Skandynawowie nieustannie zaskakują nas swoimi metodami na poprawę jakości życia. Opisywaliśmy już takie trendy lifestylowe jak hygge, lagom czy döstädning. Dziś przyjrzymy się kolejnemu, bardzo ciekawemu nurtowi, który został opisany przez Norwega Jørna Viumdala. Jego trzydziestoletnie badania nad wpływem natury na nasze samopoczucie i zdrowie, zaowocowały powstaniem Skogluft, czyli techniki wprowadzania roślin i światła do wnętrz. Poznajcie norweski przepis na stworzenie zielonego azylu we własnym domu.
Skogluft czyli mały las w naszym domu
Dosłowne tłumaczenie określenia skogluft to połączenie dwóch słów: las i powietrze. Można więc przełożyć to na język polski jako leśne powietrze. Jørn Viumdal w swojej książce „Skogluft. Mieszkaj zdrowo”, opisuje sposoby na kontakt z naturą i tworzenie wnętrz zdrowych i przyjaznych dla człowieka oraz jego potrzeb. Podkreśla też, że jego metoda nie jest żadną mistyczną wiedzą czy skomplikowaną filozofią. Stara się w niej zachęcić do wykonania kilku prostych kroków, dzięki którym przywrócimy do naszej codzienności utracony kontakt ze środowiskiem naturalnym. Zdaniem Jørna Viumdala osoby, które wypróbowały tą metodę odnalazły szczególny rodzaj spokoju, sposobu bycia i zadowolenia, poczuły się bezpieczniejsze i przestało im doskwierać chroniczne zmęczenie.
ODPOWIEDZIALNE PROJEKTOWANIE – ROZMOWA Z ARCHITEKTKĄ KAROLINĄ GOLIŃSKĄ
Powrót do Edenu
Silne pragnienie pojednania się z naturą to nie tylko trend wnętrzarski, ale i styl życia. Badania udowadniają, że rośliny neutralizują wiele trujących gazów, emitowanych przez min. samochody, ale też meble, wykładziny czy dodatki, które powoli i systematycznie uwalniają całą użytą do ich wytworzenia chemię. Domowy las pochłania szkodliwe substancje, a następnie przemienia je w niezbędne do wegetacji pożywienie. Ponadto rośliny wytwarzają parę wodną, która odpowiada za poziom nawilżenia pomieszczenia, a także produkują tlen. Krótko mówiąc, dzięki nim możemy oddychać w domu powietrzem tak samo czystym jak leśne. Poza właściwościami wpływającymi na nasze zdrowie, rośliny wprowadzają do naszych domów przyjazny, naturalny klimat oraz atrakcyjnie je dekorują.
Coraz więcej producentów mebli oraz podłóg drewnianych dba o to, by surowce pochodziły z obszarów leśnych zarządzanych z zastosowaniem wysokiego poziomu regeneracji. Dąży się również do wprowadzania alternatyw wobec egzotycznych gatunków, proponując drewno pozyskiwane lokalnie np. świerk czy sosnę. Renomowane fabryki bardzo dbają o to, by stosowane kleje i środki do impregnacji nie emitowały żadnych niebezpiecznych gazów czy produktów ubocznych.
Naturalne rozwiązania do domu
Domowy ogród
Zgodnie z metodą skogluft, żeby rośliny dobrze spełniły swe prozdrowotne zadanie, musi ich być dużo. Powinniśmy zdobić nimi każde wolne miejsce w przestrzeni naszych mieszkań. Niezagospodarowane kąty pomieszczeń są idealne do postawienia kwietnika lub jednej dużej rośliny w ozdobnej osłonce. Taka zielona kompozycja będzie przyciągać wzrok, wypełni pusty fragment pomieszczenia i ciekawie ozdobi wnętrze.
Właściciele niewielkich kawalerek, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, mogą wykorzystać sufit oraz niezagospodarowane część ściany, nad kanapą czy szafką RTV. Kwietniki do mocowania na ścianach same w sobie są już dekoracją, a umieszczone w nich bluszcze lub paprocie, stworzą oryginalną zieloną ścianę. Ciekawą alternatywą dla kwietników są lampy wiszące z możliwością umieszczenia na nich kwiatów. Sprawdzą się idealnie w małych przestrzeniach nad stołem lub wyspą kuchenną.
Pomysły do małych wnętrz
Siła światła
Poza rolą roślin w tworzeniu naszego domowego lasu, Jørn Viumdal podkreśla, że światło, zarówno naturalne jaki i sztuczne jest równie istotne dla naszego zdrowia. Zadbajmy, by nasze wnętrze były odpowiednio oświetlone, przede wszystkim za dnia, wpuszczając przez okna promienie słoneczne. Natomiast wybierając lampy, zdecydujmy się na spoty rozmieszczone w regularnych odległościach na suficie, które równomiernie rozjaśnią całe pomieszczenie. Niezwykle ważna też jest barwa światła. Najlepsze do odpoczynku jest światło ciepło białe, neutralne (od 3300K do 4000K) – uspokaja i wycisza, co umożliwia zrelaksowanie się w pełni. Natomiast podczas pracy, temperatura barwowa powinna mieć wartość powyżej 5300K. To barwa zimna biała, najbardziej zbliżona do naturalnej, która nie męczy wzroku i sprzyja koncentracji oraz pobudza do działania. Idealnie też sprawdzi się do podświetlenia ustawionych w ciemnym kącie roślin.
„BLUNAMI” by Sternlight to jedyna w swoim rodzaju oprawa oświetleniowa symulująca światło słoneczne i nieboskłon. Jej największą zaletą jest to, że emituje światło możliwie najbardziej zbliżone do tego słonecznego. Oprawy BLUNAMI posiadają podwyższony współczynnik oddawania barw na poziomie 98,5%. Dla porównania słońce ma ten sam współczynnik na poziomie 100%. W przypadku zwykłych LED-ów jest to 80%. Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do możliwie najnaturalniejszego otoczenia – system potrafi odtwarzać dobowy cykl słoneczny – poczynając od ciepłego porannego światła, przez zimne popołudniowe, kończąc na bardzo ciepłym wieczornym. Oprawy Blunami dostępne są w salonach z grupy Internity Home.
Oświetlenie w zgodzie z naturą
Skogluft i lustra
Ostatnim elementem wnętrza w duchu skogluft, są lustra. Wprawdzie nie mają wpływu na poprawę jakości powietrza, ale odbijają światło, tym samym rozjaśniając pomieszczenie. Ma to korzystny wpływ na samopoczucie nasze i roślin. Lustra można też wykorzystać do stworzenia, działającej na naszą podświadomość iluzji przeniesienia się do natury. Tafla umieszczona naprzeciwko grupy roślin, odbije zieleń tworząc wrażenie niemal leśnego gąszczu w pomieszczeniu. Poczujemy się wtedy, jakbyśmy znaleźli się na łonie przyrody, co uspokoi nas, wyciszy i odpręży. Drugim działającym na podświadomość trikiem jest ukrycie lustra za roślinami i zainstalowanie nad nimi lampy wiszącej. Odbijające się w tafli światło wywoła skojarzenia z promieniami słońca, przebijającymi się przez gałęzie krzewów czy drzew. To również wzmocni panujący we wnętrzu klimat relaksu i przybliży nas do natury.
Wybór stylisty
>>Poczytaj nasze poradniki, dotyczące domowej zieleni:
- Stwórz zielony azyl – pomysły na rośliny we wnętrzach
- Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?
- 18 roślin według NASA, które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu
- Lampy ozdobne, które pomagają roślinom zakwitnąć
- Pięć roślin idealnych do sypialni
- Dlaczego warto trzymać rośliny w łazience?
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą