Inspiracja tygodnia: świeży i elegancki turkus we wnętrzach
Proj.: Ola Dąbrówka | GOOD VIBES Interiors; Fot.: Mikołaj Dąbrowski-Fotografia Wnętrz

Inspiracja tygodnia: świeży i elegancki turkus we wnętrzach

Jasny błękit z dodatkiem zieleni, kojarzący się z wakacjami, kolorem wody i przyjemnym ciepłem. Barwa świeża, zachwycająca swoją harmonią, która doskonale wpisuje się w różne style aranżacyjne, dodając im uroku. Mowa o turkusie – jednym z najbardziej inspirujących kolorów do wnętrz. To właśnie on jest bohaterem naszego cyklu „Inspiracja tygodnia”. Przekonaj się, jak ten kolor może odmienić wnętrze i sprawić, że stanie się ono jeszcze bardziej wyjątkowe.

turkus we wnętrzach
Projekt wnętrz: Diana Michalska, Łukasz Michalski – Soul Interiors,

Metamorfoza z efektem WOW! Salon w turkusie i sypialnia z viva magenta

Historia koloru

Nazwa koloru swoje źródło ma w kamieniu szlachetnym, sprowadzanym z Persji do Europy przez Tureckich Kupców. Samo słowo turkus, pochodzi z języka z francuskiego i oznaczało kamień z Turcji. Jednak do masowej świadomości, kolor turkusowy trafił dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to marka Tiffany & Co. stworzyła swoje firmowe pudełka w tym kolorze, a turkusowe boxy na biżuterię, szybko stały się synonimem elegancji i wyrafinowania.

Kamienie szlachetne w łazience – płytki o teksturze luksusu

Tiffany Blue to ikoniczny odcień turkusowego, który stał się nieodłącznym elementem marki Tiffany, a jego nazwa często jest używana jako synonim elegancji, luksusu i ponadczasowego piękna. Kolor, który stał się znakiem fimowym Tiffany jest inspirowany pięknem błękitu jaja drozda, a związek tego koloru z marką przyczynił się do budowania pozytywnego wizerunku turkusu i kojarzenia go z wysoką jakością, uczuciem radości, delikatności i wyjątkowości. Aby zapewnić sobie jednolitość wizerunku, Tiffany w 2001 roku, waz z instytutem Pantone, ustandaryzowali odcień „Tiffany Blue” jako oficjalny kolor marki, dzięki czemu Tiffany & Co. ma pełne prawa do tego koloru i kontroluje jego używanie we wszelkich kontekstach.

turkus we wnętrzach
Źródło: shutterstock

Sam Instytut Pantone miał duży wkład w rozpowszechnianie turkusu w projektowaniu. W 2003 roku, kolorem roku ogłosił Aqua Sky 14-4811 – świeży i spokojny odcień turkusowego, który szybko przyciągnął uwagę designerów. O turkusie ponownie stało się głośno 2 lata później. Wówczas Pantone wybrał Blue Turquoise 5-5217 na kolor roku. Energetyczny i żywy odcień niebieskiego miał podkreślać radość i optymizm, a jednocześnie wprowadzać świeżość.

Turkus we wnętrzach – błękitna beztroska

Według psychologii kolorów turkus jest odcieniem, który wywołuje szereg pozytywnych emocji. Kojarzony jest z harmonią i odprężeniem, uspokaja emocje oraz inspiruje do pozytywnego myślenia. Przywodzi na myśl czystą wodę i bezchmurne niebo, co sprawia, że jest odbierany jako odświeżający i uspokajający. Jego jasny odcień wywołuje uczucie czystości i klarowności. Turkus jest często utożsamiany z tropikalnymi plażami i egzotycznymi destynacjami, co nawiązuje do uczucia wakacyjnego wypoczynku i beztroski.

Proj.: Ola Dąbrówka | GOOD VIBES Interiors; Fot.: Mikołaj Dąbrowski-Fotografia Wnętrz

Psychologiczne oddziaływanie turkusu obejmuje również aspekty emocjonalne – jest symbolem ufności, spokoju i równowagi. Jego obecność przynosi ulgę i zmniejsza napięcie, dlatego często jest stosowany w pomieszczeniach do relaksu, takich jak sypialnie czy strefy wypoczynkowe. Turkus może również stymulować kreatywność, a jego jasny i energetyczny charakter pobudza umysł i otwiera przestrzeń na nowe pomysły i perspektywy. Jest to kolor, który zachęca do pozytywnego myślenia i rozwoju intelektualnego. Wnętrza urządzone w turkusie tworzą przyjazne i harmonijne otoczenie. Pomagają w redukcji stresu i stworzeniu atmosfery sprzyjającej relaksowi.

Różne odcienie niebieskiego. Kobalt trendem w 2024 roku!

turkus we wnętrzach
Projekt i realizacja: Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom; Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Jak urządzać wnętrza z turkusem

Turkusowy kolor wniesie do twojego wnętrza świeżość, energię i elegancję. Ten odcień jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach inspirowanych stylem Hampton oraz w przestrzeniach nawiązujących do egzotycznych destynacji, takich jak Maroko. Jednak delikatność turkusu sprawia, że doskonale pasuje on do wnętrz o różnym stylu, zarówno jako główny kolor, jak i w formie drobnych akcentów. Turkusowy idealnie komponuje się w łazienkach, wprowadzając poczucie czystości i wakacyjnego klimatu. Możesz go także zestawić z innymi kolorami, zarówno neutralnymi, pastelowymi, jak i intensywnymi, takimi jak fuksja, żółcień czy pomarańcz. Pamiętaj, że wybór turkusowego koloru we wnętrzu zależy od twoich preferencji i stylu aranżacji.

turkus we wnętrzach
Proj.: Gabriel Helegda, Helegda Studio; Fot.: Artur Krupa
design: Moa Design, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Zobacz inne inspirujące kolory we wnętrzach:

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków