Inspiracja tygodnia - Tan, czyli najpiękniejszy odcień brązu
Projekt: Deer Design  Joanna Grotkowska | Zdjęcia: Zagórny Studio

Inspiracja tygodnia – Tan, czyli najpiękniejszy odcień brązu

Inspiracją dla wnętrz, która będzie kluczowym trendem barwnym 2024 roku, jest Tan. Jasny odcień beżu z delikatną domieszką czerwieni, można porównać do dobrze znanego w języku polskim, koloru kawy z mlekiem. Tan wnosi do wnętrz poczucie ciepła i stabilności, a przez stylistów i projektantów, określany jest mianem doskonałego neutrala, ponieważ idealnie komponuje się z innymi kolorami i różnorodnymi stylami. Kolor ten ma swoje korzenie w naturze, kojarzy się z koncepcją organicznego projektowania, a jednocześnie znajduje szerokie zastosowanie w projektowaniu wnętrz, grafice czy komunikacji. Od ciepłych minimalistycznych przestrzeni po wyraziste i kolorowe wnętrza, tan pełni rolę relaksującego tła, nadając każdemu pomieszczeniu niezwykły spokój i harmonię. Przyjrzyjmy się więc inspiracjom w kolorach najpiękniejszego odcienia brązu.

Kolor Tan we wnętrzach
Projekt i stylizacja: COI studio; Fot.: @zasoby.studio

Ciepłe brązy, słodki miód i wytrawny burgund w nietuzinkowych łazienkach

Krótka historia koloru

Tan można opisać jako jasny, piaskowy odcień brązu. W porównaniu do beżu, z którym często jest mylony, jest cieplejszym i ciemniejszym kolorem. Beż to jasny odcień brązu z domieszką żółci, podczas gdy tan to odcień zawierający nieco czerwieni, co nadaje mu złotawy wygląd. W języku angielskim słowem tan, opisuje się opaleniznę i też w tym języku, należy doszukiwać się etymologii koloru. Nazwa tan, pochodzi od słowa tannum, oznaczającego korę dębową używaną do garbowania skóry, a pierwsze zapisane użycie słowa tan na określenie koloru, datuje się na 1590 r. Tan, podobnie jak inne odcienie brązu, jest ściśle związany z naturą i ziemią, symbolizuje bezpieczeństwo, spokój, konsekwencję i wiarygodność. W feng-shui brązowy reprezentuje stabilność, trwałość i ukorzenienie, które są istotne dla harmonii oraz równowagi w domu i otoczeniu. Natomiast Instytut Pantone, podkreślił rangę Koloru Tan w świecie projektowania, wprowadzając do swojej palety odcień PANTONE 16-1334 TCX.

Kolor Tan we wnętrzach
Proj.: Kristina Busko; Wizualizacje: Svitlana Ostrowska (IG: ostrowska_3d)

Tan – znaczenie koloru

Tan, tak jak inne odcienie brązu, jest utożsamiany z barwami ziemi i niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa, spokoju, konsekwencji i wiarygodności. W feng-shui brązowy jest ściśle powiązany z korzeniami i naturą, dlatego uważa się go za stabilny kolor, który można wykorzystać jako kojący element w aranżacji wnętrz. Tan wywołuje poczucie trwałości, niezawodności, jest wyrazem ciepła, przytulności, spokoju, harmonii oraz relaksu. Kolor łączy się z terminami  tj. „całkowicie naturalny” i „organiczny”. Jest też określany jako barwa zakorzenienia, zdolna do zakotwiczenia zarówno małych, jak i dużych przestrzeni, jednocześnie pozostając silna i wyrazista. Dodatkowo doskonale harmonizuje z różnorodnymi kolorami, dodając im życia i elegancji.

Psychologia architektury, czyli świat kolorów a nasze samopoczucie

Kolor Tan we wnętrzach
design: Home Stories
design: Home Stories
Projekt: Hanna Pietras Architects, Joanna Poradowska I Foto: Raspberry Workshop

Wykorzystanie koloru tan we wnętrzach

Brąz we wnętrzach przez wiele lat był niedoceniany i uważany za nieatrakcyjny. Jednak powraca do łask, a 2024 przyniesie prawdziwy przełom w wykorzystywaniu brązów w architekturze wnętrz. Jego nowo odkryte piękno tkwi w głębi tonu, a jego korzenie sięgają coraz szerszego spektrum projektowania. Brąz zdobył popularność w latach 70., a to właśnie estetyka retro, tak mocna wpływająca na obecne trendy, przyniosła popularność odcieni takich jak tan. Co więcej, brązy mają zdolność zmieniania dynamiki innych kolorów. Na przykład delikatny róż nabiera elegancji i wyrafinowania, gdy zostanie zestawiony z brązem, czerwień staje się łagodniejsza, a błękit nabiera retro charakteru. Odcień tan, również jest w stanie zmienić postrzeganie kolorów, występujących w jego towarzystwie, a to co wcześniej było ignorowane, staje się jego cenną zaletą, czyli zdolność do uspokojenia intensywnych kolorów, tworząc jednocześnie subtelne niuanse. Warto zauważyć, że wiele odcieni brązu zestawionych ze sobą w jednej aranżacji, tworzy bogate, monokolorystyczne efekty. Dzięki temu możemy zobaczyć, że brąz jest gotowy, by ponownie zagościć w świetle reflektorów.

Kolor Tan we wnętrzach
proj. MG Wnętrza | zdj. Joanna Gałach
Sikora Wnętrza
Kolor Tan we wnętrzach
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories

 

Zobacz inne inspirujące kolory we wnętrzach:

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków