Łazienka na poddaszu - piękne i funkcjonalne projekty architektów
łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu – piękne i funkcjonalne projekty architektów

Łazienka na poddaszu często wydaje się być bardzo trudnym do urządzenia pomieszczeniem. Oczywiście poniekąd trzeba się z tym zgodzić, bo skosy stanowią dodatkowe utrudnienie, ale na pewno nie powinniśmy już na samym początku się zniechęcać. W tym wpisie znajdziecie mnóstwo inspirujących projektów łazienek na poddaszu, które pomimo tego, że wizualnie są zróżnicowane, to są tam zastosowane powtarzalne rozwiązania, które dużo nam mówią o aranżacji tego pomieszczenia w domu.

 

łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu | źródło: @tam_i_tu

 

Łazienka na poddaszu biało – drewniana | proj. emDesign

Poniższa łazienka według projektu emDesign ukazuje najbardziej charakterystyczne rozdysponowanie powierzchni na poddaszu. Oczywiście znalazła się tu wanna wolnostojąca, której towarzyszy bateria podłogowa. To duet nierozłączny, ponieważ aby wygodnie nam było wchodzić i wychodzić z wanny musiała ona znaleźć się na odpowiedniej wysokości, a bateria podłogowa pozwala na umieszczenie jej w każdym dowolnym miejscu – nawet na środku.

 

Przy ścianie kolankowej, która w przypadku tego projektu jest naprawdę niska, wygospodarowano półki.

 

Zauważmy, że w takich łazienkach trudniej znaleźć miejsce na umywalkę z lustrem, niż chociażby wannę. W tym przypadku umywalki są usytuowane tam, gdzie swobodnie możemy stanąć w wyprostowanej pozycji. Blat, w którym są umieszczone jest przedłużony w stronę skosu. To doskonałe miejsce na różnego rodzaju dekoracje.

 

łazienka na poddaszu
Drewniana łazienka na poddaszu | proj. emDesign

 

W retro stylu | proj. Fabryka Wnętrz

W przypadku tej łazienki, sytuacja się powtarza, jednakże nie jota w jotę. W tym pomieszczeniu skos nie jest na tyle ścięty, że można było sobie pozwolić nawet na wannę na nóżkach, która idealnie pasuje do stylu aranżacji. Przy oknach wygospodarowano mini parapety, na których możemy postawić aromatyczne świece czy lampiony. Przy skosie znalazło się miejsce na otwarte półki przeznaczone na różnego rodzaju kosmetyki oraz schowek, w którym umieścimy, na przykład ręczniki, albo środki czystości.

 

W tej łazience zdecydowano się na umiejscowienie umywalki z lustrem na ścianie, na której znajdują się drzwi wejściowe. To jeden z najlepszych patentów na ergonomiczne ustawienie sprzętów w łazience na poddaszu.

 

Łazienka w stylu organicznym – jak wprowadzić naturę do wnętrza

 

lazienka na poddaszu
proj. Fabryka Wnętrz

 

Duża łazienka na poddaszu | proj. Fabryka Wnętrz

Poniższą łazienkę spokojnie możemy nazwać salonem kąpielowym. Przy tak dużym metrażu, subtelne skosy działają tylko na plus aranżacji. Oprócz samego designu pomieszczenia, który jest nieziemsko piękny, warto skupić się na strefie prysznicowej. Jak widać, jeśli mamy wysoki sufit i nie jest on bardzo skośny, spokojnie nawet przy ścianie kolankowej możemy zaplanować miejsce na prysznic. Jedynie co, to warto zwrócić uwagę na niestandardowy kształt przeszklenia oddzielającego prysznic od reszty łazienki, które zapewne było wykonane na specjalne zamówienie.

 

Jak urządzić salon kąpielowy? Pokazujemy najciekawsze rozwiązania

 

łazienka na poddaszu
proj. Fabryka Wnętrza

 

Mała łazienka na poddaszu z wanną | proj. Sikorska & Architekci

Ten projekt na pewno był wyzwaniem. Nieduża przestrzeń i bardzo stromy dach, który jeszcze bardziej zmniejsza powierzchnię użytkową – to wszystko tworzy obraz grozy (wydawać by się mogło). Pomimo to, udało się stworzyć piękne wnętrze. W tym przypadku najlepszą opcją była wanna wolnostojąca oraz wykorzystanie stonowanych barw a połączenie bieli i drewna zawsze zdaje egzamin. Całość przełamano wzorzystymi płytkami na podłodze, które dodają aranżacji charakteru.

 

łazienka na poddaszu
proj. Sikorska & Architekci

 

I oto ona – cała na biało | proj. emDesign

Znów podobna sytuacja, tylko tym razem dzięki sporemu metrażowi znalazło się miejsce, i na wannę, i na prysznic. Już pewnie sami zauważyliście, że jest jeden sprawdzony przepis na aranżację łazienki na poddaszu: możliwie najbliżej skosu mocujemy wannę (najczęściej wolnostojącą). Na ścianie kolankowej umieszczamy różnego rodzaju półki i schowki, traktując tę przestrzeń jako pomocniczą, albo dekoracyjną.

Trochę dalej wygospodarujemy miejsce na miskę wc i ewentualnie bidet. Następna w kolejności jest umywalka i prysznic, najczęściej montowane na ścianie, przy której są wejściowe drzwi. Warunek na zagospodarowanie miejsca na prysznic i umywalkę jest jeden: min. 190 cm. wysokości.

 

Biało – drewniana łazienka czy szaro-drewniana? Jakie trendy

 

proj. emDesign
proj. emDesign
proj. emDesign
proj. emDesign
proj. emDesign
proj. emDesign

Największy wybór produktów do wyposażenia łazienki znajdziesz w naszych showroomach

 

Mała łazienka na poddaszu | proj. formativ

Ciekawe rozwiązanie zastosowano także w tej łazience. Tu zamiast wolnostojącej wanny zastosowano tą tradycyjną. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu, bez problemu możemy wziąć relaksującą kąpiel. Przy samym skosie znalazły się dwa stoliki pomocniki. Minimalistyczny design łazienki sprawia, że pomimo niewielkiego metrażu wydaje się być przestronna.

 

Łazienka minimalistyczna – jakich produktów użyć?

 

proj. formativ
proj. formativ

 

Biel, szarość i płytki drewnopodobne | proj. formativ

Kolejny projekt biura architektonicznego formativ to już ponadczasowe połączenie szarości, bieli i płytek drewnopodobnych. Oprócz faktury drewna, przytulną atmosferę kreuje również ceramika nawiązująca teksturą do tkanin.

Oprócz samej aranżacji wartej podpatrzenia, ta łazienka jest wspaniałym dowodem na to, że nawet w małej łazience może znaleźć się miejsce na wannę, nawet tę wolnostojącą. Jest to szczególnie dobry patent w przypadku pomieszczeń na poddaszu, ponieważ tu o wiele trudniej wygospodarować miejsce na prysznic.

 

Pamiętajmy o tym, aby dobrze przemyśleć urządzenie łazienki pod kątem ergonomii, a ergonomia to nie tylko zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sanitariatami, ale też doskonałe oświetlenie. Oprócz tego naturalnego, które w tym przypadku zazwyczaj będzie miało swoje źródło w oknie dachowym, zadbajmy o to, aby w naszej łazience każda strefa była doświetlona światłem sztucznym. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się oświetlenie natynkowe, wpuszczane, projektory oraz kinkiety.

 

proj. formativ
proj. formativ

 

Organiczny design | proj. MGN Pracownia

Pomimo dość dużego skosu, znalazło się tu miejsce, zarówno na wannę, jak prysznic oddzielony od reszty pomieszczenia minimalistycznym przeszkleniem, które nie przetłacza wnętrza.

Design łazienki mocno nawiązuje do stylu eko. Wspaniałym patentem, które podnosi funkcjonalność i wygląd łazienki jest drewniany wieszak na ręczniki w formie drabinki. W ten sposób udało się zagospodarować przestrzeń, która – mogłoby się wydawać – jest nie do zagospodarowania.

 

Ekodom – z miłości do natury

 

proj. MGN Pracownia
proj. MGN Pracownia

 

Biało – drewniana łazienka w retro stylu | proj. Mana Design

W kontekście łazienek na poddaszu często mówi się o tym, że są to bardzo trudne do urządzenia pomieszczenia. Jednakże jak widzicie jest pewien schemat, który zdaje egzamin. Ponadto nie każda jest aż takim dużym wyzwaniem. Dużo zależy od jej metrażu, a konkretniej od powierzchni użytkowej, tym samym stromości skosu. W tym przypadku skos jest naprawdę niewielki, a to pozwoliło zaaranżować prawdziwy salon kąpielowy.

 

łazienka na poddaszu
proj. Mana Design

 

Łazienka na poddaszu z sauną | proj. Coco Pracownia Projektowania Wnętrz

Kolejny przykład kreatywnego podejścia do aranżacji wnętrz. Oto projekt łazienki na poddaszu w wykonaniu Pani arch. Ewy Pokorskiej, w której udało się wygospodarować mini saunę. Czy to nie wspaniały koncept? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie w każdej łazience znajdzie się na nią miejsce, ale jeśli tylko układ i metraż łazienki na to pozwalają, warto wykorzystać ten potencjał!

 

5 powodów, dla których warto mieć w domu saunę

 

Łazienka na poddaszu z sauną | proj. Coco Pracownia Projektowa
Łazienka na poddaszu z sauną | proj. Coco Pracownia Projektowa

 

Szara łazienka | proj. Mana Design

Teraz jeden z moich ulubionych projektów łazienek. Moim zdaniem panuje tu piękny balans pomiędzy surowym minimalizmem a klasyczną przytulnością. Wszystko za sprawą połączenia grafitu z ciepłym drewnem.

Oprócz samego wyglądu łazienki, warta uwagi jest również funkcjonalność. Dzięki temu, że ściana kolankowa nie jest bardzo niska, oprócz standardowych półek pomocniczych, zamontowano przy niej miskę ustępową. Ciekawym rozwiązaniem jest również narożne ustawienie wanny wolnostojącej. To znacznie podnosi jej funkcjonalność. 

 

łazienka na poddaszu
proj. Mana Design
proj. Mana Design
proj. Mana Design
lazienka na poddaszu
proj. Mana Design

 

Łazienka w stylu nowojorskim | proj. Agnieszka Pudlik

Na koniec piękna łazienka w nowojorskim stylu, której centrum stanowi wanna o finezyjnym designie. Szykowności wnętrzu dodają chromowane detale, marmur oraz piękna mozaikowa podłoga. Zauważmy, że w tym projekcie skosy przekuto w zalety. Niestandardowy kształt sufitu nadał wnętrzu wyjątkowości a także dzięki nim w projekcie łazienki znalazło się duże okno o mało spotykanym powszechnie kształcie. Komfort prywatności dają shuttersy. Inną zaletą skosów jest zastosowanie sztukaterii do samego „sufitu”, które jeszcze bardziej podkręcają aranżację i czynią ją bardziej elegancką.

 

Jak urządzić łazienkę? Wybieramy najciekawsze trendy

 

proj. Agnieszka Pudlik
proj. Agnieszka Pudlik
proj. Agnieszka Pudlik
proj. Agnieszka Pudlik

 

Aranżacja łazienki na poddaszu w pigułce:

  • łazienka na poddaszu powinna być nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna;
  • pamiętajmy, że nad umywalką jest potrzebne lustro, dlatego nie możemy jej mocować przy niskiej ścianie;
  • prysznic nie powinien być umiejscowiony bezpośrednio pod skosem;
  • jeśli skos przy ścianie nie jest zbyt duży, to przy ścianie kolankowej możemy postawić pralkę, albo odpowiednio oddaloną od ściany wannę wolnostojącą (pamiętajmy, że wysokość sufitu powinna być taka, aby wygodnie nam było wchodzić i wychodzić z wanny);
  • przy niskiej ścianie kolankowej najlepiej zaaranżować przestrzeń pomocniczo – dekoracyjną: doskonale sprawdzą się tam półki;
  • przed urządzaniem łazienki zwracajmy uwagę nie tylko, tak ja to standardowo bywa, na metraż, tylko na powierzchnię użytkową, czyli taką gdzie sufit ma wysokość min. 190 cm.;
  • prysznic oraz umywalka najczęściej są zlokalizowane na ścianie, na której znajdują się drzwi wejściowe (tam wiadomo, że jest odpowiednia wysokość. W kontekście strefy prysznicowej warto pomyśleć o narożnym półokrągłym brodziku, bo zajmuje najmniej miejsca lub o odpływie liniowym.

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Paweł Woźniak

Specjalista // Sanitariaty i łazienka
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków