącznie tylko około 1300 osób, osiągnął tak wielką moc oddziaływania i stał się symbolem radykalnej odnowy w dziedzinie relacji społecznych, projektowania i nauczania? Co zadecydowało o szczególnej pozycji Bauhausu? Dlaczego jego produkty wytwarzane są do dziś? Na te pytania znajdziecie odpowiedz odwiedzając pokaz. 

Miejsce: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, Warszawa
Czas trwania: 6.03 -9.04.2020
  6.03.2020, godz. 18.00, wernisaż
  7.03.2020, godz. 12.00, oprowadzanie kuratorskie przez Borisa Friedewalda (po niemiecku, z tłumaczeniem symultanicznym)
Kurator: Boris Friedewald
Wystawa czynna: wtorek-sobota 10.00-17.00, niedziela 12.00-18.00
Wstęp: wolny. Ze względów bezpieczeństwa i konserwatorskich obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób jednocześnie przebywających na terenie ekspozycji.
Więcej informacji: https://bit.ly/31wq4YP