Mediolańskie Salone del Mobile od lat stanowią obowiązkową pozycje w kalendarzu architektek z MIKOŁAJSKAstudio. Inspiracje zebrane podczas targów są podstawą do tworzenia pięknych projektów, pełnych kreatywnych rozwiązań. Świetną okazją do wykorzystania pomysłów zebranych w Mediolanie była aranżacja mieszkania dla rodziny. Inwestorzy, którzy zgłosili się do architektek pragnęli, by w ich domu zagościły najnowsze światowe trendy. Tak powstało wnętrze, w którym królują klimaty prosto z włoskiej stolicy designu.
Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać? Praktyczne porady i inspiracje
Funkcjonalny plan
Prace nad projektem rozpoczęto od stworzenia optymalnego układu funkcjonalnego mieszkania. Ten aspekt działań architektek jest zawsze bardzo ważny, a w tym przypadku sytuacja była o tyle ciekawa, że apartament powstał z połączenia dwóch mniejszych lokali. Należało więc wziąć pod uwagę nietypowy układ pionów i konstrukcji. Ponadto właścicielom zależało na wyraźnym podziale przestrzeni na dwie części. Prywatną, do której dostęp będą mieć domownicy, oraz przestronną strefę dzienną, gdzie będą mogli swobodnie przyjmować gości. Ważne było więc pogodzenie ze sobą potrzeb właścicieli oraz możliwości wynikające z konstrukcji budynku.
Zainspiruj się
Złoty podział
Inwestorzy potrzebowali przytulnej sypialni, dodatkowej łazienki, zacisznego gabinetu, a także dwóch pokoi dla swoich synów. Rolę bufora między przestrzenią prywatną a gościnną pełnią łazienki oraz pralnia. Właścicielom zależało również na dużym salonie połączonym z jadalnią oraz jasnej kuchni, którą w razie potrzeby mogliby odseparować od strefy dziennej. Aby uzyskać oczekiwany efekt, zastosowano przesuwne, szklane drzwi. Dzięki nim kuchnia jest dodatkowo doświetlona, a przestrzeń dzienna wydaje się większa. W części wypoczynkowej nie mogło zabraknąć skórzanych mebli – właściciele mieszkania mają słabość do tego materiału. Niebieskie fotele i wygodna pomarańczowa kanapa przełamują stonowaną paletę szarości i dodają przytulności wnętrzu.
Trend alert: karmel i granat
Trendy z Mediolanu w domowym biurze
Domowy gabinet został wygospodarowany w przejściu pomiędzy salonem a sypialnią. Dzięki takiemu zabiegowi, przestrzeń nie pełni czysto komunikacyjnej roli. Kiedy zachodzi taka potrzeba, Pan domu może tu w spokoju pracować wieczorami. Wejście do gabinetu prowadzi bezpośrednio z salonu, dlatego aby nie rozbijać aranżacji przestrzeni dziennej, drzwi ukryto w zabudowie meblowej wykonanej zgodnie z projektem architektek. Także drzwi prowadzące z gabinetu do sypialni zamaskowano dekoracyjną tapetą w różnokolorowe liście, zmieniając całą płaszczyznę ściany w obraz przywodzący na myśl jesienny pejzaż. Tapeta w gabinecie to tylko przedsmak głębokich barw, jakie odnajdziemy po drugiej stronie drzwi.
Freelancer i jego miejsce pracy, czyli urządzamy home office
Domowe biuro
Mediolański sznyt
Sypialnia właścicieli zaaranżowana jest w odważnej palecie ciemnych błękitów, fioletów i brązów. Kolorystyka ta daje ukojenie i komfort osobom, które do głębokiego relaksu potrzebują maksymalnego zaciemnienia. Dodatkową gwarancję spokojnego snu zapewniają zasłony wykonane z tkaniny nie przepuszczającej światła. Kolejnym interesującym wątkiem jest nietypowe zagospodarowanie ścian apartamentu. Właściciele oczekiwali czegoś więcej prócz tradycyjnej farby i tapet. Zaproponowano więc, aby część ścian wykończyć frezowanymi panelami z płyty MDF i to był strzał w dziesiątkę. Architektki same zaprojektowały wzory dla poszczególnych wnętrz, uzyskując w ten sposób oryginalny, dekoracyjny efekt. Panele pojawiły się na ścianie za łóżkiem w sypialni rodziców, w pokoju starszego syna, jako fronty obszernej szafy, a także w pokoju najmłodszego członka rodziny. Tutaj w rysunek frezów wkomponowano praktyczne ścienne półki. W wystroju apartamentu uwagę zwraca jeszcze jeden element. Metalowe listwy przypodłogowe, które nadają przestrzeni niepowtarzalny charakter, spinając przy tym aranżację w stylową całość.